کد مطلب: 153702
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۱
رییس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه آمریکا نمی تواند از مکانیسم حل اختلاف در برجام استفاده کند، گفت: اگر آمریکا به شکل غیر قانونی و غیرمشروع از مکانیسم ماشه استفاده کرده و سایر کشورها خصوصا اروپایی ها همراهی کنند، ایران از برجام خارج خواهد شد.
 

به گزارش ایران خبر، سارا فلاحی در توضیح جلسه کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت:  این جلسه با حضور  صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و عراقچی معاون وزیر امور خارجه برای بررسی فعالیت های هسته ای ایران و چگونگی روابط آن با آژانس مورد برگزار شد.

به گفته وی بررسی نقش فناوری صلح آمیز هسته ای در توسعه اقتصادی کشور، لزوم توجه مسئولین به این فناوری و تحلیل تلاش برخی از همسایگان ایران برای هسته ای شدن از محورهای این جلسه بود.

فلاحی ادامه داد: در این جلسه با اشاره به تلاش برخی از همسایگان ایران برای هسته ای شدن تاکید شد که هر گونه فعالیت هسته ای واحدهای سیاسی باید تحت نظر آژانس باشد، آژانس موظف است بر این فعالیت ها نظارت کند و اجازه انحراف و رفتن آن ها به سمت فعالیت های غیر صلح آمیز را ندهد.

رییس کمیته هسته ای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس  گفت که در این جلسه درباره انزوای آمریکا در سازمان ملل، ناکامی اش در همراه کردن اعضا برای صدور قطعنامه علیه ایران و تلاش این کشور برای فعال کردن مکانیسم ماشه بحث و بررسی صورت گرفت. در این راستا نمایندگان و مسئولین حاضر در جلسه متفق القول اعلام کردند آمریکا به واسطه خروج از برجام و به لحاظ حقوقی نمی تواند از مکانیسم حل اختلاف در برجام استفاده کند لذا اگر بخواهد به شکل غیر قانونی و غیرمشروع از این مکانیسم استفاده کرده و سایر کشورها به خصوص اروپایی ها همراهی کنند، ایران از برجام خارج شده و ضمن پایان دادن به تمام تعهدات برجامی خود به قبل از برجام بازخواهد گشت و سایر تبعات این خروج بر عهده آمریکا و هم پیمانان آن خواهد بود.

منبع : خبرگزاری ايسنا