کد مطلب: 155356
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۰۷
در روزهایی که قدرت سرایت کرونا بیشتر شده، توصیه می شود که تا حد امکان از خانه خارج نشوید و در مکان های پر ازدحام قرار نگیرید، اما گاهی مجبوریم برای خرید مایحتاج زندگی به مراکز فروشگاهی و میادین میوه و تره بار برویم. بنابراین در این مکان ها حتما توصیه های بهداشتی را جدی بگیرید تا به کرونا مبتلا نشوید.
 

به گزارش ایران خبر، بنابر اعلام وزارت بهداشت فاصله گذاری اجتماعی و رعایت بهداشت در میادین و بازارهای میوه و تره بار باید حتما انجام شود و در عین حال موارد زیر را جدی بگیرید:

- در صورتی که بیماری زمینه ای مانند بیماری قلبی-عروقی، فشارخون، دیابت، بیماری های تنفسی و ... و یا نقص ایمنی شامل شیمی درمانی، پیوند اعضا و ... دارید، حتی المقدور از رفتن به خرید خودداری کنید.

- در هنگام داشتن علایم سرماخوردگی مانند تب، سرفه، گلودرد و یا تنگی نفس از رفتن به خرید خودداری کنید.

- از لحظه خروج از منزل تا بازگشت به منزل حتما ماسک بزنید.

- در هنگام خرید حتما از ماسک و دستکش استفاده کنید.

- فاصله یک یا دو متر را در صف ها و مسیرهای ورود و خروج مراکز خرید، رعایت کنید.

- از حضور و توقف در محل­ های شلوغ و پر ازدحام در مراکز خرید، اجتناب کنید.

- از مراکزی که تهویه مناسب دارند و هوای تازه در جریان است، خرید کنید.

- قبل از استفاده از چرخ دستی های مورد استفاده در میادین میوه و تره بار و مراکز خرید اطمینان حاصل شود که گندزدایی شده باشد.

- در صورت مشاهده شاغلین در میادین میوه و تره بار و مراکز خرید که علایم سرماخوردگی مانند سرفه و یا سایر علایم تنفسی دارند، به مدیریت اطلاع دهید.

- توجه کنید که شاغلین در میادین میوه و تره بار و مراکز خرید از وسایل محافظت فردی مانند ماسک، دستکش و ... استفاده کرده باشند.

- در هنگام سرفه و عطسه، دهان و بینی خود را بپوشانید و دستمال استفاده شده را بلافاصله در سطل زباله در دار بیندازید. در صورتی­که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنیم.

- در هنگام خرید از دست زدن به چشم، دهان و بینی خودداری کنید.

- برای جلوگیری از آلودگی در هنگام خرید از دستکش یکبار مصرف استفاده کنید و پس از پرداخت وجه به صندوقدار، دستکش را در سطل زباله دردار بیاندازید.

-  از آبخوری و یا آب سرد کن در مراکز خرید و میادین میوه و تره بار استفاده نکنید.

- استعمال دخانیات در محیط های سربسته و مراکز خرید ممنوع است.

- آجیل و خشکبار را به صورت بسته بندی شده و دارای مجوز خرید کنید.

- از خرید آجیل و خشکبار به صورت فله­ ای که بدون پوشش محافظتی و قابل رویت است، خودداری کنید.

- از فرآورده­ های گوشتی (مرغ، انواع گوشت دام، ماهی و طیور) به صورت بسته بندی و دارای مجوز قانونی خرید کنید.

- گوشت مرغ، گوسفند و گاو را به صورت کامل و بسته بندی خریداری کنید و در صورت لزوم و نیاز به خرید به صورت قطعه بندی، از محصولات دارای پروانه استفاده کنید.

- چرخ کردن گوشت باید در حضور ما و با رعایت بهداشت فردی و بهداشت تجهیزات انجام شود.

- در صورت استفاده از سرویس های بهداشتی در میادین میوه و تره بار، ضدعفونی و شستشوی دست ­ها را فراموش نکنید.

- از پرداخت وجه نقد خودداری کنید و پرداخت ترجیحا به صورت آنلاین و یا استفاده از اپ ­ها و یا کارتخوان باشد و صرفا خودمان انجام دهید.

- برای اعلام و گزارش عدم رعایت نکات بهداشتی در مراکز خرید و میادین میوه و تره بار با شماره تلفن ۱۹۰ «سامانه پاسخگویی شکایات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» تماس بگیرید.

منبع : خبرگزاری ايسنا