کد مطلب: 93548
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷
مرکز اطلاع رسانی و اموربین الملل وزارت کشور با رد ادعای عدم حمایت دولت از متروی تهران اعلام کرد: بر اساس مبالغ مصوب در بودجه های سنواتی با عنوان طرح های تملک دارایی سرمایه ای، دولت به تعهدات خود عمل کرده و مبلغی بیش از 19 هزار میلیارد ریال به متروی تهران پرداخت کرده است.
 

به گزارش ایران خبر، مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور در یک یادداشت رسانه ای با رد برخی اخبار منتشر شده در برخی رسانه های خاص با تیتر 'دولت مترو را ورشکسته کرد' با مضمون عدم حمایت دولت از متروی تهران بیان کرده است: از ابتدای شروع طرح احداث متروی تهران تاکنون و بر اساس مبالغ مصوب در بودجه های سنواتی با عنوان طرح های تملک دارایی سرمایه ای، دولت به تعهدات خود عمل کرده و مبلغ 19،092میلیارد ریال به متروی تهران پرداخت نموده است.

در ادامه این اطلاعیه آمده است: همچنین شهرداری تهران مبلغ 10000 میلیارد ریال اوراق مشارکت منتشر کرده که تضمین باز پرداخت 50 درصد اصل و سود آن بر عهده دولت ایت. به علاوه تامین مالی خط چهار متروی تهران از طریق فاینانس و به مبلغ 965 میلیون دلار انجام شد که دولت در حال بازپرداخت 50درصد اصل و هزینه های بالاسری است.
در بخش دیگری از این اطلاعیه گفته شده است: در خصوص کمک به شرکت بهره برداری، در حال حاضر اقدامات لازم برای تامین و خرید 630 دستگاه واگن مترویی به ارزش 630 میلیون یورو توسط دولت در حال انجام می باشد. همچنین طبق مصوبه اخیر شورای اقتصاد به شماره 1193526 مورخ 8-3-96 مبلغ 9/8 سنت برای هر سفر مترویی و در کل مبلغ 1،421،500،000 دلار سهم متروی تهران در نظر گرفته شده که طی سالهای بهره برداری از طرف دولت پرداخت خواهد شد.

/پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور

منبع : ایران آنلاین