کد مطلب: 153182
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۰۸
رئیس‌جمهور گفت: ما امروز در غرب کشور، هم گاز را به ترکیه و عراق صادرات می‌کنیم و می‌توانیم گاز را به کشورهای شرقی هم صادر کنیم.
 

به گزارش ایران خبر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز (دوشنبه) در آئین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نفت که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: امروز در هفته دولت طرح توسعه مرکز دیسپاچینگ گاز کشور و خطوط انتقال ششم و نهم سراسری گاز را افتتاح می‌کنیم. روحانی

وی افزود: مردم ما از همه کارگران، مهندسان و مدیران سپاسگزار هستند که در طول شبانه و حتی روزهای زمستان، گاز را در روستاها و شهرها در اختیارشان قرار می‌دهند و فشار گاز نیز متعادل است.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: برای این مهم، یک مرکز فرماندهی وجود دارد که فشار گاز را تنظیم و پمپاژ می‌کند.

روحانی همچنین در جریان افتتاح فاز اول پتروشیمی بوشهر، گفت: کار بسیار بزرگی در پتروشیمی بوشهر انجام گرفته است. این اولین پتروشیمی است که گاز را از مبدا می‌گیرد یعنی قبل ازا اینکه گاز شیرین شود، گاز ترش را دریافت می‌کند و زنجیره این کار را در اختیار دارد.

وی افزود: اینکه تاکید شد سهام شستان تا پایان سال به تدریج واگذار و در بورس معامله می‌شود، بسیار مهم است. شستان تحول بسیار بزرگی را با ورود خود به بورس ایجاد خواهد کرد.

رئیس‌جمهور گفت: امروز بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون یورو طرح‌ افتتاح می‌شود که برای مردم بسیتار ارزشمند است.

روحانی با اشاره به اهمیت گاز در کشور، گفت: صنعت گاز، صنعت بزرگی است که هم انرژی پاک را تولید می‌کند و هم مایه توسعه کشور خواهد بود و هم یک صنعت زیربنایی است که یک صنعت بزرگتری مثل پتروشیمی را اداره و آماده می‌کند و هم باعث اتصال ایران با همسایگان می‌شود.

وی ادامه داد: ما امروز در غرب کشور، هم گاز را به ترکیه و عراق صادرات می‌کنیم و می‌توانیم گاز را به کشورهای شرقی هم صادر کنیم. ما خط لوله گاز را تا مرز پاکستان بردیم. امروز یک انرژی پاک در خدمت همه خانواده‌ها قرار گرفته است.

رئیس‌جمهور بگفت: حدود ۱۷ هزار روستا در دولت یازدهم و دوازدهم به شبکه گاز سراسری متصل شد و این شبکه گازی که در ایران شاهد آن هستیم، در دنیا بی نظیر است. یعنی همه روستاها، شهرها از گاز استفاده می‌کنند، به استثنای شهرهای استان سیستان و بلوچستان که در دولت یازدهم گاز وارد این استان شد و ان‌شالله همه شهرهای این استان با خطوط انتقال گاز به نعمت گاز خواهند رسید.

روحانی ادامه داد: امروز اکثر روستاها از نعمت گاز استفاده می‌کنند و تا پایان دولت به همه روستاها گاز خواهد رسید. این خیلی مهم است که اکثر نیروگاه‌های ما بوسیله انرژی گاز اداره می‌شوند، یعنی خطوط برق هم در سایه گاز اداره می‌شود. انرژی حدود ۸۹ نیروگاه ما توسط گاز تامین می‌شود. این همه پتروشیمی در سراسر کشور از گاز استفاده می‌کنند.

وی افزود: ما توسعه دیسپاچینگ را برای خطوط ششم و نهم افتتاح کردیم. امروز سراسر کشور از عسلویه تا خوزستان تا کردستان و آذربایجان شرقی، و در سراسر این مرز، خط لوله گاز را با یک مدیریت بسیار خوب می‌بینیم.

ادامه دارد ...

منبع : خبرگزاری مهر