انتخابات هیات رئیسه مجلس در ۲۰ دقیقه

خبرگزاری ايسنا , 5 خرداد 1400 ساعت 10:44

انتخابات هیات ریسه در دومین سال کاری مجلس یازدهم برخلاف معمول به صورت الکترونیکی برگزار شد.


به گزارش ایران خبر، در جلسه علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی انتخابات هیات رئیسه در اجلاسیه دوم برگزار شد، تفاوت این انتخابات با سال گذشته و حتی ادوار پیشین مجالس این بود که به صورت الکترونیکی برگزار شد.

تاکنون روال این بوده که انتخابات به صورت ورقه‌ای انجام می‌شده که این بار به دلیل ملاحظات جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رای‌گیری به صورت الکترونیکی صورت گرفت.

علی‌رغم این‌که در جلسه روز گذشته فراکسیون انقلاب اسلامی به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس درباره‌ی کاندیداهای نهایی تصمیم‌گیری شده بود باز هم تعدادی از نمایندگان خلاف این تصمیم کاندیدا شدند.

برای پست ریاست، فریدون عباسی با محمد باقر قالیباف رقابت کرد که پیروز این رقابت محمد باقر قالیباف با ۲۳۰ رای در مقابل عباسی با ۱۸ رای.

برای پست نایب رئیسی دو کاندیدای مورد توافق فراکسیون انقلاب اعلام حضور کردند که در نهایت نیکزاد با اختلاف یک رای توانست نایب رئیس اول شده و مصری نایب رییس دوم شود.

برای پست دبیری هیات رئیسه به ۶  نماینده احتیاج است که ۹ نفر کاندیدا شدند برای پست ناظر نیز به سه نماینده نیاز است که پنج نفر کاندیدا شدند.

به دلیل رای مساوی سلیمی و فرهنگی در پست ناظری هیات رئیسه قرعه کشی صورت گرفت که نام سلیمی از گلدان بیرون آمد.

در زمان رای گیری برای انتخاب ناظر سیستم یک نماینده با مشکل مواجه شد به همین دلیل آن فرد با برگه رای خود را اعلام کرد که همین موضوع رای فرهنگی و سلیمی را مساوی زد و در نهایت شانس با سلیمی همراه بود و او عضو هیات رئیسه شد.

انتخابات هیات رئیسه تنها ۲۰ دقیقه طول کشید حال این‌که معمولا در ادوار گذشته و حتی اولین سال کاری مجلس یازدهم رای گیری به صورت ورقه‌ای انجام شد و این کار بخش عمده‌ای از وقت مجلس را می‌گرفت.

در نهایت اعضای هیات رئیسه جدید سوگند پایبندی به آیین‌نامه و به قانون اساسی را از پشت تریبون مجلس شورای اسلامی و به صورت هماهنگ ادا کردند.

احمد امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در اجلاسیه اول اعلام کرد کار هیات رئیسه جدید از ۹ خردادماه شروع می‌شود.


کد مطلب: 162138

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/162138/انتخابات-هیات-رئیسه-مجلس-۲۰-دقیقه

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir