کد مطلب: 173146
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۱۶
ایران آنلاین-روابط تجاری ایران روسیه می تواند به بیش از 25 میلیارد دلار برسد : "رضایی" عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با ایران آنلاین: : یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، سفر رئیس جمهور به روسیه را نقطه عطفی در روابط تهران-مسکو ارزیابی کرده و گفت: این دیدار تاریخی می تواند زمینه ساز توافقی راهبردی و اجرایی میان دو کشور شود.
 

به گزارش ایران خبر، ، "ابراهیم رضایی" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در تحلیل سفر سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری اسلامی ایران به روسیه، به خبرنگار ایران آنلاین گفت: سفر رسمی "سید ابراهیم رئیسی" رئیس جمهوری ایران به منظور دیدار با مقامات روسیه، با هدف تامین منافع ملی کشور با ارتقای همکاری های دو جانبه ایران و روسیه صورت می گیرد. این اولین سفر دو جانبه سید ابراهیم رئیسی در دوران ریاست جمهوری به مسکو می باشد که ظرفیت ها و موضوعات بسیار زیادی میان تهران_مسکو را برای بهبود روابط ایجاد خواهد کرد.

تامین منافع ملی ایران
وی افزود: روسیه یکی از مهم ترین کشورها و قدرتهای دنیا بشمار می رود و در حقیقت تقویت همکاری با این کشور به طور قطع منافع ملی تهران را تامین کرده و به بهبود وضعیت داخلی جمهوری اسلامی ایران کمک شایانی خواهد کرد. ایران موضوعات زیادی برای تقویت و گسترش ارتباطات بین دو کشور بخصوص در حوزه انرژی ، دفاعی، ارتباطات، کشاورزی، حمل و نقل، بازرگانی، تجارت و سایر عرصه ها دارد. این موضوعات می تواند روابط تجاری میان دو کشور را تا 25 میلیارد دلار و بیش از آن ارتقا دهد.
به گفته رضایی، در حال حاضر روابط اقتصادی ایران و روسیه در حدود 2 میلیارد دلار است که رقم بسیار پایینی است. بنابراین با توجه به همسویی ایران با روس ها در حوزه های مختلف، یکی از دستاوردهای این سفر ارتقای روابط میان تهران_مسکو در حوزه های مختلف می تواند باشد.

 

نقطه عطف در روابط تهران-مسکو
نماینده بوشهر (دشتستان) در مجلس تصریح کرد: پیشینه و سابقه ما در روابط با روسیه طی سالهای اخیر نسبتا خوب بوده است. ایران طی سالهای اخیر همکاریهای دفاعی و منطقه ای مثبتی برای تامین امنیت منطقه غرب آسیا داشته است؛ در حقیقت همکاری ایران و روسیه به نابودی داعش و تروریست ها در منطقه انجامیده و امنیت کشور را تامین کرده است. ایران همچنین در حوزه انرژی، کشاورزی و همچنین ساخت نیروگاه اتمی بوشهر روابطی را با روسیه داشت . اینها مواردی بوده که با علی رغم نوسانات و کم و زیادها به پیشرفت روابط و تامین منافع میان دو کشور منجر شده است.


توافقی راهبردی و اجرایی
این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: جمهوری اسلامی ایران آمادگی خود را برای تقویت روابط و همکاری های دو جانبه با مسکو اعلام کرده است. سفر آیت الله رئیسی به عنوان رئیس قوه مجریه و شخص دوم کشور به روسیه، تاثیر قابل توجهی در روابط دو کشور داشته و می تواند موجب تحول در روابط فی مابین دو کشور شود. در حقیقت این سفر نقطه عطفی در روابط تهران-مسکو به عنوان یک شریک مهم جمهوری اسلامی ایران بشمار می آید که می تواند زمینه ساز توافقی راهبردی و اجرایی میان دو کشور شود. سفر سید ابراهیم رئیسی به مسکو جزء مهم ترین برنامه ها و اقدامات وی در حوزه سیاست خارجی ارزیابی می شود. این سفر انشالله تاثیر بسیار زیادی بر حوزه های اقتصادی، روابط خارجی داشته و منافع ملی ما را تامین خواهد کرد.

 

منبع : ایران آنلاین