۱
 
کد مطلب: 77335
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۳
معاون اول رییس‌جمهور عصر دیروز با حضور در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران از بخش‌های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد و در جریان تولیدات و توانمندی‌های روستاییان و عشایر استان‌های مختلف کشور قرار گرفت.
دولت به دنبال اشتغال‌زایی و توسعه اقتصاد روستایی است
 
به گزارش ایران خبر، اسحاق جهانگیری همچنین در حاشیه بازدید از این نمایشگاه در گفت‌وگو با خبرنگاران با تاکید بر اینکه عشایر و روستاییان نقش مهمی در اقتصاد کشور دارند، گفت: دولت برای فعال کردن اقتصاد روستایی به طور جدی در صحنه حضور دارد. 

عشایر و روستاییان ظرفیت‌های بزرگی هستند
او در ادامه با اشاره به اینکه محور اصلی اقتصاد مقاومتی این است که از همه ظرفیت‌های درونی برای توسعه کشور استفاده کنیم اظهار داشت: عشایر و روستاییان در مناطق مختلف کشور ظرفیت‌های بزرگی هستند که هم می‌تواند به اشتغال و اقتصاد کشور کمک کند و هم باعث رشد و توسعه کشور شود. 
معاون اول رییس‌جمهور افزود: این ظرفیت‌ها در بخش‌های مختلف نظیر کشاورزی، دامداری، صنایع دستی و گردشگری است و به عنوان مثال در بخش صنایع دستی، فرش ایرانی یک کالای مهم و شناخته شده در سطح جهان است که هم بار صنعتی و هم بار فرهنگی بر دوش دارد و فرهنگ و تمدن ایران زمین را معرفی می‌کند. علاوه بر فرش صنایع دستی متعدد دیگری در نقاط مختلف کشور تولید می‌شود که در این نمایشگاه نمونه‌هایی از آن‌ها عرضه شده است و هر استان نماد بخشی از صنایع دستی کشور است و برخی از این صنایع قدمت چند صد ساله دارند. 

گردشگران زیادی در سال‌های اخیر به ایران روی آورده‌اند
جهانگیری با تاکید بر اینکه اگر گردشگری در ایران آن طور که باید فعال شود توسعه صنایع دستی را با خود به دنبال خواهد داشت، تصریح کرد: خوشبختانه در سال‌های اخیر بخش گردشگری از رشد و توسعه خوبی برخوردار بوده و گردشگران زیادی به سمت ایران روی آورده‌اند. البته در بخش زیرساخت‌های گردشگری همچون کمبود هتل، مشکلات و محدودیت‌هایی نیز وجود دارد. 
او افزود: در برخی روستا‌ها خود مردم امکاناتی را فراهم کرده‌اند به گونه‌ای که برخی گردشگران خارجی به این روستا‌ها سفر می‌کنند و این موضوع می‌تواند به اشتغالزایی و درآمدزایی در روستاهای کشور کمک کند. 
معاون اول رییس جمهور نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر را فرصتی برای مردم ایران و به خصوص تهرانی‌ها دانست تا یک بار دیگر با زندگی روستایی و عشایری و نقش آن‌ها در اقتصاد کشور آشنا شوند. 

لایحه دولت برای اشتغال‌زایی روستاییان
جهانگیری با اشاره به لایحه دولت برای کمک به اقتصاد روستایی گفت: دولت یک ماه قبل لایحه‌ای را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرد تا بر اساس آن بتواند ۱.۵ میلیارد دلار یعنی حدود ۵ هزار میلیارد تومان وام با بهره پایین برای اشتغال‌زایی در روستا‌ها و به خصوص روستاهای مرزی کشور هزینه کند. در حال حاضر منتظر هستیم که این لایحه هر چه سریع‌تر در مجلس نهایی شود و البته دولت به جز این لایحه اقدامات دیگری را برای اقتصاد روستا‌ها انجام داده و از منابع نظام بانکی و سایر صندوق‌های پیش بینی شده به دنبال اشتغال زایی و توسعه اقتصاد روستایی است. 
او با اشاره به سفر چندی پیش خود به استان کرمان و بازدید از روستای قلعه گنج اظهار داشت: به عنوان نمونه در این روستا بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی با کمک استانداری و سایر بخش‌ها کارهای خوبی در زمینه اقتصاد مقاومتی و فعال کردن کسب و کار در این روستا انجام داده است که امیدوارم این گونه اقدامات در سایر روستاهای کشور نیز انجام شود. 

اشتغال و آب دو موضوع مهم برای روستاییان
معاون اول رییس جمهور موضوع آب و اشتغال را از موضوعات پراهمیت در برنامه ششم توسعه برشمرد و افزود: هم موضوع اشتغال و هم موضوع آب از موضوعاتی است که در روستاهای کشور از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ چرا که یکی از آسیب‌های اجتماعی موضوع حاشیه نشینی روستاییان در اطراف شهر‌ها است و اگر بتوانیم کاری کنیم که مردم در روستا‌ها از کسب و کار مناسب برخوردار باشند، به سمت حاشیه شهر‌ها مهاجرت نخواهند کرد.
منبع : ایلنا
 
 
روزبه
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۱۶ ۱۳:۳۹:۳۶
روستای قلعه گنج ؟؟؟
یا
شهرستان قلعه گنج ؟؟؟

مگه روستای ۱۰۰ هزار نفری هم داریم ؟؟؟