کد مطلب: 154331
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۲۹
وزیر نفت گفت: افتخار پارس جنوبی متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و کسی نمی‌تواند آن را به اسم خودش بزند.
 

به گزارش ایران خبر، بیژن زنگنه در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال ابراهیم رضایی نماینده مردم دشتستان درباره علت عدم بهره‌برداری از فاز ۱۴ پارس جنوبی، گفت: ما در فاز ۱۴ با مشکلات زیادی مواجه بودیم و درباره چنین پروژه‌ای نمی‌توان به سادگی تصمیم‌گیری کرد.

وی تأکید کرد: تأخیر در توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی هیچ ضرر و زیانی برای ما تاکنون نداشته اما بخشی از مشکلات در این زمینه به علت آن است که ما به تحریم‌ها خوردیم و نتوانستیم برخی از قطعات مورد نیاز را تهیه کنیم.

وزیر نفت تصریح کرد: ارزیابی پیشرفت پروژه‌ها معیارهای خاص خودش را دارد و گاهی اوقات یک پروژه تا ۹۹ درصد پیشرفت می‌کند اما اگر یک قطعه وجود نداشته باشد، راه نمی‌افتد.

زنگنه گفت: با تلاش سربازان گمنام، هزاران میلیارد دلار از طریق پارس جنوبی عاید کشور شده درحالی‌که برخی می‌گویند کاری انجام نشده و کاملاً نمایشی بوده است.

وی ادامه داد: ما امروز از همسایگان خود بیشتر تولید می‌کنیم، یک ابر پروژه ایجاد کردیم که افتخار آن متعلق به جمهوری اسلامی ایران است و این تحقق اقتصاد مقاومتی است.

وزیر نفت افزود: پارس جنوبی را جمهوری اسلامی خلق کرده و افتخار آن متعلق به جمهوری اسلامی است و کسی نمی‌تواند آن را به اسم خودش بزند.

زنگنه گفت: چندین پروژه و چاه در پارس جنوبی افتتاح شده و تمدن جدیدی از این طریق آفریده نشده و کسی نباید آن را کتمان کند.

وی متذکر شد: زمانی که بنده در سال‌های ۷۶ تا ۸۴ وزیر نفت بودم، برای اولین بار توسعه پارس جنوبی وارد فاز اجرا شد و قرارداد اجرای ۱۳ فاز امضاء شد و ۵ فاز در آن مقطع به بهره برداری رسید و ۵ فاز دیگر در دولت احمدی نژاد مورد بهره برداری قرار گرفت.

وزیر نفت گفت: در ادامه و در دولت  احمدی نژاد قرارداد ۴ فاز دیگر پارس جنوبی یعنی فاز های ۱۵، ۱۶ و ۱۷ و ۱۸ را هم منعقد کردیم.

زنگنه تصریح کرد: همچنین در سال ۸۹ برای اجرای ۱۰ فاز پارس جنوبی قراردادی منعقد شد که با تأمین مالی ۱۰۰ درصد از شرکت نفت این کار انجام شود که عقد قرارداد در این زمینه جای تقدیر دارد.

وی ادامه داد: در واقع ما برای توسعه ۲۷ فاز پارس جنوبی اقداماتی را انجام داده ایم که ۱۳ فاز به دولت یازدهم رسید و در سال ۹۲ که بنده در وزارت نفت حضور یافتم، ما با کمبود عظیم گاز در کشور روبرو شدیم.

وزیر نفت خاطرنشان کرد: پیمانکارانی که برای اجرای پروژه های پارس جنوبی انتخاب شدند، اغلب ایرانی بودند و همه در یک سطح نبودند به گونه ای که برخی تجربه فعالیت در سه فاز پارس جنوبی را داشتند.

زنگنه گفت: اولین کاری که بنده انجام دادم اولویت بندی فازهای پروژه پارس جنوبی برای پیشرفت و بهره برداری بود که ما این پروژه ها را به دو فاز اول و دوم تقسیم بندی کردیم و هفت فازی که پیشرفت های بیشتری داشتند در اولویت کاری قرار گرفتند.

وی افزود: با اولویت بندی که در اجرای پروژه های پارس جنوبی صورت گرفت، پیشرفت های زیادی کردیم به گونه ای که امروز ۲۰۰ میلیون مترمکعب از این محل گاز تولید می شود و سوالی در این زمینه پیش می آید که چه خاصیتی داشت اگر ما هر ۱۷ فاز جنوبی را جلو می بردیم چرا که اگر این کار را انجام می دادیم به تولید انبوه نمی رسیدیم.

وزیر نفت با بیان اینکه ما توانسته ایم این گاز را از دریا بیرون بیاوریم و آن را شیرین کنیم،  گفت: البته در مواردی به دلیل تحریم ها ما تجهیزات لازم را نداشتیم و به همین دلیل تمرکز مالی خود را برای اتمام طرح های اولویت دار گذاشتیم.

زنگنه تأکید کرد: امروز تمام بخش دریایی این پروژه به اتمام رسیده و در آنجا تولید گاز داریم و در فاز ۱۴ پالایشگاه خلیج فارس، چهار سکو در دریا فعال شده است و ما از طریق دو خط لوله این گازها را به خشکی می آوریم و مورد استفاده قرار می دهیم.

وی متذکر شد: تاکنون ۴۲ میلیارد مترمکعب از این محل، گاز آورده شده و مورد تصفیه قرار گرفته است اما با وجود این مشکلات زیادی در فاز ۱۴ پارس جنوبی وجود داشته چرا که تعداد زیادی از این شرکت ها مسئولیت اجرای این پروژه را برعهده گرفته اند.

‌وزیر نفت بیان کرد: بنده در پروژه های زیادی کار کرده ام و حداقل هایی را از مدیریت پروژه ها می دانم که بر این اساس باید بگویم زمانی که چندین شرکت در یک پروژه دخالت داشته باشند، مشکلاتی در آن پروژه به وجود می آید.

زنگنه متذکر شد: ما بخش های مختلف پروژه ۱۴ پارس جنوبی را تفکیک کردیم و هر کدام را به یک شرکت سپرده ایم اما یک اشتباه ساختاری در این زمینه به وجود آمد و خریدها در این پروژه به یک شرکت دولتی و اجرای آن به چند شرکت واگذار شد و همین مساله باعث بروز مشکلاتی در پروژه فاز ۱۴ پارس جنوبی شد.

وی با بیان اینکه البته بنده قول می دهم این پروژه به نتایج مناسبی برسد گفت: هیچ ضرر و زیانی از این پروژه به کشور وارد نشده و بخش دریایی پروژه به بهره برداری رسیده و ما تولیداتی را از این جهت داریم.

وزیر نفت با اشاره به اینکه ما ۱۰ سال دیرتر از قطر، توسعه پارس جنوبی را آغاز کردیم، گفت: همچنین مساله افت فشار در پارس جنوبی باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و از سوی دیگر باید همه به این نکته واقف باشند که پیشرفت پروژه ها در ماه های اول با ماه های آخر تفاوت زیادی دارد به طوری که نمی توان پیشرفت پروژه ها را در ماه های آخر با درصد اعلام کرد بلکه باید از ابزارهای دیگر سنجش بهره برد.

زنگنه خاطرنشان کرد: با همه این اوصاف ما از همسایه های خود امروز بیشتر تولید داریم و بهتر است بنده را فراموش کنید و تلاش مردان و سربازان گمنام را فراموش نکنید و به این نکته توجه داشته باشید که پارس جنوبی محصول تلاش صدها هزار نفر است که با سرسختی و تلاش در این زمینه فعالیت کرده اند.

منبع : خبرگزاری مهر