کد مطلب: 154065
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۷:۳۷
مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو (ایپکو) با اشاره به پروژه ارتقای موتور XU گفت: تا اواخر مهر ماه، حدود ۵۰ دستگاه از این موتور در خطوط ایران خودرو مونتاژ خواهد شد و در صورت تکمیل خطوط توسط سازندگان، تا پایان امسال این پروژه به مرحله تولید انبوه خواهد رسید.
 

به گزارش ایران خبر،   طبق اعلام گروه صنعتی ایران‌خودرو، به گفته مهدی رجبعلی، با بیان اینکه سال گذشته با هماهنگی تمام بخش‌های ایران‌خودرو، نقشه‌راه قوای محرکه ایران‌خودرو تا سال ۱۴۱۰ ترسیم شده است، اظهار کرد: در این اقدام، متناسب با محصولات تولیدی ایران‌خودرو تا سال مذکور، نیازمندی هر یک از طرح‌های محصولی به قوای محرکه مورد بررسی قرار گرفت، بر همین اساس، طرح و پروژه‌های مختلف در راستای این نقشه راه آغاز شده است.

مدیرعامل شرکت تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو اعلام کرد: در حال حاضر یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که پیش می‌بریم، ارتقای موتور XU است. این موتور از موتورهای پرسابقه ایران‌خودرو به شمار می‌رود که به روز آوری آن در دستور کار قرار گرفته است. پس از طی کردن آزمون‌های مختلف و مراحل نمونه‌سازی، پنج نمونه از این موتور در خطوط ایران‌خودرو تولید و برای آزمون‌های نهایی آماده شد. این موتور در محصولاتی مانند پژو پارس، سمند و سورن نصب خواهد شد.

وی در بیان بهبودهای صورت گرفته در موتور XU، گفت: رتبه آلایندگی این موتور، ارتقا یافته و مصرف سوخت آن حدود ۱.۲ لیتر کاهش یافته است. همچنین توان گشتاور این محصول علاوه براینکه بهبود یافته، دارای منحنی یکنواخت‌تری شده و از حالت قله‌ای خارج شده است. این اقدام موجب می‌شود تا قابلیت کاهش مصرف سوخت و لذت رانندگی بیشتر برای محصول ایجاد شود.

رجبعلی ضمن اشاره به نسخه گازسوز این موتور، تصریح کرد: در بهبودهای صورت گرفته، سعی شده مشکلاتی که این موتور در حوزه گازسوز داشته است را مرتفع کرده تا هرچه بیشتر به موتورهای پایه گازسوز نزدیک شود.

منبع : خبرگزاری ايسنا