کد مطلب: 175163
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ بهمن ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۲۰
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه بازی متن و زمان توسط طرف‌های غربی و آمریکا باید کنار گذاشته شود، گفت: برای رسیدن به توافق خوب آماده‌ایم.
 

به گزارش ایران خبر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه‌ کشورمان امروز (دوشنبه) در نشست خبری مشترک با «سایمون کاونی» وزیر امور خارجه ایرلند ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این دیدار، گفت: در جریان دیدار وزیر امور خارجه ایرلند به ایران، سفیر این کشور استوارنامه خود را تسلیم حجت‌الاسلام رئیسی رئیس‌جمهور کشورمان کرد. امید است به زودی شاهد بازگشایی سفارت ایرلند در تهران باشیم.

وی افزود: یکی از بهترین مناسبات را در حوزه کشورهای اروپایی با ایرلند داریم، پیش از این حجم تبادل هیئت‌ها و مناسبات دو کشور قابل توجه بوده است که در دولت جدید نیز از این رویکرد استقبال می‌کنیم و امیدوار هستیم بتوانیم روابط با کشورهایی که نگاهی مبتنی بر همکاری دارند را در پرتو تحولات و نگاه جدید و متوازن دولت سیزدهم در سیاست خارجه ارتقا ببخشیم.

وزیر امور خارجه‌ کشورمان تصریح کرد: من و همتای ایرلندی خود توافق داریم که حجم مبادلات تجاری دو کشور به ویژه در دو سال گذشته رضایت‌بخش نیست؛ این در حالی است که ظرفیت‌های بسیار متنوعی در دو کشور وجود دارد.

امیرعبداللهیان بیان کرد: امروز توافق کردیم اولویت در همکاری‌ها را به برخی موضوعات اختصاص دهیم؛ به ویژه در زمینه‌های کشاورزی و مواد غذای، مدیریت منابع آبی، فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی، صنایع پزشکی و دارویی، فناوری نانو و انرژی‌های تجدیدپذیر.

وی اضافه کرد: روابط پارلمانی دو کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به ویژه در سال‌های اخیر از جمله در ماه‌های گذشته، دیپلماسی پارلمانی دو کشور از قدرت لازم برخوردار بوده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: ما از ایرلند در شورای امنیت سازمان ملل حمایت کرده‌ایم، نقش این کشور در کمک به صلح و ثبات جهانی را از اجزای نقش‌آفرین می‌دانیم. از توجه اروپا به ویژه ایرلند نسبت به تحولات منطقه اطلاع و آگاهی داریم. افغانستان همچنان موضوع مورد توجه ما در منطقه و در سطح جهانی است.

امیرعبداللهیان گفت: ما کماکان از سیاست تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان حمایت می‌کنیم. همچنین به ارسال کمک‌های انسان دوستانه خود به افغانستان ادامه داده و از کمک به تسهیل ارسال کمک‌های بین‌المللی به افغانستان استقبال می‌کنیم و به نقش مهم خود ادامه می‌دهیم.

وی اضافه کرد: موضوع یمن، ضرورت توقف جنگ، آتش بس و لغو محاصره انسانی در این کشور مورد توجه جدی ماست؛ در گفتگوهای خود در باره افغانستان و تحولات یمن پرداخته‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی تاکید کرد: از جمله موضوعات دیگری که در این رایزنی مورد توجه قرار داشت مذاکرات وین بود که در خصوص آن رایزنی و گفتگو میان ما صورت گرفت. ما در مذاکرات کماکان با جدیت و اتکا به منطق قوی در میز مذاکرات حضور داریم.

امیرعبداللهیان افزود: همکار من علی باقری و همه کارشناسان جمهوری اسلامی ایران از وزارتخانه‌های ذیربط و نهادهای مختلف، گفتگوهای جدی خود را برای لغو تحریم‌ها در وین ادامه می‌دهند.

وی گفت: به صراحت اعلام می‌کنم که بازی غرب و بازی زمان توسط طرف مقابل باید کنار گذاشته شود، آنچه مهم است این است که روی زمین چه اتفاق واقعی برای لغو تحریم‌ها و بازگشت آنها برای عمل به تعهدات خود رخ خواهد داد.

وزیر امور خارجه افزود: برای رسیدن به توافق خوب آماده و جدی هستیم و از رفتار مبتنی بر ایجاد شوک از سوی طرف مقابل استقبال نمی‌کنیم. طرف غربی، به جای ایجاد شوک، بازی با متن و بازی با زمان، باید نیت واقعی خود را برای بازگشت به تعهدات کامل خود ذیل برجام را به ظهور و نمایش بگذارند.

امیرعبداللهیان بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران با منطق مذاکرات به حضور خود ادامه خواهد داد. هدف ما رفع کامل تحریم‌هایی است که در توافق برجام مورد استناد قرار گرفته است و جامعه جهانی در سال ۲۰۱۵ از آن حمایت کرده است.

وی گفت: اگر امروز در وین توافق حاصل شود و تحریم‌های جمهوری اسلامی ایران لغو شود، بهتر از آن است که فردا این اتفاق بیفتد؛ ما برای رسیدن به توافق خوب عجله داریم اما توافقی که در چارچوب مذاکرات منطقی باشد و دستیابی به منافع ملت ما محقق شود.

تکمیل می‌شود...

منبع : خبرگزاری مهر