۱
 
کد مطلب: 89127
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۱۳
دکتر علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بازدید از منطقه زلزله‌زده خراسان شمالی از اعطاء ۲۰ میلیون تومان کمک بلاعوض و ۲۰ میلیون تومان وام با سود چهار درصد برای احیاء و ساخت خانه‌های روستایی خبر داد.
 
به گزارش ایران خبر، دکتر علی ربیعی وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی که به‌عنوان نماینده دولت در منطقه زلزله‌زده استان خراسان شمالی حضور یافته با اشاره به اینکه برای بازسازی و احیای خانه‌های روستایی پنج میلیون تومان کمک  بلاعوض و ۶ میلیون تومان برای خانه‌های شهری در نظر گرفته‌شده است، گفت: وام ۱۵ میلیون تومانی بیمه خسارت خانه‌های روستایی که استانداری خراسان شمالی متقبل شده است مجموعا ۲۰ میلیون تومان برای ساخت به‌صورت بلاعوض به روستائیان اعطا می‌شود. همین‌طور ۲۰ میلیون تومان وام با بهره چهار درصد در بازه زمانی ۱۵ سال پرداخت خواهد شد؛ که به نظر می‌رسد با این عدد مردم این منطقه می‌توانند خانه‌های روستایی مقاوم و را در منطقه بازسازی و احیاء کنند.
ربیعی در پاسخ به این پرسش که اخبار صداوسیما این حادثه را نیز انتخاباتی پوشش داده است، گفت: متأسفانه فضای تخریب و انتخاباتی به اخباری این‌چنین هم سرایت کرده است، من در محل حادثه حاضر هستم و به تعداد خانوارها چادر توزیع‌شده، اما در اخبار اعلام می‌کنند چادر و امکانات به‌اندازه کافی نیست.
وی گفت: توزیع چادر در منطقه به‌گونه‌ای است که بعضی از خانواده‌ها که باهم بوده‌اند هم چادر مجزا درخواست کرده‌اند و ما اجابت کرده‌ایم و به مردم چادر به‌اندازه کافی داده‌شده است.
ربیعی تأکید کرد: متأسفانه این روزها فضای قضاوت در اخبار به‌گونه‌ای است که اگر دولت اقدامی نکند می‌گویند نرسیده است، اگر اعلام کنیم وام می‌دهیم، می‌گویند جنبه تبلیغاتی و انتخاباتی دارد. به گمان دولت باید همه کارها را، تعطیل کند تا آقایان بتوانند آن‌طور که می‌خواهند قضاوت کنند.
وی با اشاره به اینکه این خدمات در تمام بلایای طبیعی ارائه می‌شود، تصریح کرد: وام ۴ درصد به همه ارائه‌شده است، کمک بلاعوض هم همین‌طور این اقدامات جزئی از برنامه دولت بوده است. تنها نکته این است که استانداری خراسان شمالی تدبیری کرده بود و نظام بیمه‌ای را راه‌اندازی کرده که تا سقف ۱۵ میلیون به آسیب دیدگان بیمه تعلق می‌گیرد.
وزیر تعاون، کار ور فاه اجتماعی افزود: این اتفاقات خدای‌نکرده اگر یک ماه قبل رخ می‌داد، همین شرایط بود اگر دوماِه بعد هم خدای‌نکرده رخ دهد، همین است. دولت این اقدامات را جهت رفاه مردم سامان می‌دهد.
وی گفت: متأسفانه این روزها هر اقدامی که دولت می‌کند قضاوت‌های مغرضانه صورت گرفته و دولت را متهم می‌کنند.
ربیعی در تشریح وضعیت منطقه گفت: زلزله به عمق ۱۱ کیلومتر و درمقیاس ۵.۷ ریشتر بخش مرکزی بجنورد و روستاهای اطراف را ساعت ۲۲:۳۰ لرزاند که بلافاصله ستاد بحران تشکیل و با حضور استاندار قبل از ساعت ۱۲ نیمه‌شب نیروها در منطقه حاضر و خدمات ارائه می‌شود.
وی افزود: هماهنگی بسیار سریع و خوبی شکل‌گرفته و از استان‌های سمنان، خراسان رضوی و گرگان به کمک نیروهای امدادرسان استان خراسان شمالی می‌آیند.
ربیعی گفت: بر اثر این حادثه ۴۶۰ نفر از هم‌وطنان مصدوم شدند. ۳۸ نفر بستری و بقیه مرخص شده‌اند. ۴۲ نفر عمل جراحی داشتند که پس از عمل مرخص شده‌اند.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی افزود: متأسفانه در این حادثه دو نفر از هم‌وطنان قبل از رسیدن به بیمارستان فوت کرده و جان باختند.
وی با اشاره به اینکه آواربرداری مکانیزه از ساعتی قبل آغازشده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد، خاطرنشان کرد: ۱۵۹۳ باب خانه هم‌وطنان این منطقه آسیب جدی یا آسیبی دیده‌اند که غیرقابل‌سکونت است. به همین دلیل همین تعداد چادر در سطح منطقه توزیع‌شده است.
ربیعی افزود: با اقدامات به موقعی که انجام‌شده در حال حاضر مشکل آب و برق و گاز در منطقه نداریم. تعدادی از علمک های گاز به دلیل تکانه‌ها آسیب‌دیده بود اما در حال حاضر مشکل به‌طورکلی رفع شده و گاز وصل شده است.
وی گفت: در سطح منطقه فقط در یک روستا منبع آب آسیب‌دیده بود که با تانکر به‌طور کمکی به آن روستا آب رسیده است. مشکلی از منظر تهیه آب شرب وجود ندارد. تأکید می‌کنم که در سه زمینه آب و برق و گاز مشکلی نداریم.
ربیعی با اشاره به اینکه جاده‌ها در حال حاضر باز هستند عبور و مرور جریان دارد، گفت: در زمینهٔ توزیع مواد غذایی بین آسیب دیدگان هم مشکلی وجود ندارد. نانوایی‌ها همه آغاز به کارکرده و فعال‌شده‌اند، به نانوایی‌ها به مقدار کافی آرد داده‌شده تا بدون وقفه اقدام به پخت کنند.
وی تأکید کرد: نان و مواد غذایی و غذای کنسروی به‌صورت رایگان در سطح منطقه توزیع‌شده است.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی در خصوص اقدامات بهداشتی در منطقه گفت: واکسیناسیون از فردا در منطقه آغاز می‌شود، کانال‌های آبی و قنوات آسیب‌هایی دیده بودند که برطرف شده است. تعدادی دام زیر آوار مانده بودند که اقدام برای استخراج این دام‌های تلف‌شده آغاز و دفن می‌شوند تا مسائل بهداشتی منطقه رعایت شود.
وی با اشاره به اینکه متأسفانه تعدادی از مسکن‌های مهر که در این منطقه به مردم واگذارشده آسیب‌دیده‌اند، گفت: فردا یک گروه از وزارت مسکن برای بازدید از مسکن‌های مهر آسیب‌دیده به منطقه آمده و پس از بررسی‌های لازم ایمنی اجازه سکونت به مردم داده خواهد شد.
دکتر ربیعی با اشاره به اینکه برای ساخت خانه‌های روستایی تصمیمی اتخاذ شد تا خانه‌های جدید روستایی با نقشه و نظارت رایگان بنیاد مسکن مستحکم و ضد زلزله ساخت شود، گفت: برای بازسازی و احیای خانه‌های روستایی ۵ میلیون تومان وام بلاعوض و برای خانه‌های شهری ۶ میلیون تومان در نظر گرفته‌شده است.
وی افزود: تا سقف ۱۵ میلیون تومان بیمه خانه‌های روستایی است که استانداری خراسان شمالی متقبل شده و مجموعاً ۲۰ میلیون تومان برای ساخت به‌صورت بلاعوض به روستائیان اعطا می‌شود. همین‌طور ۲۰ میلیون تومان وام با بهره چهار درصد دربازه زمانی ۱۵ سال پرداخت خواهد شد؛ که به نظر می‌رسد با این عدد مردم این منطقه می‌توانند خانه روستایی مقاوم و ضد زلزله را در منطقه بازسازی و احیا کنند.
وی تأکید کرد: جهت خرید تجهیزات خانه‌های تخریب‌شده نیز ۲ میلیون تومان وام بلاعوض پرداخت خواهد شد.
 ربیعی گفت: خانه‌های بهداشت در اکثر روستاها وجود داشته و به ارائه خدمات پرداختند و در چند روستایی که خانه بهداشت نبود سریعاً خانه بهداشت سیار حضور یافته است.
وی افزود: مدارس امروز  تعطیل است، اگرچه بعضی از مدارس از استحکام لازم برخوردار هستند اما به این دلیل نگرانی خانواده‌ها مدارس تعطیل هستند تا در استان تصمیم‌گیری شود. مدارسی هم به‌طورجدی تخریب‌شده‌اند که فعلاً از کانکس برای برگزاری کلاس‌ها استفاده خواهد شد.
منبع : ایسنا
 
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۲۶ ۱۵:۴۸:۵۰
خداوند دولت روحانی را دوست ندارد که مقارن با انتخابات شاهد زلزله و سیل هستیم تا روز 29اردیبهشت