کد مطلب: 152370
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۶
معاون سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: از مهر ماه امسال برای اولین بار در مدارس مناطق محروم، آموزش های مهارتی را به صورت رایگان ارائه خواهیم داد.
 
به گزارش ایران خبر، علیرضا حاتم زاده در گفت‌وگو با خبرنگار مهر در مورد مهارت آموزی در مدارس، اظهار داشت: برنامه‌ای تحت عنوان آموزش ایران‌مهارت را از مدتی قبل داشتیم که در قالب آن، آموزشگاه بخش خصوصی در همکاری با مدارس آموزش و پرورش برای همه دانش آموزان مقطع متوسطه، چند ساعت مهارت آموزی انجام می‌دهد. این آموزش در هر رشته‌ای که مدرسه با آموزشگاه به توافق برسد، ارائه می‌شود.

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور با بیان اینکه آموزش‌ها برای مقطع متوسطه اول ۶۰ ساعت و متوسطه دوم نیز ۶۰ ساعت است، افزود: این آموزش در هر رشته‌ای که مدرسه با آموزشگاه ما به توافق می‌رسد ارائه می‌شود. در نهایت کلاس‌های آموزشی در مدرسه برگزار و گواهی شرکت در دوره آموزشی در اختیار افراد قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه آموزشگاه‌های آزاد ما به این حوزه ورود کرده‌اند، ابتدای کار با مدارس غیرانتفاعی و از طریق دریافت شهریه از خانواده‌ها شروع شد؛ البته هزینه‌ها به شدت پایین بود و فقط هزینه مربی و انتقال تجهیزات را پرداخت می‌کردند. از مهر ماه امسال نیز باز این دوره‌ها را خواهیم داشت و برای اولین بار به دنبال ارائه آموزش های مهارتی به صورت رایگان در مدارس مناطق محروم هستیم.

مهارت آموزی رایگان در مدارس مناطق محروم

حاتم زاده در مورد آموزش‌های فنی و حرفه‌ای رایگان در مدارس مناطق محروم گفت: از مهر ماه امسال برای اولین بار بخش دولتی جهت آموزش‌های مهارتی ورود خواهد کرد؛ طبق توافقی که با وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت، در مناطق محروم که خانواده‌ها امکان پرداخت شهریه ندارند، بخش دولتی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای به کمک مدارس خواهد رفت و آموزش‌های مهارتی را در اختیار این قشر قرار خواهد داد.

معاون سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور یادآور شد: ما یک سری اسناد قانونی مبنی بر همکاری‌ها با وزارت آموزش و پرورش داریم. محصلان رشته کار و دانش می‌توانند از سیستم ما گواهی نامه بگیرند و معادل سازی کنند و در واقع ما با آموزش و پرورش بیشتر به دنبال فرهنگ سازی و توسعه فرهنگ کار و کارآفرینی هم در کتب منابع آموزشی و هم در حوزه مشاوره شغلی هستیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر تمرکز آموزش و پرورش بر مشاوره‌های تحصیلی است، ما در تفاهم جدید به دنبال مشاوره شغلی به دانش آموزان و استعدادیابی دانش آموزان هستیم. به هیچ وجه کاری با رشته دانش آموزان در مدرسه نداریم.

حاتم زاده افزود: این دوره‌ها کوتاه مدت است شاید در برخی رشته‌ها همچون آشپزی بتوانند کار کنند، اما ما این آموزش‌ها را برای ورود به کار انجام نمی‌دهیم بلکه این افراد را با اصل «کار و مهارت» آشنایی می‌دهیم. این ۱۲۰ ساعت آموزش می‌تواند مؤثر باشد اما برای ورود به بازار کار حتماً باید در دوره‌های تکمیلی نیز شرکت کنند.

منبع : خبرگزاری مهر