کد مطلب: 164924
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۳۸
کاهش نسبی دما در استان تهران و تجمع آلاینده «ازن» در برخی مناطق ‌پایتخت طی امروز (۱ شهریور) ‌پیش‌بینی می‌شود.
 

به گزارش ایران خبر،  بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، وضعیت جوی استان تهران طی دو روز آینده آسمانی کمی ابری، در بعضی ساعات همراه با وزش باد ‌پیش‌بینی می‌شود همچنین کاهش نسبی دما طی امروز (۱ شهریور) و روند افزایش نسبی دما از فردا (۲ شهریور) مورد انتظار است.

پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز نشان می‌دهد که در صبح امروز (۱ شهریور ماه) با آغاز ترافیک صبحگاهی کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از عدم وزش باد مؤثر و انباشت آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

عدم وزش باد مؤثر طی روز از پراکندگی آلاینده‌ها جلوگیری خواهد کرد همچنین با توجه به افزایش دما تولید و تجمع آلاینده «ازن» در ساعات بعدازظهر، کاهش کیفیت هوا در برخی نواحی را به‌ دنبال خواهد داشت. با افزایش تندی باد تا اواخر وقت تا حدودی از غلظت آلاینده‌ها کاسته می‌شود و به تبع آن کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت.

صبح فردا (۲ شهریور ماه) آغاز تردد خودروها و عدم وزش باد مؤثر باعث افزایش غلظت ذرات معلق و تجمع آلاینده‌ها در مناطق پرتردد خواهد شد و انتظار می‌رود کیفیت هوا در این نواحی در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار بگیرد. حاکمیت جو نسبتا آرام طی روز شرایط مساعد جهت پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد علاوه بر این با افزایش دما و حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده ازن، در ساعات بعدازظهر بر غلظت این آلاینده افزوده خواهد شد و کیفیت هوا در برخی مناطق کاهش پیدا خواهد کرد.

افزایش نسبی تندی باد تا ساعات پایانی فردا (۲ شهریور ماه) باعث کاهش غلظت ذرات معلق می‌شود بنابراین برقراری وضعیت قابل‌ قبول کیفیت هوا در برخی مناطق پایتخت پیش‌بینی می‌شود، با این حال احتمال گسیل گردوخاک در پاره‌ای از مناطق مستعد نیز دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارش ایران خبر، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۱ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۹۱ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

انتهای ‌پیام

منبع : خبرگزاری ايسنا