کد مطلب: 152309
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۰
اهواز- نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: به صورت فوری و آنی باید حقوق کارگران هفت‌تپه پرداخت شود.
 
به گزارش ایران خبر، احمد نادری پیش از ظهر امروز در جمع کارگران نیشکر هفت‌تپه، اظهار کرد: این کارگران چند وقتی است که مقابل فرمانداری شوش تجمع داشته و دارند. این زیبنده ما نیست که با یک اشتباه مسلمی که در خصوصی‌سازی اتفاق افتاده سه ماه حقوق بیش از پنج هزار کارگر را معطل نگه داشته و اعلام کنند که بودجه‌ای ندارند تا به آنها پرداخت کنند.
وی افزود: با حضور در شهرستان شوش ارزیابی اولیه را داشتیم و جلسه‌ای با فرماندار و مسئولان محلی برگزار و مشکلات نیز بررسی شد. تا آخر همین هفته تمامی مسئولان از سازمان‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه را به مجلس فرا می‌خوانیم و البته برخی هم احضار می‌شوند.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در مجلس به طور مفصل راجع به این موضوع صحبت و یک بررسی ویژه خواهیم داشت. پرونده هفت‌تپه را در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به جریان می‌اندازیم و با دیگر ارکان مجلس بررسی و در نهایت به یک تصمیم قطعی می‌رسیم.
نادری تأکید کرد: ان شاء الله مشکلات کارگران هفت‌تپه حل می‌شود و این قول را به همه کارگران و مردم شوش می‌دهم که مجلس پشتیبان آنهاست. یا این مشکل را حل می‌کنیم یا خودمان هم جلوی در فرمانداری شوش در این تجمعات مشارکت خواهیم کرد.
وی گفت: تا حل مشکل نهایی پیش می‌رویم و یکی از مسائل مطرح شده پرداخت نشدن سه ماه حقوق معوق این کارگران آن هم در این شرایط سخت است، فقط کسانی می‌توانند این کارگران را درک کنند که چنین وضع یا وضعیت مشابهی داشته باشند و معترف هستم که شاید حتی خود من هم نتوانم این قصه را درک کنم.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: وقتی زن و بچه کارگران سه ماه حقوق نداشته باشند، معیشت اقتصادی و معیشت خانواده به شدت آسیب می‌بیند. باید چاره‌اندیشی جدی برای موضوع داشته باشیم و بعد از برگشت به تهران حتماً به صورت مفصل با آیت الله رئیسی صحبت می‌کنیم تا قوه قضائیه ورود جدی به این موضوع داشته باشد.
نادری گفت: واگذاری هفت‌تپه به کسی انجام شده که اهلیت لازم را نداشته و این خصوصی‌سازی از اساس غیرقانونی بوده است.
وی افزود: حدود ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی با واگذاری به مالک جدید منتقل شد که باید آن را تسویه می‌کرد ولی این کار انجام نشده است و روزانه میزان بدهی نیز افزایش پیدا کرد.
نادری ادامه داد: متأسفانه سازمان خصوصی‌سازی، دولت و مسئولان وقت از مالک جدید هیچ تضمینی برای پرداخت بدهی‌ها دریافت نکردند.
وی بیان کرد: مالک شرکت تعمدی یا غیرعمدی وضعیت را به سمتی پیش برد که شرکت در آستانه ورشکستگی قرار دارد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در هر صورت این وضعیت باید اصلاح شود و به نظرم خصوصی‌سازی باید متوقف شود و در ادامه یا به خود دولت و یا اینکه به بخش‌های نیمه‌خصوصی و نیمه‌دولتی برگردد.
نادری افزود: در زمینه نیشکر، شرکت‌هایی در استان خوزستان هستند که بتوانند به لحاظ مالی، سرمایه‌های خود را در این استان متمرکز کنند و اینکه کدام بخش باشد مهم نیست بلکه تغییر وضعیت شرکت مهم است.
وی بیان کرد: سطح زیر کشت از ۳۰ هزار هکتار به ۸ تا ۹ هزار هکتار کاهش پیدا کرد و با تغییر این خصوصی‌سازی باید به همان سطح زیر کشت اولیه برگردد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: تولید فعلی شرکت خیلی افت کرده است و نیشکر دارای یک فصل زراعی و عمر زراعی مشخصی است که با این افت، تقویم زراعی آن به کلی دچار مشکل شده است.
نادری افزود: باید با واگذاری شرکت هفت‌تپه به عاملان اهل یا دولتی یا شبه‌دولتی این وضعیت تولید را اصلاح کنیم و هفت‌تپه باید به سمتی حرکت کند که تولید خود را افزایش دهد و به روزهای اول خود برگردد و با پرداختن به این موضوع در مجلس خصوصاً در کمیسیون اصل ۹۰ تدابیر لازم را اتخاذ می‌کنیم.
 
منبع : خبرگزاری مهر