کد مطلب: 162134
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۰ ساعت ۰۹:۱۸
نماینده دائم ایران در سازمان ملل گفت: رژیم اسرائیل در حمله اخیر به غزه مرتکب جنایات بین‌المللی شده و مقامات آن باید محاکمه گردند.
 

به گزارش ایران خبر، مجید تخت روانچی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در سخنرانی خود در نشست سه‌شنبه شورای امنیت این سازمان که برای بحث درباره حفاظت از غیرنظامیان در درگیری‌های مسلحانه برگزار شده بود، ضمن اشاره به بخشهایی از گزارش سالانه دبیرکل در این زمینه، از اینکه هنوز غیرنظامیان، به ویژه زنان و کودکان، از قربانیان اصلی درگیریها هستند و اهداف غیرنظامی نظیر بیمارستانها و مدارس مورد حمله قرار می گیرند، ابراز تأسف کرد.
وی به عنوان نمونه به جنایات اسرائیل در سرزمینهای اشغالی فلسطین، از جمله تلاش گسترده آن برای جابجایی اجباری فلسطینیان از خانه‌‎هایشان، به‌ویژه در محله شیخ جراح بیت‌المقدس، جائی که آنها نسل اندر نسل در آن زندگی کرده اند، اشاره کرد و گفت ولی وقتی فلسطینی‌ها به این اقدامات غیرقانونی و حمله به نمازگزاران مسلمان در مسجد الاقصی در ماه مبارک رمضان اعتراض کردند، نیروهای امنیتی و نظامی اسرائیل وحشیانه‌ترین جنایات را علیه فلسطینیان مرتکب گردیدند.
نماینده کشورمان افزود: تنها در جنگ وحشیانه و تمام عیار اخیر علیه غزه، نیروهای اسرائیلی ۲۴۸ فلسطینی از جمله ۶۶ کودک، ۳۹ زن و ۱۷   سال خورده را کشتند و ۱۹۴۸ نفر دیگر را زخمی کردند. این آمار از جمله 13 نفر از اعضای یک خانواده را شامل می شود که اکثر آنها کودک، شامل یک نوزاد ششماهه، بودند و در منزلشان کشته شده و زیر آوار خانه خود دفن گردیدند.
وی اضافه کرد: به علاوه، نیروهای اسرائیلی ۳۰ تأسیسات بهداشتی، حدود ۵۰ مدرسه و دیگر مراکز آموزشی، حدود ۵۰ درصد شبکه آب و ۳۳ دفتر رسانه‌ها را منهدم کرده و به ۴۳ مسجد نیز آسیب رساندند.
روانچی ادامه داد: این اعمال وحشیانه نمونه‌های روشن نسل‌کشی، جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت بوده و نقض اصول انسانی و وجدان عمومی که اساس هنجارهای حقوق بین الملل بشردوستانه بشمار می‌روند، می‌باشد.
وی افزود: چنین جنایاتی که نقض ماهوی هنجارها و اصول اساسی حقوق بین الملل محسوب می شوند، موجب مسئولیت بین‌المللی رژیم اسرائیل بوده و مقامات آن باید به دلیل ارتکاب چنین جنایات شومی محاکمه گردند.
نماینده کشورمان ادامه داد: در برخورد با این جنایات و به دلیل حمایت شرم آور آمریکا از رژیم اسرائیل، شورای امنیت بار دیگر در انجام وظایف خود شکست خورد و نتوانست حتی یک بیانیه مطبوعاتی ولو معتدل تصویب و خواستار توقف حمله به غیرنظامیان در غزه گردد و بیانیه مطبوعاتی این شورا که پس از توافق طرفین در مورد آتش بس صادر شد، نیز ارزش عملی چندانی ندارد.
وی تأکید کرد: از آنجاکه جنگ اخیر به خاطر اقدامات غیرقانونی و تحریک‌آمیز رژیم اسرائیل در قدس شریف، بویژه در مسجد الاقصی آغاز شد، آن رژیم باید مجبور شود که تمام این اقدامات را متوقف سازد.
نماینده کشورمان همچنین به کشتار غیرنظامیان و حمله به اهداف غیرنظامی در یمن توسط متجاوزین نیز به عنوان یکی از نمونه های نقض حقوق بین الملل اشاره کرد و گفت اینگونه اقدمات جنایتکارانه بوده و فوراً باید متوقف گردند.
وی در پایان تأکید کرد همانطور که انفعال شورا در گذشته با مرتکبین اینگونه جنایات، آنها را به ارتکاب جنایات بیشتر جسورتر کرده است، انفعال احتمالی آن در آینده آنها را بیشتر تشویق خواهد کرد تا به نقض هنجارها و اصول مربوطه حقوق بین الملل ادامه دهند.

 

منبع : خبرگزاری ايسنا