کد مطلب: 162672
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۱۰:۲۷
همزمان با ‌پیش‌بینی وزش باد شدید در برخی مناطق ‌استان تهران طی امروز (۲۴ خرداد ماه)افزایش غلظت آلاینده «ازن» و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در ساعات بعدازظهر نیز ‌پیش‌بینی می‌شود.
 

به گزارش ایران خبر،  براساس بررسی داده‌ها و نقشه‌های ‌پیش‌یابی هواشناسی طی چهار روز آینده برای استان تهران آسمانی صاف تا کمی ابری در بعضی ساعات همراه با وزش باد و در ارتفاعات استان در ساعات بعدازظهر گاهی افزایش موقت ابر ‌پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران،  وزش باد شدید و خیزش موقت گرد و خاک در برخی مناطق طی امروز (۲۴ خرداد ماه) پیش‌بینی می‌شود.  

پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان می‌دهد که افزایش تندی باد تا صبح امروز ( ۲۴ خرداد ماه) باعث پراکندگی آلاینده‌ها خواهد شد و کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت، هرچند در برخی مناطق پرتردد احتمال افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت وجود خواهد داشت.

حاکمیت ناپایداری جوی و وزش باد مؤثر طی روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل خواهد کرد، با این حال در برخی مناطق احتمال تولید و تجمع آلاینده «ازن»  وجود خواهد داشت که موجب برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در ساعات بعدازظهر می‌شود. با تداوم این شرایط جوی تا اواخر وقت پراکندگی آلاینده‌ها و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق پیش‌بینی می‌شود.

با تداوم وزش باد مؤثر تا صبح فردا (۲۵ خرداد ماه) کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرار خواهد گرفت. با برقراری جو نسبتا آرام و کاهش تندی باد طی روز شرایط مناسب جهت پراکندگی آلاینده‌ها فراهم نخواهد شد، علاوه براین با حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده ازن در ساعات بعدازظهر بر غلظت این آلاینده افزوده می‌شود و کیفیت هوا در برخی مناطق کاهش پیدا خواهد کرد.

عدم وزش باد مؤثر تا ساعات پایانی فردا (۲۵ خرداد ماه) و افزایش ترافیک شامگاهی باعث افزایش غلظت ذرات معلق می‌شود بنابراین برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد دور از انتظار نخواهد بود.

به گزارش ایران خبر، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته  «ازن» با میانگین ۱۰۷ بود و هوای پایتخت در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۶ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

انتهای ‌پیام

منبع : خبرگزاری ايسنا