سلیقه شخصی بانک‌ها سد راه وام ازدواج/ جوانان بجنوردی ضامن ندارند

خبرگزاری مهر , 23 تير 1400 ساعت 10:08

بجنورد- افزایش میزان وام ازدواج می‌توانست بخشی از مشکلات جوانان برای تشکیل زندگی را حل کند اما بانک ها با قرار دادن شرایط سخت و ویژه برای ضامن‌ها، سدی جدی برای دریافت وام ازدواج ایجاد کردند.


خبرگزاری مهر؛ گروه استان‌ها: افزایش و کاهش ازدواج دلایل فراوان فرهنگی می‌تواند داشته باشد اما در این بین یکی از علت‌های عمده برای جوانان مسائل اقتصادی است. گرانی و تغییرات قیمت کالاهای مورد نیاز منزل از یک سو و هزینه‌های بالا مراسم عروسی از سمت دیگر باعث کاهش میل به ازدواج شده است.

در این بین وام ازدواج می‌تواند مرهم کوچکی بر زخم جوانان باشد. مرهمی که با هزار سختی و مشقت به دست خواهد آمد.

با افزایش قیمت وام ازدواج به ۷۰ میلیون تومان و در شرایط خاص سنی به ۱۰۰ میلیون تومان، اندکی وضعیت بهبود یافت اما مشکلات جدیدتری سد راه جوانان می‌شود.

تأخیر بسیار بالا در معرفی زوجین به بانک، سختگیری شدید در تعداد ضامن‌ها و تأخیر در پرداخت وام از جمله مهم‌ترین مشکلاتی است که جوانان متأهل با آن مواجهند.

سلیقه شخصی رئیس بانک سد راه جوانان

یکی از جوانان بجنوردی که ۸ ماه است وارد زندگی مشترک شده، در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: پیش از ثبت نام در فرآیند دریافت وام به بانک‌های مختلف مراجعه کردم و شرایط ضامن‌ها را پرسیدم؛ هر کدام از بانک‌ها یک سری شرایط ویژه داشتند.

وی افزود: یکی از بانک‌ها ۲ ضامن کارمند به همراه چک و سفته می‌خواست و بانک دیگر ۳ ضامن قبول می‌کرد؛ هر کدام از بانک‌ها شرایط خاصی داشتند و مشخص بود که هیچ قانونی در این موضوع وجود ندارد.

این جوان بجنوردی تاکید کرد: تفاوت خواسته‌ها حتی در شعب مختلف یک بانک نیز وجود داشت به طوری که بانک مرکز شهر با حاشیه شهر شرایط مختلفی داشتند و وقتی به این امر اعتراض می‌کردیم می‌گفتند که رئیس شعبه این طور صلاح می‌داند.

وی در انتها با اشاره به قوانین این حوزه گفت: عیان است که قوانین اصلاً رعایت نمی‌شود زیرا طبق گفته بانک مرکزی حتی حساب یارانه نیز می‌تواند جزو ضامن‌ها قرار بگیرد اما کارمندان بانک در واکنش به این سخن مراجعه کننده را به سخره می‌گیرند.

تأخیر پرداخت وام و گران شدن کالاها

مهدی عصارزاده، یکی دیگر از جوانان بجنورد به خبرنگار مهر گفت: پس از ثبت نام در بانک حدود ۲ ماه طول کشید که تعیین شعبه انجام شود.

وی افزود: متأسفانه تأخیر در معرفی آنقدر زیاد بود که در همین زمان برخی از اجناس حدود ۱۰ درصد افزایش قیمت داشت.

سلیقه شخصی بانک‌ها سد راه وام ازدواج/ جوانان بجنوردی ضامن ندارند

عصارزاده ادامه داد: قصد داشتم وسایل اصلی منزل را با حدود ۷۰ میلیون خریداری کنم و با ۳۰ میلیون تومان باقی مانده کسب و کار کوچکی راه بیندازم اما اکنون تمام مبلغ را باید صرف خریداری چند قلم اصلی کنم.

اما طبق گفته مسئولان پس از معرفی زوج به یک بانک، در صورت تأمین ضامن و انعقاد قرارداد، طی ۴۸ ساعت وجه وام پرداخت خواهد شد که این مسئله نیز طبق مشاهدات خبرنگار مهر رقم نمی‌خورد.

یکی از شهروندان در این خصوص گفت: نزدیک ۳ هفته است که ضامن‌ها را به بانک معرفی کرده‌ام و قرارداد منعقد شده اما وام واریز نشده است.

وی افزود: همچنان درگیر دریافت وام هستیم که فکر می‌کنم این روند ۳ ماه طول کشیده است.

نداشتن ضامن اصلی‌ترین مشکل جوانان متأهل

علی اصغر هدایتی، دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های دولتی خراسان شمالی روز ۸ تیر ماه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: زوج‌های جوان در نوبت تسهیلات ازدواج در مراحل معرفی به بانک‌های عامل، تشکیل و تکمیل پرونده و معرفی به شعب قرار دارند که بیشترین تأخیر در نوبت بودن ناشی از نداشتن ضامن معتبر است.

وی شرایط پرداخت تسهیلات وام ازدواج را داشتن یک ضامن معتبر به همراه سفته اعلام کرد و افزود: حقوق ضامن معتبر با توجه به مجرد و متأهل بودن فرد باید از لحاظ گردش مالی به ترتیب یک سوم تا یک چهارم میانگین تسهیلات دریافتی وام گیرنده را پوشش دهد.

سلیقه شخصی بانک‌ها سد راه وام ازدواج/ جوانان بجنوردی ضامن ندارند

هدایتی اضافه کرد: اگر حقوق دریافتی ضامن با توجه به میانگین پیش بینی بانک نتواند میزان تسهیلات وام گیرنده را پوشش دهد، در این صورت باید زوج‌های جوان ۲ ضامن به بانک معرفی کنند.

دبیر کمیسیون هماهنگی بانک‌های دولتی خراسان شمالی در انتها گفت: در سال جاری (اول فروردین تا ۶ تیرماه) ۳ هزار و ۲۳۳ فقره وام ازدواج به مبلغ ۲ هزار و ۷۳۵ میلیارد ریال به متقاضیان پرداخت شد که این پرداختی نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود ۳.۵ درصد رشد داشت.

جوانانی که در این شرایط اقتصادی برای امر ازدواج اقدام می‌کنند قطعاً باید با شرایط مناسب‌تری رو به رو شوند تا دیگران نیز به تشکیل خانواده سوق یابند؛ اتفاقی که اکنون رقم نمی‌خورد و اصلاح آن نیازمند اقدامات جدی و بنیادی است.


کد مطلب: 163716

آدرس مطلب: https://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/163716/سلیقه-شخصی-بانک-ها-سد-راه-وام-ازدواج-جوانان-بجنوردی-ضامن-ندارند

ایران خبر
  https://www.irankhabar.ir