کد مطلب: 152922
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۹
سخنگوی سازمان حفظ نباتات اعلام کرد اگرچه به دلیل افزایش بارندگی طی یکی دوسال گذشته و مناسب شدن پوشش گیاهی برای ظهور و بروز تمامی آفات، جمعیت ملخ ها در تهران افزایش یافته است اما تعداد آنها به حدی نیست که خسارت زا باشند.
 
به گزارش ایران خبر، سید محمدرضا میر در گفت وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا جمعیت ملخ در تهران افزایش یافته است یا خیر، اظهار کرد:چند ماه قبل همزمان با فصل مبارزه با ملخ هایی صحرایی در جنوب کشور،  جمعیت ملخ های بومی از قبیل شاخک بلند، شکم بادمجانی، ایتالیایی و مراکشی نیز با مساعد شدن شرایط آب و هوایی و اقلیمی در سطح کشور و خصوصا نیمه شمالی افزایش یافت.

وی ادامه داد: این ملخ ها قدرت خسارت زنی بسیار کمتری نسبت به ملخ صحرایی دارند و معمولا در استان تهران کمتر به فاز تهاجمی می رسند و همچنین به اندازه ملخ صحرایی نیز خطرناک نیستند، چون در طول زندگیشان حداکثر تا ۵۰ کیلومتر قدرت جابجایی دارند؛ در حالی که ملخ صحرایی قادر است روزانه بیش از ۱۵۰ کیلومتر جابه جا شود.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: سال گذشته وضعیت بارندگی در کشور مناسب بود و پوشش گیاهی نیز  از وضعیت مطلوبی برخوردار شد. هرچه پوشش گیاهی مناسب تر باشد امکان ظهور و بروز تمامی آفات نیز بیشتر خواهد شد.

وی افزود:در استان های اردبیل و آذربایجان این ملخ های بومی جمعیت بالایی داشتند که با آنها مبارزه شد ولی در استان تهران معمولا تراکم آنها بسیار کم است. به عبارت دیگر اگرچه جمعیت این ملخ ها طی یکی دوسال در تهران افزایش یافته است اما تعداد آنها به حدی نیست که خسارت زا باشند.

میر همچنین به آخرین آمار مبارزه با آفت ملخ صحرایی نیز اشاره کرد و گفت:در حال حاضر در سطحی بالغ بر ۴۰۶ هزارهکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی در ۹ استان جنوبی انجام شده است. عملیات مبارزه موقتا به پایان رسیده وملخ های صحرایی به هند و پاکستان مهاجرت کرده اند و از اواسط مهرماه  برای بازگشت به خاستگاه اصلی شان یعنی حاشیه دریای سرخ و شاخ آفریقا از ایران عبور و ریزش های جدیدی را در آن ایام خواهیم داشت که قطعا عملیات مبارزه مجددا آغاز خواهد شد.

منبع : خبرگزاری ايسنا