کد مطلب: 158455
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۰۵
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مهمترین پیام طرح الگوی کشت، بهره وری از منابع کمیاب آب و خاک است، گفت: وزارت نیرو از هم اکنون برای تامین آب شرب در تابستان برنامه ریزی کند.
 

به گزارش ایران خبر، چهل و یکمین جلسه شورای عالی آب صبح امروز (دوشنبه) به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش وزارت جهاد کشاورزی در خصوص اقدامات انجام شده برای تدوین الگوی کشت ملی، از تلاش‌های صورت گرفته برای تدوین و ارائه این گزارش قدردانی کرد و گفت: سند الگوی کشت موضوعی است که سال‌ها در کشور مطرح بوده که خوشبختانه وزارت جهاد کشاورزی مطالعات و بررسی‌های متعددی را انجام داده و این سند امروز تدوین شده است.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محدودیت منابع و مؤلفه‌های تولید در همه بخش‌ها، اظهار داشت: در بخش کشاورزی نیز همانند سایر بخش‌ها با محدودیت منابع نظیر آب و خاک مواجه هستیم و مهمترین پیام سند الگوی کشت نیز این است که بتوانیم از منابع محدود، بهترین استفاده را انجام دهیم تا بیشترین بازده را داشته باشیم.

وی افزود: اجرای الگوی کشت ملی باید منجر به این شود که از هر متر مکعب آب در بخش کشاورزی بهترین استفاده صورت گیرد و محصولات کشاورزی نیز با بالاترین بازدهی تولید شود.

جهانگیری با بیان اینکه بخش کشاورزی مهمترین مصرف کننده آب در کشور است، تصریح کرد: اگر بتوانیم با اقداماتی نظیر اجرای الگوی کشت حتی ۱۵ درصد در مصرف آب بخش کشاورزی صرفه جویی کنیم، اثرگذاری این کاهش مصرف بیش از صرفه جویی در بخش‌های صنعت و شرب نمایان خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه تدوین و اجرای الگوی کشت در کشور یک تکلیف قانونی است، خاطر نشان کرد: رمز موفقیت اجرای این طرح تفاهم میان ذینفعان طرح است و مشارکت اساتید دانشگاه و صاحب نظران نیز در این زمینه می‌تواند در موفقیت اجرای طرح مؤثر باشد.

وی از معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی خواست طرح الگوی کشت ملی تدوین شده را در دسترس اساتید دانشگاه و صاحب نظران این حوزه قرار داده و نظرات و دیدگاه‌های آنان را دریافت کند تا پس از جمع بندی و تأیید نهایی این طرح، شاهد همراهی و مشارکت دانشکده‌های کشاورزی و صاحب نظران این حوزه باشیم.

جهانگیری همچنین با تاکید بر اینکه بررسی مسائل و ابعاد اجتماعی اجرای طرح الگوی کشت ملی نیز از اهمیت فراوانی برخوردار است، گفت: گاهی شاهد آن هستیم که برخی طرح‌های خوب با دقت بالا تدوین می‌شود اما به دلیل آنکه مسائل اجرایی و ابعاد اجتماعی آن دیده نمی‌شود، طرح با موفقیت به اجرا نمی‌رسد.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید نحوه تعامل با مردم، کشاورزان و ذینفعان طرح به دقت مورد بررسی قرار گیرد، افزود: اجرای این طرح نیازمند پیوست‌های رسانه‌ای و فرهنگی است و نقش صدا و سیما نیز در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به ذینفعان طرح بسیار پراهمیت است.

وی همچنین با اشاره به گزارش رئیس سازمان هواشناسی کشور در خصوص پیش بینی بارش‌ها طی هفته‌ها و ماه‌های پیش رو، گفت: لازم است وزارت نیرو از هم اکنون برای مدیریت منابع آب و به ویژه تأمین آب شرب در تابستان سال آینده برنامه ریزی کند تا دغدغه‌ای برای تأمین آب شرب وجود نداشته باشد.

در این جلسه که وزرای نیرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان مدیریت بحران کشور و رئیس سازمان هواشناسی کشور نیز حضور داشتند، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص تدوین الگوی کشت ملی و الزامات پیاده سازی این طرح ارائه کرد و به تشریح دستاوردهای اجرای الگوی کشت ملی پرداخت.

در این گزارش با اشاره به نتایج مثبت و بهبود حاصل شده از اجرای فاز یک این طرح، ایجاد وفاق ملی برای عملیاتی نمودن طرح الگوی کشت ملی مورد تاکید قرار گرفت.

معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی همچنین گزارشی از میزان مصرف آب بخش زراعت به تفکیک محصول ارائه کرد و گفت: در تدوین این طرح بهره وری آب به عنوان یک موضوع پراهمیت مدنظر قرار گرفته و برای هر استان الگوی کشت مجزا تهیه شده است.

در ابتدای این جلسه نیز رئیس سازمان هواشناسی کشور گزارشی از آخرین وضعیت هوا و پیش بینی بارش برای هفته‌های پیش رو ارائه کرد و گفت: در هفته‌های پیش رو میزان بارش‌ها کمتر از نرمال است اما انتظار می‌رود از اواخر بهمن ماه شاهد بارش‌های نرمال باشیم.

منبع : خبرگزاری مهر