کد مطلب: 157528
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۴۱
بوی بد‌دهان یا هالیتوزیس شرایط ناراحت‌کننده‌ای است که در موارد شدید می‌تواند باعث ایجاد اضطراب در فردی که دچار آن است و دوری‌اش از اجتماع شود
 
بوی بد‌دهان یا هالیتوزیس شرایط ناراحت‌کننده‌ای است که در موارد شدید می‌تواند باعث ایجاد اضطراب در فردی که دچار آن است و دوری‌اش از اجتماع شود. در حال‌حاضر محصولات متعددی اعم از خمیردندان‌ها، دهان‌شویه‌ها و آدامس‌ها وسایر محصولات خوشبوکننده دهان در بازار در دسترس هستند.
 
از آنجا که تشخیص بوی بد‌دهان توسط خود فرد کار مشکلی است بهتر است از یکی از افراد خانواده یا دوستان برای تایید وضعیت بوی دهان کمک گرفته شود.بوی بد‌دهان می‌تواند علل مختلفی داشته که شایع‌ترین آنها عبارتند از:غذاها: باقی‌ماندن مواد‌غذایی دردهان باعث افزایش میزان باکتری‌ها و ایجاد بوی بد در دهان می‌شود. مصرف برخی مواد‌غذایی مثل سیر، پیاز و ادویه‌های خاص نیز می‌تواند باعث بوی بد دهان شود. این مواد‌غذایی پس از هضم وارد خون شده و از طریق ریه‌ها و بازدم از بدن خارج و باعث ایجادبوی بد می‌شود.
استعمال دخانیات: سیگارکشیدن و مصرف تنباکو علاوه بر این‌که باعث بوی بد دهان می‌شود، باعث افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های لثه نیز می‌شود که خود بیماری‌های لثه‌ای از علل بوی بد دهان هستند.بهداشت دهان پایین: رعایت‌نکردن بهداشت روزانه باعث باقی‌ماندن مواد غذایی در دهان و ایجاد بوی بد می‌شود. به‌علاوه تشکیل پلاک و جرم ناشی از مسواک‌نزدن و نخ دندان نکشیدن باعث آسیب به لثه و ایجاد بیماری‌های لثه و بوی بد ناشی از آنها نیز می‌شود.
باکتری‌هایی که بوی بد تولید می‌کنند می‌توانند در شیارهای زبان شما نیز جمع شوند و بوی بد تولید کنند. در افرادی که دندان مصنوعی (دنچر) دارند، خارج‌نکردن آنها از دهان به مدت طولانی و تمیزنکردن روزانه آنها می‌تواند بوی بد ایجاد کند.
دهان خشک: ترشح بزاق به تمیزشدن دهان و خارج‌شدن ذرات غذایی که باعث بوی بد می‌شود کمک می‌کند. وقتی ترشح بزاق کم می‌شود، خشکی دهان یا زروستومیا ایجاد می‌شود که یکی از علل ایجاد بوی بد دهان است. خشکی دهان معمولا در طول خواب بیشتر اتفاق می‌افتد که باعث ایجاد بوی بد صبحگاهی می‌شود.
 
اگر دهان شما هنگام خوابباز باشد این حالت شدیدتر می‌شود.مصرف داروها: برخی داروها به‌طور غیرمستقیم و از طریق ایجاد خشکی دهان و برخی دیگر از طریق تجزیه در بدن و تولید محصولاتی که وارد دهان می‌شوند باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شوند.وجود عفونت در دهان: وجود بیماری‌های لثه و دندان‌های پوسیده از علل شایع بوی بد دهان است.
ممکن است بوی بد دهان منشا داخل دهانی نداشته باشد که از شایع‌ترین آنها می‌توان به عفونت لوزه‌ها، وجود عفونت مزمن در بینی، سینوس‌ها و گلو، برخی سرطان‌ها و اختلالات متابولیک و رفلاکس اسید معده مزمن اشاره کرد.
چه زمانی به دندانپزشک مراجعه کنیم؟
در بسیاری از موارد می‌توانید با رعایت بهداشت دهان به‌طور کامل و مستمر بوی بد دهان رااز بین ببرید.اگر بوی بد دهان دارید مطمئن شویدبه روش صحیحی مسواک می‌کنید و نخ دندان می‌کشید و این کار را به‌طور مستمر و روزانه انجام دهید. پرزهای زبان خود را نیز با مسواک بشویید. افزایش میزان نوشیدن آب در طول روز نیز می‌تواند به کاهش بوی بد دهان کمک کند. در صورتی که با رعایت موارد فوق هنوز هم بوی بد دهان داریدبه دندانپزشک مراجعه کنید تا علل آن را بررسی کند.در صورتی که علت بوی بد دهان در داخل دهان نباشد، دندانپزشک شما را به پزشک ارجاع خواهد داد.
منبع : خبرگزاری برنا