کد مطلب: 173015
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ ساعت ۱۲:۳۲
رئیس فراکسیون دیپلماسی بین المللی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مذاکرات بر روی ریل قرار گرفته است، گفت: ایران و 1+4 مصمم هستند که مذاکرات به نتیجه جدی برسد.
 
به گزارش ایران خبر، حسین نوش آبادی در گفت وگو با ایسنا با اشاره به مذاکرات وین گفت: در حال حاضر مذاکرات پشت درهای بسته دنبال می شود و طرف های مقابل هم انگیزه و پیشرفت کار و هماهنگی برای رسیدن به نتیجه مرزی الطرفین را دارند. مهم آن است که مذاکرات از بن بست خارج شده و روی ریل قرار گرفته است و چارچوب مشخص و موضوعات کلی روشن شده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر بحث بر روی آن است که توافق بلندمدت و یا کوتاه مدت باشد. به هر حال گزارش ها نشان می دهد که همه طرفین برای رسیدن به نتیجه جدی مصمم هستند. اوایل از طرف مقابل رغبتی دیده نمی شد. طرح ها و پیشنهادات مکتوب ما مورد توجه و اقبال قرار نگرفت به همین دلیل وقفه ای ایجاد شد و مجددا به مذاکرات برگشتند. در یکی، دو هفته اخیر ادامه مباحث و محور قرار دادن پیشنهادات و دیدگاه های جمهوری اسلامی بود. در نهایت به یک چارچوب و اصول مشترکی در مذاکرات رسیدند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با توجه به شرایط ایران در مذاکرات وین گفت: از اول حرف ما این بود که مذاکره برای مذاکره معنا ندارد. مذاکره برای رسیدن به نتیجه و دستیابی به توافق پایدار و قابل اعتماد است و نباید همچون گذشته فرصت سوزی شود. لذا ما ایده‌ها و پیشنهادات خود را دادیم که در ابتدا با واکنش سلبی مواجه شد و طرف مقابل نپذیرفت و واکنش منفی نشان داد، بعد در دور بعدی مذاکرات دیدند که ایده های ما عادلانه و منصفانه است لذا آن را محور قرار داده و درباره اش صحبت می کنند.

وی اضافه کرد: بحث ما این است که باید رفع تحریم ها در اولویت باشد. تا زمانی که تکلیف تحریم های وضع شده علیه ما مشخص نشود نمی توان وارد محدودیت های هسته ای و انجام اقدامات و تعهدات ما شد. ابتدا باید طرف مقابل مشخص کند که چقدر آمادگی برای لغو تحریم ها دارد سپس براساس پیشرفت کار و نتایج حاصل شده برای لغو تحریم ها بر روی فازهای بعدی کار کنیم و ما به تعهدات خود در حوزه هسته ای برگردیم. پس همه چیز به این بستگی دارد که آیا طرف مقابل تعهد خود در لغو تحریم ها را انجام می دهد یا خیر که در صورت رخ دادن این اتفاق ما هم تعهد خود را انجام می دهیم.

منبع : خبرگزاری ايسنا