کد مطلب: 160748
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۰۶
رییس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای اسلامی شهر تهران گفت: در آخرین روزهای اسفند سال ۹۹ بالغ بر ۱۵۱۹ هکتار به محدوده ۳۳۸۶ هکتاری برابر با ۴۵ درصد بافت فرسوده به شهر تهران اضافه شد.
 

به گزارش ایران خبر، مجید فراهانی در جلسه امروز شورای شهر در تذکر پیش از دستور گفت: اتفاق مهمی که در آخرین روزهای اسفند سال گذشته افتاد که البته خیلی منعکس نشد ولی از توفیقات مهم مدیریت شهری در سال گذشته بود و طلیعه بسیار خوبی در سال پیش رو است موضوع، اضافه شدن ۴۵ درصد به بافت فرسوده شهر تهران است که با مصوبه کمیسیون ماده ۵ و تأیید شورای عالی شهر سازی در آخرین روزهای اسفند سال گذشته اتفاق افتاد.

وی افزود: با پیگیری‌های مفصلی که مدیریت شهری انجام داد در نهایت کمیسیون ماده ۵ مصوبه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن ۱۵۱۹ هکتار به محدوده ۳۳۸۶ هکتاری بافت فرسوده شهر تهران افزوده شد. بر این اساس ۴۵ درصد به محدوده بافت فرسوده شهر تهران در مناطق مختلف اضافه شد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورا افزود: بافت فرسوده‌ای که واجد ریز دانگی، نفوذ ناپذیری و ناپایداری هست و مطابق نقشه‌های کمیسیون ماده ۵ این مساحت به بافت فرسوده شهر تهران اضافه می‌شود. بر این اساس زین پس مالکان در این محدوده‌ها می‌توانند از مشوق‌ها و تسهیلاتی که سازندگان در بافت فرسوده دریافت می‌کنند، استفاده کنند. در محدوده بازار تهران و راسته‌های تجاری نیز واحدهای مسکونی که اقدام به اخذ پروانه تخریب و نوسازی می‌کنند از این مشوق‌ها و تسهیلات قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن بهره مند می‌شوند.

فراهانی اظهار داشت: سال‌ها است که شهرداری تهران تسهیلات و تشویق‌های خوبی برای نوسازی واحدها در بافت فرسوده ارائه می‌دهد به خصوص اگر مالکان اقدام به تجمیع واحدهای خود کنند. همچنین از دولت انتظار داریم به تکالیف خود در خصوص ارائه انشعابات رایگان به سازندگان بافت فرسوده عمل کند.

فراهانی گفت: یکی از مهمترین مشکلات مدیریت شهری مسئله بافت فرسوده است چرا که اگر بحرانی به وجود آید بیشترین آسیب را شهر تهران از این ناحیه خواهد دید. به عنوان نمونه اگر زلزله بالای ۶.۵ ریشتری در تهران رخ دهد، بیش از ۲ میلیون نفر در معرض آسیب جدی قرار خواهند گرفت. این اضافه شدن نزدیک ۵۰ درصدی به بافت فرسوده می‌تواند نوید بخش بازسازی و نوسازی شهر تهران در سالهای پیش رو باشد.

منبع : خبرگزاری مهر