کد مطلب: 152693
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۵۲
ویتامین E نوعی ویتامین محلول در چربی با عملکرد آنتی‌اکسیدانی است و احتمال می‌رود در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان‌های خاص، مشکلات بینایی و اختلالات مغزی مؤثر باشد.
 
به گزارش ایران خبر، ویتامین E نوعی ویتامین محلول در چربی با عملکرد آنتی‌اکسیدانی است و احتمال می‌رود در کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سرطان‌های خاص، مشکلات بینایی و اختلالات مغزی مؤثر باشد. ویتامین‌های محلول در چربی، چنانچه بیش از حد مصرف شوند، در چربی‌های بدن انباشته‌شده و به مسمومیت منجر خواهند شد.
 تنها افرادی به مصرف مکمل ویتامین E نیاز دارند که به کمبود این ویتامین ضروری مبتلا باشند؛ مصرف‌کنندگان رژیم‌های غذایی کم‌چرب و همچنین مبتلایان به اختلالاتی که روی هضم و جذب چربی تأثیر می‌گذارند (مانند بیماری کرون یا فیبروز سیستیک) ممکن است بیش از سایر افراد در معرض ابتلا به کمبود ویتامین E باشند.
اما لازم است بدانید با مصرف خودسرانه و بیش از حد ویتامین E امکان دارد به رقیق‌شدگی خون و خونریزی مرگبار دچار شوید؛ بیش‌مصرفی ویتامین E می‌تواند در قابلیت لخته‌شدن خون تداخل ایجاد کند، قابلیتی که مکانیسم دفاعی بدن در برابر خونریزی و جراحت به‌‌شمار می‌رود.از دیگر عوارض احتمالی بیش‌‌مصرفی ویتامین E می‌توان به افزایش خطر بروز سکته هموراژیک اشاره‌ کرد؛ یعنی سکته‌ای که بر اثر خونریزی در مغز بروز می‌کند.
مصرف ویتامین E در مقادیر مجاز به نظر نمی‌رسد که تداخل دارویی خاصی ایجاد کند، اما مصرف مکمل‌های ویتامین E با دوز بالا و کنترل‌نشده ممکن است با برخی داروها از جمله داروهای رقیق‌کننده خون تداخل داشته باشد. با این اوصاف، آیا منطقی است که بدون دستور پزشک و با دوز بالا به مصرف خودسرانه مکمل ویتامین E روی بیاوریم؟!
 
منبع : خبرگزاری برنا