کد مطلب: 166574
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۱
وزیر کشور ، اظهارات رئیس جمهور آذربایجان در موضوع مبارزه با موادمخدر را نوعی بحران آفرینی تلقی کرد.
 

به گزارش ایران خبر، احمد وحیدی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از آسیب‌های اجتماعی ما مربوط به معتادان متجاهر می‌شود و یکی از سیاست‌های جدی جمع آوری آنها از سطح خیابان است و باید حتماً انجام شود.

وی ادامه داد: در دولت جدید یک عزم جدی برای این کار وجود دارد. هم استانداری‌ها و هم شهرداری‌ها این موضوع جز تکلیفشان است. استانداری تهران و شهرداری تهران جز برنامه‌های خود قرار دارند و کار را دنبال می‌کنند و امید است این مسئله حتماً اتفاق بیفتد و باید اتفاق بیفتد و یک الزام است.

وزیر کشور خاطرنشان کرد: معتادان باید منتقل شوند و در جای مناسب در جایی درمان شوند که البته ان مقدار یک تا سه که پیش بینی شده بر اساس بررسی‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر کفایت نمی‌کند و باید طول درمان بیشتر شود که این طول درمان به طور جدی مؤثر شود و سپس نحوه بازگشت آنها به اجتماع که نیاز به همکاری همه دستگاه‌های دولتی و غیردولتی است که آنهایی که دوباره به اجتماع بازگردند و جلوی بازگشت آنها به این بلیه گرفته شود.

وحیدی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص خلاءهای قانونی اظهار کرد: قانون جدید تهیه شده و امید است این قانون در طی مراحل خود با سرعت بیشتری جلو رود. خلاءهای قانونی در قانون جدید پیش بینی شده که جلو برود.

وحیدی خاطرنشان کرد: خلاءهای قانونی پیش بینی شده که حل شود و در کنار ان طرح تحولی را ستاد مبارزه با مواد مخدر آماده کرده که ان طرح تحول راهبردی هم باید دنبال شود. در کنار ان باید اختیارات لازم به ستاد مبارزه با مواد مخدر هم داده شود چراکه ستاد مبارزه یا مواد مخدر در نوع خود کم نظیر هستند این ستاد باید از اختیارات کافی برخوردار باشد که بتواند، به موقع تصمیم‌گیری کند. به نظر هم قانون هم طرح تحول و هم اختیارات لازم به ستاد مبارزه به مواد مخدر کمک خواهد کرد که مبارزه صریح‌تر و قوی‌تری و عمیق‌تر جلو رود.

وی در پاسخ به این سوال که یکی از مسئولان کشورهای همسایه به رغم همه تلاش‌های ایران در امر مبارزه با مواد مخدر جانفشانی ایران را نادیده گرفته اظهار داشته ایران در امر ترانزیت مواد مخدر دست دارد، پاسخ شما به این اظهارات چیست، گفت: هیچکس این صحبت‌ها را در دنیا تأیید نمی‌کند و این آمارهای رسمی وجود دارد که ۹۰ درصد کشفیات در دنیا توسط ایران اتفاق می‌افتد و برخی از کشورهای مدعی کمتر از یک درصد کشفیات دارند. این ادعا ادعاهای خوبی نیست. نه با حسن همجواری می‌سازد و نه با همسایگی و نه با یک سیاست ورزی درست تطابق دارد. این یک نوع بحران آفرینی است و بیشتر ما نگران این هستیم که دست‌های دیگری به دنبال بر هم زدن روابط کشورهای همسایه باشد و از این منظر می‌خواهد چنین کاری را شکل دهد.

وحیدی درباره تعیین استانداران نیز افزود: تعیین استاندار باید از همه ابعاد بررسی شود و همه دستگاه‌های ذیربط نظرات خود را بدهند که استاندار با قدرت عمل کند. لذا هیچ تأخیری در این ماجرا اتفاق نیفتاده و به طور طبیعی انجام می‌شود.

منبع : خبرگزاری مهر