کد مطلب: 165705
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۵۲
وزیر امور خارجه با بیان اینکه برای برون رفت از بحران‌ها و مشکلات و رفع سوءتفاهمات و اختلافات، مسیر و راه‌حلی به جز دیپلماسی وجود ندارد،گفت: اولویت دولت سیزدهم تقویت روابط با همسایگان است.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از صدا و سیما، حسین امیرعبداللهیان در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، در جلسه پیگیری «نشست بغداد» در نیویورک،گفت: در نبود گفتگو و مذاکره، فرصت ها، امکانات و منابع کشورها و دولت‌های منطقه به جای توسعه و پیشرفت، هزینه نظامی‌گری می‌شود و بحران، تنش و جنگ همچنان ادامه می‌یابد.

در این نشست که وزرای خارجه و نمایندگان ارشد اردن، عربستان، ترکیه، کویت، مصر، قطر، فرانسه، مسئول عالی سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دبیرکل اتحادیه عرب، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس و به ریاست وزیر خارجه عراق در محل اقامتگاه سفیر عراق در نیویورک برگزار شد؛ وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران همواره بر گفتگوهای درون منطقه‌ای تاکید داشته است. تاریخ و واقعیت ۱۰۰ سال اخیر منطقه غرب آسیا نشان می‌دهد که متغیرات خارجی مانع اصلی نیل به همگرایی و در نتیجه عدم دستیابی به توسعه پایدار بوده است.

امیرعبداللهیان گفت: ما همواره تاکید کرده ایم برای ایجاد ثبات و امنیت منطقه نیازمند ترتیبات امنیتی درون زا و بومی هستیم و حضور و مداخله خارجی در هر شکلی که باشد، مغایر با اهداف صلح و امنیت در منطقه و استقلال و حاکمیت کشورهای منطقه است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران، برگزاری نشست بغداد را اقدام مهمی در حمایت از صلح و توسعه در منطقه می‌داند و امیدواریم این نشست بتواند فضای مناسبی را برای همکاری‌های متطقه‌ای به ویژه در مناسبات اقتصادی فراهم کند.

وزیر امور خارجه گفت: مبارزه با تروریسم، مقابله با موادمخدر، همکاری در بخش انرژی، تامین امنیت دریانوردی و همکاری در حل بحران‌های زیست محیطی از جمله موارد همکاری است که کشورهای منطقه می‌توانند نسبت به آن گفتگو کنند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: بار دیگر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ثبات، امنیت و توسعه کشور دوست عراق و سایر کشورهای منطقه در این نشست را مورد تاکید قرار می دهم. ما به تازگی میزبان نخست وزیر عراق بودیم و امیدواریم در سایه توسعه مناسبات جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق، مناسبات با سایر همسایگان عراق از رکود و رخوت خارج شود و به روندی فعال و پویا در راستای منافع کشورهای منطقه تغییر یابد.

وی تاکید کرد: برای برون رفت از بحران‌ها و مشکلات و رفع سوءتفاهمات و اختلافات، مسیر و راه‌حلی به جز دیپلماسی و گفتگو وجود ندارد.

وزیر امور خارجه گفت: بار دیگر تاکید می کنم اولویت دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، تقویت و توسعه روابط با همسایگان و منطقه است و امیدوارم اینگونه نشست‌ها و دیدارها، فصل جدیدی از همکاری و مشارکت اهل منطقه را برای صلح به همراه داشته باشد.

منبع : خبرگزاری مهر