کد مطلب: 165726
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۵۷
یکی از سرزنده ترین مناطق غرب تهران، ستارخان است. نام قدیمی این محله، تاج بوده و جزء منطقهٔ دو شهرداری تهران به شمار می‌آید. ستارخان از محله‌های متعددی تشکیل شده و به دلیل دسترسی خوبی که به مرکز و غرب تهران دارد، مورد توجه متقاضیانی قرار گرفته که به دنبال اجاره و خرید خانه در این محله هستند.
معرفی محلات منطقه ستارخان
 
محله‌های ستارخان به داشتن دسترسی‏‌های خوب شهرت دارند، از سوی دیگر اینجا بورس مواد غذایی بوده و به داشتن اغذیه‌فروشی و رستوران‏‌های متنوع هم مشهورند. ستارخان از سمت غرب به بزرگراه یادگار امام، از شرق به بزرگراه شهید چمران، از جنوب به خیابان آزادی و از شمال به بزرگراه جلال آل احمد متصل می‌‏شود. ستارخان محله های خوشنام و معروفی دارد. هر کدام از محله‌ها امکانات زیادی از جمله مراکز خرید، رستوران‌‏های متعدد و دسترسی مناسبی دارند و از امکانات حمل و نقل چون؛ مترو و اتوبوس و تاکسی برخوردارند. با توجه به مزیت‌های گفته شده، خرید و اجاره خانه در محله ستارخان رشد صعودی دارد.
 
مهم‌ترین محله‌های ستارخان

محلهٔ دریان نو

علاوه بر شلوغی و سرزندگی که محله‌های ستارخان دارند، اینجا دارای خیابان‌های خلوت و ساکتی همچون دریان نو هستند. دریان نو از جمله محله‌های معروف ستارخان هستند. از نظر موقعیت جغرافیایی، دریان نو از سمت شمال به ستارخان، از جنوب به طرشت و از سمت شرق به خیابان شادمهر «شادمان» و اتوبان‌های یادگار و شیخ فضل الله از غرب محدود می‌شود.

تاریخچه محله دریان نو
حاج مهدی دریانی بنیان‌گذار محله دریان نو است. حاج مهدی ابراهیمی دریانی اصالتاً اهل دهکده دریان واقع در استان آذربایجان شرقی است. او علاوه بر دریان نو بنیان‌گذار سایر محله‌های پیرامون چون محله‌ شهر آرا نیز هست.

 شهرسازی محلهٔ دریان نو
در گذشته طراحی این محله به گونه‌ای بوده که از ۱۲ خیابان عمود برهم و یک میدان تشکیل شده است. به مرور زمان ساخت و ساز زیاد شده و گسترش پیدا کرد. به همین منوال دریان نو از خیابان‌های بزرگ و عمود بر هم تشکیل شده است. در دوران قدیم حاج مهدی ابراهیمی طرح ساخت آپارتمان‌های ۵۵ متری را به دولت برد، دولت با این درخواست موافقت کرد و در همان سال‌ها ساخت آپارتمان‌های ۵۵ متری شروع شد. اما امروزه در این محله برج باغ و برج‌های مسکونی چند طبقه به چشم می‌خورند. قسمت جنوبی شهر آرا که در حال حاضر در قسمت شمالی دریان نو قرار دارد. قسمتی را به دریانی‌ها اختصاص داده اند. به مرور زمان دیگر اقوام آذری‌ها و ترک‌ها نیز به این منطقه مهاجرت کردند. جمع کثیری از اهالی این محله آذری زبان هستند.

 مظنه اجاره خانه‌های دریان نو
امروزه با توجه به ویژگی‏‌ها و امکانات رفاهی محله‌های منطقهٔ ستارخان، طبیعتاً خرید و اجاره خانه در آن افزایش و رونق یافته و مظنه اجاره آپارتمان‌‏های محله دریان نو در مقایسه با سایر محله‏‌های منطقه ۲ کمی بالاتر است. این امر هم به دلیل است که این محله کاملا خلوت و آرام بوده و از شلوغی‌ها و تردد شبانهٔ روز فاصله دارد.
برای مثال: برای اجاره آپارتمانی ۱۷۵ متری، ۶ سال ساخت، ۳ خواب، باید ۳۰۰ میلیون تومان به عنوان ودیعه و ۱۲ میلیون تومان اجاره ماهانه بپردازید.
برای اجاره خانه ای ۸۵ متری، ۵ سال ساخت، ۲ خواب، فول امکانات باید ۵۰۰ میلیون تومان ودیعه پرداخت کنید. اجاره ماهانه توافقی است.

دسترسی محله دریان نو
خوشبختانه محله دریان نو دسترسی خوبی به مترو و سایر وسایل حمل و نقل عمومی دارد. محله دریان نو به ایستگاه‌‌ دانشگاه شریف، ایستگاه شادمان، ایستگاه مترو حبیب الله دسترسی دارد. از طریق تاکسی‌ها به راحتی می‌توان خود را به نزدیک‌ترین ایستگاه مترو رساند.

محله تهران ویلا
در ضلع شمالی خیابان ستارخان، محله‌ای به نام محله تهران ویلا قرار دارد. تهران ویلا در امتداد خیابان جلال آل احمد، خیابان شهرآرا و خیابان ستارخان «تاج سابق» و بزرگراه شیخ فضل الله نوری قرار گرفته است. اولین ساخت و ساز مدرن از این محله شروع شده در نتیجه محلهٔ تهران ویلا به دلیل اینکه اولین ساخت و ساز مدرن را داشته، شهرت یافته است.

 تاریخچه محلهٔ تهران ویلا
در سال ۱۳۲۰ محلهٔ تهران ویلا وجود نداشت. منطقه‌ای بود بیابانی بدون هیچ ساختمانی و در زمین‌های آن گندم و یونجه می‌کاشتند. خیابان ۲۰ متری کاج «ستارخان امروزی» در میان زمین‌های میدان کندی «توحید امروزی» تا آریا کشیده شده بود. مردم از طریق این خیابان به امامزاده داوود، طرشت، فرحزاد می‌رسیدند. روز به روز با گسترش تهران، زمین‌های این منطقه را به قطعات ۲۵۰ تا ۳۰۰ متری تقسیم می‌کردند و می‌فروختند.

 مظنه اجاره خانه‌های تهران ویلا
در محله تهران ویلا آپارتمان‌‏های نوساز و متنوع با داشتن متراژهای متفاوت به شما کمک می‌‏کنند خانه مورد نظر خود را بیابید. می‌توان از طریق جست و جو در سایت‌هایی چون شیپور، دیوار، کیلید و دو نبش از مظنهٔ اجارهٔ محلهٔ تهران ویلا آگاه شد.
برای نمونه: برای اجاره آپارتمانی ۱۲۸ متری، نوساز، ۲ خواب، فول امکانات، باید ۹۰۰ میلیون تومان برای ودیعه بپردازید. این مورد اجاره ماهانه ندارد.
برای اجاره آپارتمانی ۶۰ متری، ۱۰ سال ساخت، ۱ خوابه، فول امکانات، باید ۳۵۰ میلیون تومان به عنوان ودیعه پرداخت کنید. اجاره ماهانه ندارد.

                           

 دسترسی به محلهٔ تهران ویلا
ایستگاه مترو دانشگاه صنعتی شریف بهترین انتخاب برای دسترسی به محله تهران ویلا می‌باشد. همچنین از سمت مسیر خیابان حبیب الله شمالی می‌توان به این محله قدیمی تهران دسترسی داشت.