کد مطلب: 162756
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۶:۰۵
انتخابات ۱۴۰۰ و برآوردها از میزان مشارکت/ شایعاتی درباره رئیس بعدی قوه قضاییه/ اتهام به ظریف از موضوعات و اخبار پربازدید سرویس سیاسی ایسنا بود که جزییات آن در ادامه می آید.
 

به گزارش ایران خبر، پیگیری وضعیت حقوقی تبعه چینی که اقدام به انتشار فیلم دختران ایرانی کرده بود از سوالات خبرنگاران در نشست خبری امروز سخنگوی قوه قضاییه بود که غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به آن گفت: قضاییه در این رابطه ورود جدی داشته و با همکاری پلیس فتا این فرد را شناسایی و دستگیر کردیم و با قرار تامین آزاد شد ولی قرار ممنوع الخروجی او نیز  صادر شده است.

موضوع حق رای زندانیان در انتخابات روز جمعه از دیگر سوالات خبرنگاران در این جلسه بود که اسماعیلی در پاسخ به آن توضیح داد که شرکت در انتخابات  حق همه ایرانیان و تکلیف آن‌ها است و تفاوتی نمی‌کند این هم وطن کجا است. مقدمات لازم این کار صورت گرفته است و هماهنگی لازم برای اعزام صندوق به زندان‌های سراسر کشور انجام شده است.

تاکید بر حضور آگاهانه در پای صندوق رای از موضوعات نامه محمدرضا عارف خطاب به مردم ایران بود که در بخشی از آن آمده است: برای آینده ایران رأی می دهم و حضور آگاهانه جوانان، زنان و همه ایرانیان را در پای صندوق های رای در روز ۲۸ خرداد موجب پایداری و تداوم امنیت، یکپارچگی و پیشرفت ایران می دانم.

محمدرضا احمدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم از مردم میخواهد به شخصی رای دهند که به ولایت مطلقه فقیه، به راه شهدا و آرمان های انقلاب نزدیک تر و تمام قد سرباز حضرت آقا باشد و راه شهدا و اصول انقلاب را زیر سوال نبرد و استکبارستیز باشد.

نتایج آخرین نظرسنجی مرکز افکارسنجی ایران بعد از برگزاری سومین مناظره تلویزیونی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نشان می دهد که میزان مشارکت در انتخابات ۴۲ درصد محاسبه شده است.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور هم  ترتیب اعلام آرای چهار انتخابات ۲۸ خرداد اعلام کرد که بر این اساس، چینش شعبه ها با انتخابات ریاست جمهوری، میان دوره ای خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و شورای اسلامی خواهد بود و طبق همین فرایند شمارش آراء و اعلام نتایج هم به همین ترتیب خواهد بود.

در آخرین جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران امکان حمایت از همتی و مهرعلیزاده به عنوان کاندیدای اصلاح‌طلب انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو بررسی شد اما پس از رای گیری در تصیمیم قبلی این جبهه تغییری ایجاد نشد و بر این اساس «جبهه اصلاحات ایران» برای انتخابات ریاست جمهوری کاندیدایی ندارند.

در پی انتشار اخباری در فضای مجازی درباره انصراف زاکانی به نفع ابراهیم رییسی دیگر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری این خبر توسط سخنگوی ستاد انتخاباتی علیرضا زاکانی تکذیب شد.

آخرین اخبار و اظهارنظرهای نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری را نیز می توانید در لینک های زیر دنبال کنید.

پیگیر همسان‌سازی حقوق اساتید دانشگاه آزاد با دانشگاه‌های دولتی خواهم بود

خوشحال می شوم آقای مهرعلیزاده به من کمک کند

حمایت از اهالی فرهنگ و هنر نباید لفظی باشد

وعده ای از طرف رضایی به مادران ایرانی

تشریح آخرین برنامه های انتخاباتی امیر حسین قاضی زاده هاشمی

طرح تحول سلامت پر از ایراد بود

درد دل مالباختگان بورس با رئیسی

***

این روزها شایعاتی مبنی بر منصوب شدن آیت الله اعرافی به عنوان رئیس بعدی قوه قضاییه در فضایی مجازی مطرح شده است که اعرافی ضمن تکذیب این شایعات تاکید کرد: هیچ پیشنهاد یا صحبتی در این خصوص با بنده نشده است.

ادعاهایی نیز درباره عملکرد ظریف در عرصه سیاست خارجی و استفاده از دیپلماسی التماسی مطرح شده است که علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رئیس جمهوری با انتشار مطلبی در صفحه توییتر خود در رد این اتهام نوشت: تهمت «دیپلماسی التماسی» به ظریف افزون بر بداخلاقی که سکه رایج است، ذبح حقیقت هم هست. دلواپسان دلیل این اتهام ناروا را این می‌دانند که ظریف به محل اقامت کری می‌رفته. این درحالیست که وزیرخارجه امریکا برای دیدار با ظریف به ملکی متعلق به ایران آمده است.

به گزارش ایران خبر، محسن رضایی یکی از کاندیداهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری در آخرین مناظره تلویزیونی کاندیداهای این انتخابات طی سخنانی اظهار کرد: با دیپلماسی واقعی نه التماسی و کاغذی آمریکا را وادار می‌کنیم به تعهداتش عمل کند.

منبع : خبرگزاری ايسنا