پس از تنش در جهان عرب :

قیمت جهانی نفت افزایش یافت

کد مطلب: 90735
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۷
پس از آنکه روز دوشنبه کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین روابط خود با قطر را قطع کردند، و این کشور را به حمایت از تروریزم متهم ساختند، قیمت نفت امروز با افزایش جهشی مواجه شد.
 
به گزارش ایران خبر، به نقل از رویترز، پس از آنکه روز دوشنبه کشورهای عربستان، مصر، امارات و بحرین روابط خود با قطر را قطع کردند، و این کشور را به حمایت از تروریزم متهم ساختند، قیمت نفت امروز با افزایش جهشی مواجه شد.
این اقدام هماهنگ 4 کشور عربی موجب تشدید اختلافات در جهان عرب بر سر حمایت قطر از اخوان المسلمین، با سابقه ترین جنبش اسلامی جهان شده و بر برخی از بزرگترین صادر کنندگان نفت و گاز جهان تاثیر گذاشته است.
بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت امروز با 1.1 درصد افزایش به 50 دلار و 48 سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا هم با یک درصد رشد به 48 دلار و 17 سنت رسید.
قطر بزرگترین عرضه کننده ال ان جی جهان و یکی از فروشندگان عمده میعانات به شمار می رود.
ریسک های ژئوپلتیک همچنین موجب شد تا به رغم رشد بی سابقه شاخص ها در بورس آمریکا در روز جمعه، امروز ارزش سهام های آسیایی افت کند.
شاخص دلار در برابر سبد 6 ارز معتبر جهانی، که روز جمعه به پایین ترین سطح از زمان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر رسیده بود، امروز با حدود 0.1 درصد افزایش به 96.78 رسید.
تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در آمریکا در ماه می 138 هزار مورد بود که بسیار کمتر از رقم پیش بینی شده 185 هزار فرصت شغلی بود. این نشان می دهد که به رغم کاهش نرخ بیکاری در آمریکا به 4.3 درصد که در 16 سال اخیر بی سابقه است، از شتاب ایجاد فرصت های شغلی در این کشور کاسته شده است.
تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده در ماه های مارس و آوریل هم مورد بازنگری قرار گرفته و نسبت به گزارش های قبلی 66 هزار مورد کاهش داشته است.
منبع : تسنیم