کد مطلب: 82055
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۵۴
رئیس هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو آخرین اقدامات انجام شده درباره بررسی ابعاد این حادثه را تشریح کرد.
رئیس هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو آخرین اقدامات انجام شده درباره بررسی ابعاد این حادثه را تشریح کرد.
 
به گزارش ایران خبر، دکتر محمدتقی احمدی رئیس دانشگاه تربیت مدرس روز گذشته در یک نشست خبری گفت: الان در مرحله برگزاری مصاحبه با شهردار تهران و همکارانشان هستیم که امیدواریم طی روزهای آتی انجام شود. وی اضافه کرد: همکاری خوبی وجود دارد و حدود 90 درصد از روند همکاری‌ها رضایت داریم.
 
احمدی درباره شفافیت گزارش‌ها نیز با تأکید بر اینکه ما به دنبال ایجاد یک دادخواست قضایی نیستیم اما شفاف عمل خواهیم کرد، گفت: بحث شفاف‌سازی مهم است و ما به نقش دستگاه‌ها و وظایفی که برعهده داشته و آنقدری که به این وظایف عمل کرده‌اند، توجه خواهیم کرد.  رئیس هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو درباره فرماندهی مدیریت بحران و موضوع عذرخواهی قالیباف در این باره اظهار کرد: این موارد  جز به جز  درکمیته ما به دقت بررسی می‌شود.
 
احمدی در پاسخ به سؤال دیگری درباره برخی ابهامات در مورد موتورخانه پلاسکو نیز گفت: در مورد اینکه آیا کسی آنجا بود یا نه، من الان نمی‌توانم وارد شوم و به صورت قطعی چیزی را بیان کنم. او  با بیان اینکه ٣٠ درصد مأموریت انجام شده است، گفت: هدف از این مأموریت محکوم کردن فرد یا سازمان نیست، بلکه هدف، شناختن مسئولیت‌ها و یادآوری آن است و اینکه افراد و سازمان‌هایی که می‌توانستند نقش مؤثر ایفا کنند، عبرت بگیرند.
 
رئیس دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه رئیس جمهوری در انتخاب اعضای هیأت به استقلال، علمی و حرفه ای بودن افراد تأکید خاصی داشت، گفت: بیشتر افراد دانشگاهی با شهرت ارزنده در جامعه تخصصی خود هستند و این وظیفه بار سنگینی بر دوش اعضا می‌گذارد، اما من امیدوارم که نتیجه آن بتواند مورد استفاده قرار بگیرد.
 
احمدی با بیان اینکه نیازمند وفاق همه مسئولان هستیم، خاطرنشان کرد: بررسی نوع آوار، ساختار و اینکه اگر در آوار‌برداری خسارت‌هایی واقع شده، در کمیته بحران پیگیری می‌شود.
 او  روش کار این هیأت را بازدید از محل حادثه، بررسی مدارک و مستندات حادثه، بررسی گزارش‌های سازمان‌های مسئول، تجزیه و تحلیل این گزارش‌ها، انجام مصاحبه با مسئولان مرتبط (هشت سازمان)، بررسی گزارش‌های سازمان‌های مردم نهاد، مرور و بررسی قوانین، آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها، تهیه گزارش‌های تخصصی در شش موضوع اصلی مهندسی سازه، مهندسی آتش، مدیریت بحران، امور قانونی و حقوقی، جامعه شناسی و آثار اجتماعی این حوادث، بیمه و زمینه تضمین و اقتصاد پشتیبان حوادث و ایجاد کمیته‌های داخلی عنوان کرد. کمیته‌ها یک ماه گزارش‌های تخصصی را تهیه و در کمیته تلفیق این گزارش را ارائه می‌کنند. وی  علل وقوع حادثه، کیفیت هماهنگی نهادهای مسئول در مدیریت حادثه،  راه های پیشگیری از تکرار و اصلاحات ساختاری و مدیریت لازم را از جمله موضوعات مطرح در دستور رئیس جمهوری برای پیگیری اعلام کرد.
 
احمدی درباره وضعیت حقوقی این حادثه نیز گفت: ابعاد حقوقی شامل همه مسائل مرتبط از جمله مسئولیت سازمان‌ها در قبال مفقود شدگان، بیمه شدگان، حقوق کارگران و بقیه موارد است اما هنوز به جمع ‌بندی نرسیده در نتیجه نمی‌توانم مطلبی را بیان کنم. رئیس دانشگاه تربیت مدرس درباره اینکه آیا خاطیان به قوه قضائیه معرفی می‌شوند یا نه، گفت: قوه قضائیه کمیته ای برای بررسی این حادثه تشکیل داده و قرار است با دادستانی جلسه ای داشته باشیم؛ اما قصد ما شناختن مسئولیت‌ها و در صورت وجود کاستی‌ها برای ساماندهی است و پیشنهادات خود در این خصوص را نیز ارائه خواهیم کرد.
 
وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه تاکنون حدود 30 درصد از کار رسیدگی به ماجرای پلاسکو انجام شده، گفت: از مصالح نیز نمونه‌برداری‌های لازم انجام شده است و ما با شورای مدیریت و مالک ساختمان پلاسکو نیز صحبت کرده‌ایم و جلسات خوبی نیز با دستگاه‌های مربوطه در این زمینه داشته‌ایم. رئیس هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو با بیان اینکه امیدواریم دستاوردها و سایر بررسی‌ها در این خصوص آثار اجرایی داشته باشد، تصریح کرد: به دنبال این نیستیم که بررسی‌هایمان دارای کلی‌گویی باشد ما صرفاً قوانین را یادآوری نمی‌کنیم بلکه به دنبال این هستیم تا ارتباط بین نظریه‌های مختلف را شناسایی و آن را بررسی کنیم و درباره آن اظهارنظر کارشناسی و علمی بدهیم.
 
احمدی در پاسخ به سؤالی در ارتباط با محرمانه بودن گزارش منتشر شده و اینکه چقدر از این گزارش در اختیار شهروندان قرار خواهد گرفت، گفت: اگر به حکمی که رئیس جمهوری برای بنده صادر کردند توجه کنیم، در بخشی از آن جناب آقای دکتر روحانی خواسته‌اند تا گزارش به اطلاع عموم برسد و ما نیز این گزارش را برای مردم آماده کرده و در پایان در اختیار نماینده مردم که دکتر حسن روحانی هستند قرار می‌دهیم تا به اطلاع مردم برسانند.  وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه هنوز بررسی‌ها و جمع‌بندی از این حادثه توسط هیأت ویژه بررسی نشده است، اظهار کرد: در این شرایط فعلاً یکسری اصول محرمانه را حفظ می‌کنیم تا افرادی که با ما همکاری دارند نیز اعتماد کرده و براحتی مسائل را بیان کنند؛ چراکه تاکنون اظهارنظر قطعی در مورد ابعاد این حادثه نمی‌توان مطرح کرد ما نیز در این گزارش و گزارش‌های بعدی که در قالب نشست خبری یا صدور اطلاعیه خواهد بود، حتماً در آن حدی که لازم است را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
 
رئیس هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو با بیان اینکه در این زمینه با سیاست خبررسانی و اطلاع‌رسانی دیگر سازمان‌ها و نهادها کار نداریم، درباره شفاف‌سازی از این حادثه نیز گفت: بحث شفاف‌سازی بسیار مهم است و ما نقش همه دستگاه‌ها و وظایف شان و اینکه چقدر به این وظایف شان عمل کرده‌اند در بررسی‌های مان لحاظ خواهیم کرد و در گزارش نهایی به این موضوعات نیز اشاره شده و آن را بیان خواهیم کرد.

کوتاهی‌ها را مصلحت‌ جویانه کنار نمی‌زنیم
 
رئیس هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو با بیان اینکه قصد نداریم کوتاهی‌ها را مصلحت‌جویانه کنار بزنیم گفت: البته به دنبال اتهام‌زنی سریع به افراد هم نیستیم.

احمدی در پاسخ به سؤال دیگر درباره غفلت‌ها و کاستی‌های سازمان‌های مسئول نیز گفت: صلاح و منطقی نیست که اکنون که گزارش‌ها کامل نشده، در این زمینه اظهارنظر قطعی کنیم اما در این زمینه شواهدی وجود دارد. وی افزود: درباره نحوه مدیریت محل حادثه یک بحث بر سر این است که قبل از وقوع پیش‌بینی‌های لازم انجام می‌شد اما متأسفانه آمادگی سازمان‌یافته‌ای در این زمینه وجود نداشت.  
 
رئیس هیأت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو با اشاره به حکم رهبرمعظم انقلاب برای ایجاد ساختار سازمان مدیریت بحران در سال 84، گفت: از بعد از ابلاغ رهبرمعظم انقلاب می‌شد به این جزئیات توجه شود؛ اما هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم، اما اگر همه کارها و پلان‌ها از قبل درباره حادثه‌ای مانند پلاسکو پیش‌بینی و تعریف شده بود، قطعاً می‌توانستیم نتیجه بگیریم.
منبع : ایسنا