کد مطلب: 167859
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۰۷
یک سناتور آمریکایی و مشاور امنیت ملی پیشین این کشور از اجرای سیاست فشار حداکثری علیه ایران انتقاد کردند.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از پایگاه خبری جوئیش اینسایدر، لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی سابق آمریکا در یک کنفرانس مجازی به میزبانی گروه اتحاد علیه ایران هسته ای به طور جداگانه از اجرای "سیاست فشار حداکثری" علیه ایران در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ انتقاد کردند.

گراهام که یکی از متحدان نزدیک ترامپ به شمار می آید در سخنرانی خود در این کنفرانس گفت که دولت رئیس جمهور ترامپ توضیحی درباره هدف نهایی اش درخصوص ایران ارائه نکرد.

وی تصریح کرد: انتقادی که از دولت ترامپ بیش از هر چیز برای من معتبر است، این است که هدف نهایی چه بود؟ شما از برجام که من نیز از آن خوشم نمی‌آید، خارج شدید اما در نهایت هدفتان‌ چه بود؟

سناتور گراهام افزود: من دولت ترامپ را (در این زمینه) تحت فشار قرار دادم اما آنها هیچ وقت  توضیح به من ندادند که قرار بود مقصد نهایی چگونه باشد.

جان بولتون نیز در سخنرانی جداگانه ای از نحوه اجرای سیاست فشار حداکثری انتقاد کرد و گفت که دولت ترامپ در اجرای این سیاست ها عملکردی ناقص داشت.

وی در ادامه گفت: ما می‌توانستیم کارهای بسیار بیشتری انجام دهیم. من قصد ندارم در اینجا وارد تمام دلایل داخلی شوم اما همه با اجرای واقعی کارزار "فشار حداکثری" موافق نبودند. فارغ از این مسئله، استفاده موثر از تحریم‌های یکجانبه آمریکا تاثیرات مخربی روی اقتصاد ایران داشته است.

به گزارش ایران خبر، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در سال ٢٠١٨ پس ار نقض تعهدات واشنگتن در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) سرانجام به طور یکجانبه از آن خارج و سپس به بهانه بازگرداندن ایران پای میز مذاکره کارزار موسوم به فشار حداکثری علیه ایران را آغاز و تحریم هایی سخت علیه کشورمان اعمال کرد.

مقامات کنونی آمریکا و بسیاری از کارشناسان بارها تاکید کرده اند که این سیاست های ترامپ علیه ایران شکست خورده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا