کد مطلب: 161092
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۳:۳۳
ایسنا/مرکزی
 
به گزارش ایران خبر، یا اتوبوس هایی که جای آمبولانس ها را گرفته اند تا خیل بیماران را در مراکز درمانی جابجا کنند، یا سالن های ورزشی که بعد از تعطیلی های گسترده کرونایی به جای شنیدن صدای سلامت از هیاهوی ورزشکاران باید صدای زجرآور خس خس سینه بیمارانی را بشنوند که برخی شان دیگر امیدی به بازگشت به خانه ندارند.

رئیس علوم پزشکی اراک گفته است که در ۲۴ ساعت اخیر، ۶۰۶ مورد جدید ابتلا به کووید ۱۹ در استان مرکزی ثبت شده است.

به گفته دکتر جمالیان در این مدت ۱۹ مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان گزارش شده که بر این اساس تعداد فوتی ها در این استان به ۱۶۶۰ نفر رسیده است.

روز گذشته دکتر بهنام محمودیه رئیس بیمارستان ولیعصر اراک نیز اعلام کرد که ظرفیت آخرین سانتر درمان کرونای استان تکمیل شده است.

وی افزود:  با توجه به کمبود جدی تخت و خستگی و ناتوانی زیاد کادر درمان، اگر  امروز مردم به خاطر حفظ سلامتی خود و عزیزانشان پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند و در اجرای آن کوشا نباشند، متاسفانه شاهد روزهای بسیار سخت تری خواهیم بود که جز حسرت چیزی برای همگان باقی نخواهد گذاشت.

رئیس بیمارستان امیرالمومنین نیز پیش از این از تکمیل ظرفیت بخش عادی و بخش ویژه پذیرش کرونایی ها در این مرکز درمانی خبر داده بود و گفته بود تا اطلاع ثانوی هیچ بیمار غیر کرونایی در این بیمارستان پذیرش نمی شود، اما با توجه به حجم بالای کار، تاب و توان پرسنل به شدت کاهش یافته است.

و متاسفانه وضعیت نه تنها در مرکز استان که در بیمارستان های دیگر شهرستان های استان نیز به همین گونه است.

از طرفی استان مرکزی چند وقتی است که اکسیژن هم کم آورده است. کرونا یک بیماری تنفسی است و ریه افراد را درگیر می کند و با توجه به افزایش عجیب تعداد بیماران بستری، بیمارستان ها دیگر نمی توانند براحتی نیاز ریه های به تنگ آمده از تجمع بیماری را تامین کنند، البته اگر وضع به همین منوال پیش برود، مرگی دردناک در انتظار بیمارانی است که ریه هایی انباشته از آثار بیماری دارند و پرستاران گریان و خسته شاهدند که دیگر اکسیژن هم به داد برخی شان نمی رسد.

حالا پتروشیمی شازند و نیروگاه آب سنگین خنداب برای تامین اکسیژن به کمک آمده اند و چند صنعت دیگر هم تجهیزاتی را به دانشگاه علوم پزشکی اهدا کرده اند تا کمکی باشد برای عبور از این بحران، اما تمامی صاحبنظران معتقدند تا وقتی که واکسیناسیون سراسری به انجام نرسیده است، تنها کاری که می تواند به واقع در کاهش بیماری و مهار آن موثر باشد، کم هزینه ترین کارها یعنی همان استفاده از ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است.

اصول اساسی که متاسفانه اینروزها کمتر بدان توجه می شود و گذری در شهرهای استان نشان می دهد که توجهات به این اصول مهم کمرنگ شده و رفتارهای مردم همچون گذشته نیست. بگذریم که سختگیری ها و نظارت ها و برخوردهای مسئولان هم به شکل عجیبی در این حوزه کمرنگ شده و غیز از دوربین های راهنمایی و رانندگی که به صورت خودکار متخلفان ممنوعیت شبانه را جریمه می کنند، دیگر کسی آنچنان که باید با متخلفان برخورد نمی کند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی می گوید: مردم در شرایط فعلی باید در خانه‌های خود بمانند و از تردد در سطح شهر بپرهیزند، اما متاسفانه براحتی در سطح شهر تردد دارند و گویی اصلا آمار فوتی ها برایشان مهم نیست.

بهروز اکرمی در گفت و گو با ایسنا، افزود: استان مرکزی در خصوص شیوع کرونا وضعیت خوبی ندارد که بخشی از این شرایط مرتبط با مردم است، در حال حاضر مردم در سطح شهر تردد عادی دارند و تنها برخی مغازه ها تعطیلند، در حالی که انتظار ما کاهش ۵۰ درصدی ترددها بوده که البته این مهم محقق نشده و تا وقتی این ترددها کاهش پیدا نکند روزهای بدتری نیز خواهیم داشت.

وی اظهار کرد: در خصوص تعطیلی مرتبط با کرونا، هیچیک از مسئولان استان تعیین کننده نیستند، بلکه ستاد ملی بر اساس طرح هوشمند موجود، در خصوص تعطیلات و تغییر رنگ وضعیت شهرها، با توجه به پارامترها مصوبات لازم را اعلام می‌کند.

وی افزود: در شهرهایی که به رنگ قرمز می‌رسند به صورت اتوماتیک از سوی ستاد ملی اعلام تعطیلی گروه‌های شغلی ۲و ۳و ۴ می‌شود و اینکار در اختیار استاندار و فرماندار و معاونین و ...نیز نیست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مرکزی با بیان اینکه رنگبندی شهرها از سوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، تصریح کرد: پس از اعلام رنگ بندی، اقدامات لازم مرتبط با هر وضعیت باید در هر استان و شهرستان اجرایی شود، لذا تعطیلی و غیرتعطیلی دست هیچکس نیست و تنها عملکرد مردم می تواند در آن تاثیرگذار باشد.

اکرمی در خصوص وضعیت فعلی استان از لحاظ کرونایی گفت: در حال حاضر تمامی شهرهای استان قرمز است و گروه‌های شغلی ۲ و۳ و ۴ هم باید تعطیل باشند. مردم هم باید بیش از پیش پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند. هیچگونه بهبودی در وضعیت استان حاصل نشده و متاسفانه میزان فوتی های ۲۴ ساعت گذشته ۱۹ نفر بوده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا