کد مطلب: 169432
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ ساعت ۱۴:۲۹
ایران آنلاین-وزیر بهداشت: احتمال ورود سویه جدید کرونا به ایران وجود دارد : : وزیر بهداشت از احتمال ورود سویه جدید کرونا به کشور خبرداد و گفت: در افریقای جنوبی واکسیناسیون خیلی کم بوده و تنها حدود ۲۶ درصد مردم واکسن زده بودند و همین امر باعث شده که ویروس منتشر شود.
 

به گزارش ایران خبر، ، دکتر بهرام عین‌اللهی در همایش رهاورد ملی خدمت  ۱۰۰ روز توفیق خدمت ۱۰۰ میلیون دز تزریق سلامت، با اشاره به سویه جدید کرونا در آفریقای جنوبی گفت: روز پنجشنبه وزیر بهداشت آفریقای جنوبی اعلام کرد ویروس جدیدی شناسایی شده است. در این راستا ما نیز موارد را به شدت رصد می کنیم.

وی افزود: دو ویژگی قابلیت انتقال بالا و موتاسیون فراوان آن و همچنین اینکه از سیستم ایمنی می‌تواند گریزان باشد را برای این سویه جدید اعلام کرده‌اند. این سویه جدید در کشور رصد می‌شود؛ اما مساله مهم آن است که با وضعیت کشور و اینکه نقاط قرمز نداریم و وضعیت نسبتا پاک است، اما باید در زمینه ورود ویروس به کشور به شدت مراقبت شود. در همین راستا شب گذشته در فرودگاه امام (ره) حضور یافتیم. موارد باید به دقت انجام شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: اما با وجود همه این دقت‌ها، احتمال ورود ویروس به کشور وجود دارد. بنابراین باید مراقبت‌ها را ادامه دهیم و فکر نکنیم با انجام واکسن کار تمام است و مراقبت‌ها باید بیشتر انجام شود.

وی گفت: البته در افریقای جنوبی واکسیناسیون خیلی کم بوده و تنها حدود ۲۶ درصد مردم واکسن زده بودند و همین امر باعث شده که ویروس منتشر شود.

امروز هیچ نقطه قرمزی کرونایی در کشور نداریم

دکتر پاروکی نیز در این همایش افزود: حاصل ۱۰۰ روز تلاش شبانه روزی خارج شدن همه کشور از وضعیت قرمز است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران ادامه داد: برغم همه تبلیغات بلندگو‌های های حقوق بشری که ما را تحریم و از ورود واکسن به کشور جلوگیری کردند خوشبختانه با نگاه هوشمندانه رهبری و تکیه بر توان داخلی در تولید واکسن توانستیم تحریم‌های واکسن را برداریم و با دمیده شدن روح جهادی و بسیجی بر کالبد وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی توانستیم در ۱۰۰ روز بیش از ۱۰۰ میلیون دُز واکسن کرونا با رکورد بیش از یک و نیم میلیون دُز تزریق در روز را رقم بزنیم.

وی گفت: امروز ملت عزیز ما شاهد هستند نقطه قرمزی در کشور نداریم و مرگ و میر ناشی از کرونا به حداقل رسیده است.

تقدیر نماینده سازمان بهداشت جهانی از دولت در زمینه واکسن 

دکتر سید جعفر حسین، نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران نیز گفت: مردم ایران بدانند با حمایت دولت و وزیر بهداشت تاکنون ۱۶۰ میلیون واکسن در کشور وجود دارد و به فراخور استفاده خواهد شد.

وی افزود: البته تامین و تهیه واکسن دستاورد مهمی است ولی مهم تر از آن تزریق واکسن است که ایران با توانمندی بالا گاهی بیش از یک و نیم میلیون واکسن تزریق کرده که این اقدام، ایران را جزو کشورهای پیشرو در منطقه قرار میدهد.

نماینده سازمان بهداشت جهانی در ایران ادامه داد: دستاورد بزرگ دیگر نظام سلامت فراهم کردن واکسن برای مهاجران از جمله مهاجران افغان است. گرجه ما ۱/۶ میلیون در واکسن از سبد کووکس برای این جمعیت وارد کردیم اما نظام سلامت به تمامی مهاجران افغان از منابع خودش واکسن تامین میکند و مهاجران فارغ از ملیت و وضعیت اقامت شان در ایران واکسن دریافت میکنند.

وی افزود: با گسترش واکسیناسیون میزان مرگ و میر از ۸۰۰ نفر به کمتر از ۱۰۰ نفر رسیده و اغلب استان ها از وضعیت فرمز خارج شدند. پیش بینی میشود اکر برنامه واکسیناسیون کامل شود، در کنار اقدامات بهداشتی همه کشور وضعیت بهتری پیدا میکنند

جعفرحسین گفت: ما با همکازی وزارت بهداشت به زودی مطالعه اثر بخشی واکسن ها از جمله سبنوفارم و استرازنکا و برکت را انجام خواهیم داد تا بدانیم این واکسن ها در ایران چقدر موثر بوده اند. ما در حال تلاش برای کمک به تولید کنندگان داخلی از حمله برکت و پاستوز هستیم تا پس از بررسی ها گواهی سازمان بهداشت جهانی را دریافت کنند که به صادرات این واکسن ها به کشورهای کم درامد کمک کند.

ایران جزو ۶ کشور بزرگ دنیا در تولید واکسن کرونا است

دکتر حسینعلی شهریاری در همایش رهاورد خدمت افزود: در دولت قبل هر چه در دل رییس جلسه که رییس جمهور بود تصویب می‌شد و به نظر کارشناسان توجه نمی‌شد.

وی ادامه داد: ۲ بار رهبری به ستاد کرونای قبلی تذکر داد و کشته‌های موج پنجم بعلت تعلل آقای رییس جمهور سابق بود و ۲ بار علیه ایشان به قوه قضاییه نیز شکایت کردیم و منتظر نتایج آن هستیم.

شهریاری گفت: رهبری تنها کسی است که همه شیوه نامه‌های بهداشتی را ۱۰۰ درصد رعایت کرد.

وی ادامه داد: سویه افریقایی بسیاری کشور‌ها را درگیر کرده و احتمال درگیری کشور ما هم هست.

آقای شهریاری افزود: ارتش، سپاه، هلال احمر و دانشگاه‌های علوم پزشکی همه با هم این دستاورد بزرگ در زمینه واکسیناسیون را رقم زده اند.
رییس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در ستاد فعلی مقابله با کرونا نماینده‌ای از مجلس و نظام پزشکی حضور دارند و این یک نقطه قوت است، اما در ستاد قبلی ما را دعوت نمی‌کردند و آقای رییسی رییس جمهور با سعه صدر نظرات را می‌شنود و پیگیری می‌کند.

 شهریاری گفت: تزریق ۱۰۰ میلیون واکسن کرونا در ۱۰۰ روز کار بسیار بزرگی است، اما مردم فکر نکنند، چون واکسن زدند کرونا تمام شده است، سویه جدید برای کسانی که واکسن زده اند هم خطرناک است و رعایت‌ها باید جدی گرفته شود.

وی افزود: ما باید به واکسیناسیون ۱۰۰ درصدی جامعه برسیم و ما جزو ۶ کشور بزرگ دنبا در تولید واکسن هستیم باید از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم، بسیاری از واکسن‌های داخلی از نمونه خارجی بهتر است.

منبع : ایران آنلاین