کد مطلب: 153995
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۲۳
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: ما مدعی خروج از برجام نیستیم، بلکه بر اساس قوانین بین المللی برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ و قوانین داخلی ما اجرای برجام و پروتکل الحاقی باید تعلیق و متوقف شود.
 
به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همایش «این جنازه را دفن کنید» با موضوع بررسی اقدام متقابل ایران در قبال مکانیسم ماشه گفت: هر جای برجام را دست بزنید خراب است.
وی افزود: طبق گفته وندی شرمن آنها برجام نوشته شده را وارد مذاکره کردند و طرف ایرانی این سند نوشته شده را امضا کرده است.
وی همچنین گفت: در برجام دسترسی به اماکن نظامی ایران داده شده است، یعنی غیر از دسترسی به تأسیسات هسته‌ای در حال حاضر دسترسی به اماکن نظامی نیز به سازمان ملل داده شده است.
نماینده مردم تهران ادامه داد: ما در بند ۷۴ تا ۷۸ برجام واژه access (دسترسی) داریم، که دسترسی به تأسیسات نظامی هم در آن قید شده است.
وی با اشاره به اینکه اعضای اصلی تیم مذاکره کننده هسته‌ای یکبار هم برجام را نخواندند و امضا کردند، اظهار داشت: آقای کمالوندی در یک برنامه تلویزیونی گفت که ما اجازه دسترسی به تاسیات نظامی را ندادیم اما من به او نشان دادم که دادیم.
وی افزود: کمالوندی به من گفت که اگر یکبار عبارت military (نظامی) را در کل برجام دیدید من از مدعایم دست می کشم.
نبویان ادامه داد: من در جلسه‌ای عبارت military و دسترسی به اماکن نظامی را به آقای صالحی و کمالوندی نشان دادم و آنها در جواب به من پرخاش کردند.
این نماینده مردم تهران ادامه داد: یکی از چیزهایی بسیار بد که مذاکره کنندگان ایرانی قبول کردند مکانیسم ماشه بود. مکانیسم ماشه یعنی اینکه اگر یکی از طرف‌های برجام به اجرا نشدن برجام اعتراض کند پرونده به شورای امنیت می‌رود و قطعنامه‌ها دوباره برمی گردد.
وی افزود: در این مکانیسم حتی اگر ایران نسبت به سایر طرفین اعتراض کند که چرا مفاد برجام را اجرا نمی‌کنید، پرونده به شورای امنیت می‌رود و قطعنامه‌ها دوباره برمی گردد.
نبویان تاکید کرد: یعنی چه ما اعتراض کنیم چه آنها به هر حال پرونده به شورای امنیت می‌رود و قطعنانه های علیه ما باز می‌گردد.
وی درباره امکان استفاده آمریکا از مکانیسم ماشه گفت: آمریکا قانونا نمی‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند چون آمریکا جز طرفین برجام نیست. اما دنیا بر اساس قانون نمی‌گردد بلکه بر اساس قدرت می‌گردد.
نبویان تاکید کرد: اما اگر چنانچه آمریکا از این مکانیسم استفاده کرد ما باید اقدام قانونی کنیم، آن هم بر اساس قوانین داخلی و بین المللی. به نظر من ما نباید از برجام خارج شویم بلکه باید تعلیق و توقف برجام را کلید بزنیم.
این نماینده مردم تهران ادامه داد: طبق بند ۱۹ و ۲۱ برجام آمریکا و اروپا تعهداتی نسبت به ما داشتند که تا امروز انجام ندادند و ما طبق بند ۲۶ می‌توانیم اجرای برجام را متوقف کنیم.
نبویان درباره قوانین داخلی که اجازه می‌دهد اجرای برجام را متوقف کنیم گفت: طرح ۹ ماده‌ای که در یکشنبه سیاه در ۲۰ دقیقه تصویب شد طبق بند ۳ آن مصوبه در شهریور ۹۴ ما می‌توانیم اجرای برجام را متوقف کنیم.
نبویان در پایان گفت: ما مدعی خروج از برجام نیستیم، بلکه بر اساس قوانین بین المللی برجام و قطعنانه ۲۲۳۱ و قوانین داخلی ما اجرای برجام و پروتکل الحاقی باید تعلیق و متوقف شود.
 
منبع : خبرگزاری مهر