کد مطلب: 167638
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ آبان ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۲۸
ایران آنلاین-فرهنگیان در ارزش‌ افزوده دارایی صندوق ذخیره فرهنگیان سهیم می‌شوند/ عمومی شدن صندوق مغایر سیاست‌های کلی نظام : : سرپرست وزارت آموزش و پرورش از توزیع ارزش افزوده املاک و دارایی‌ها به عنوان یکی از برنامه‌های اصلی صندوق ذخیره فرهنگیان خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، علیرضا کاظمی درباره سهیم شدن اعضای صندوق ذخیره فرهنگیان در ارزش افزوده دارایی های این صندوق اظهار کرد: توزیع ارزش افزوده املاک و دارایی ها، جزو برنامه های اصلی صندوق ذخیره فرهنگیان است.

وی افزود: تلاش ها و اقداماتی در حال انجام است که صندوق ذخیره فرهنگیان کامل وارد بورس شود. وقتی وارد بورس شود، ارزش افزوده املاک فرهنگیان در قالب سهام دیده می شود و ممکن است دارایی های یک همکار عضو  صندوق یک مرتبه چندبرابر شود.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: علاوه بر این، سهام مذکور قابل فروش و واگذاری است و اعضاء می‌توانند به راحتی آن را داد و ستد کنند. کار ارزشمندی است که فرایندش در حال طی شدن است و امید که امسال عملیاتی بشود.

 

عمومی شدن صندوق ذخیره فرهنگیان، مغایر سیاست‌های کلی نظام است

معاون هماهنگ کننده مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه اصل بر خصوصی شدن موسسات و نهادهای اقتصادی بزرگ در کشور است، مباحث مطرح شده با هدف عمومی یا دولتی کردن موسسه صندوق ذخیره فرهنگیان را با سیاست‌های کلی نظام مغایر دانست.

به نقل از صندوق ذخیره فرهنگیان، این موسسه میزبان نشستی با حضور  رضا سیف‌اللهی، معاون هماهنگ کننده مجمع تشخیص مصلحت نظام بود.

سیف‌اللهی با بیان اینکه از آنجا که قشر فرهنگی یک قشر وسیع و شریف و برای مردم تعیین کننده هستند، باید با حساسیت بیشتری نسبت به آنها تعامل کرد گفت: اگر چه می‌دانستم که صندوق از چالش‌های نگران کننده که درگیر  آن بود عبور کرده و این مایه خوشحالی است.

معاون هماهنگ کننده مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه توفیقات صندوق ذخیره فرهنگیان و مسیری که پیموده شده است باید به اطلاع فرهنگیان و سایر اقشار جامعه رسانده شود، گفت: ضمن اینکه جزییات فعالیت‌ها و موفقیت‌های صندوق را به اطلاع فرهنگیان محترم برسانید، لازم است به سایر رده های موثر کشور نیز اطلاع رسانی شود.

وی تاکید کرد: مسائلی که باعث موفقیت این مجموعه شده است را احصا کنید و با آمار و تحلیل ارائه کنید تا معلوم شود صندوق در سال ۱۳۹۵ چه وضعیتی داشت و امروز به کجا رسیده است و برای مجموعه‌های مشابه نیز به عنوان یک الگو مورد استفاده قرار گیرد.

سیف‌اللهی با اشاره به اینکه همه ما به عنوان مدیران فعلی و فرزندان ما به عنوان مدیران آینده کشور از مسیر دانش‌آموزی عبور می‌کنند، نقش صندوق ذخیره فرهنگیان و شرکت‌های تابعه آن از جمله بیمه معلم را که در جهت افزایش امید به معلمان فعالیت دارند، بسیار مهم دانست و گفت: اینکه سود صندوق در طول پنج سال گذشته چندین برابر شده و یا اینکه حق بیمه تولیدی بیمه معلم در سال‌های گذشته ۲۰ برابر شده در حالی که معدل حق بیمه تولیدی صنعت بیمه کشور ۹ برابر شده است، خبر خوبی برای فرهنگیان عضو موسسه است. این یعنی عملکردی بالاتر از میانگین اکثر بیمه ها و بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی دیگر که در کشور فعال هستند.

وی افزود: با شناختی که از مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان پیدا کردم، دریافتم که جهت‌گیری صندوق و میزان و کیفیت سرمایه‌گذاری در هر یک از حوزه‌ها و هلدینگ‌ها، مطلوب به نظر می‌رسد.

معاون هماهنگ کننده مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه اصل بر خصوصی شدن نهادهای اقتصادی بزرگ در کشور است، تاکید کرد: موسسات خصوصی در یک بازار رقابتی به فعالیت می‌پردازند و مساله سود و زیان برای آنها بسیار مهم است در حالی که حضور موسسات دولتی و عمومی در بازار رقابتی چارچوب رقابت  ندارد یا به شکل خاص خود را نشان می‌دهد، ضمن اینکه در خصوص عملکرد احتمالی زیان‌ده آنها کسی پاسخ‌گو نیست.

سیف‌اللهی با اشاره به نگاه مقام معظم رهبری به اصل ۴۴ قانون اساسی و حمایت از تقویت بخش خصوصی و تعاونی، یک بار دیگر موفقیت‌های صندوق ذخیره فرهنگیان برای جامعه فرهنگیان کشور را مهم و امیدبخش ارزیابی کرده و بر اطلاع‌رسانی در این زمینه در شرایطی که اخبار منفی چند برابر اخبار مثبت در جامعه رواج داده می‌شوند، تاکید کرد و افزود: با شنیدن گزارش عملکرد صندوق، اگر من یک معلم بودم حتما نسبت به عضویت در موسسه اقدام می‌کردم و در صورتی که همه معلمان از وضعیت فعلی این مجموعه آگاه شوند، به احتمال قوی صد درصد معلمان عضو صندوق خواهند شد.

وی در پایان گفت: به سهم خودم از همه عزیزانی که صندوق را از وضعیت پرچالش گذشته به وضعیت سودآور و موفق امروز رسانده‌اند تشکر می‌کنم زیرا نشان دادند که در هر شرایطی می‌توان راه درست را در پیش گرفت و به موفقیت‌های ارزشمند دست یافت./ ایسنا 

 

 

 

 

 

منبع : ایران آنلاین