کد مطلب: 152174
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۱۲
قیمت نفت روز سه شنبه ثابت بود و رشدی که اوایل معاملات تحت تاثیر خوش بینی به تدابیر محرک مالی بیشتر آمریکا داشت را با نگرانی نسبت به افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و آسیب دیدن دورنمای تقاضا از دست داد.
 

به گزارش ایران خبر، تلاشهای مقامات آمریکایی برای اجرای اقدامات محرک مالی بیشتر برای حمایت از اقتصاد کشور در برابر بحران ویروس کرونا، امیدها را به تقاضای بالاتر برای نفت تقویت کرده است.

بهای نفت برنت با دو سنت معادل ۰.۱ درصد افزایش، به ۴۳ دلار و ۴۳ سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با هفت سنت معادل ۰.۲ درصد کاهش، به ۴۱ دلار و ۵۳ سنت در هر بشکه رسید. هر دو شاخص در اوایل معاملات روز سه شنبه حداکثر ۰.۵ درصد صعود کرده بودند.

به گفته مایکل مک کارتی، رییس استراتژیست شرکت سی ام سی مارکتس، دلار ضعیفتر آمریکا از بهای فلزات ارزشمند و فلزات پایه حمایت می کند اما به نظر می رسد معامله گران نفت به سیگنال اقتصادی که افت ارزش دلار ارسال می کند، معطوف شده اند که به معنای نابودی تقاضا است.

افت ارزش دلار معمولا به بهبود تقاضا برای نفت کمک می کند زیرا نفت را برای خریدارانی که از ارزهای دیگر استفاده می کنند، ارزانتر می کند.

قیمت طلا هفته جاری تحت تاثیر تقاضای سرمایه گذاران برای دارایی امن در برابر خسارات اقتصادی کووید ۱۹ و تنشهای تجاری آمریکا و چین، به رکورد بالای جدیدی صعود کرد.

بدنبال افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا، دلار آمریکا در برابر سبدی از ارزهای رقیب به پایینترین حد خود در دو سال اخیر نزول کرد. فلوریدا و کالیفرنیا اکنون از نیویورک به عنوان کانون شیوع ویروس کرونا پیشی گرفته اند. اما بسته نجات مالی جدید دولت ممکن است ضررها را محدود کرده و به بهبود تقاضا برای سوخت کمک کند.

استفن اینس، استراتژیست ارشد شرکت اکسی کورپ در یادداشتی نوشت: قیمت نفت از سیاست تسهیل پولی بانک مرکزی آمریکا همچنان تحت پشتیبانی قرار دارد.

جمهوریخواهان سنای آمریکا روز دوشنبه بسته کمک یک تریلیون دلار را پیشنهاد کردند که با کاخ سفید در خصوص آن به توافق رسیده بودند تا با تمدید حمایتهای بیکاری برای میلیونها آمریکایی که مدت آن هفته جاری به پایان می رسد به اقتصاد جان دوباره ای ببخشند در حالی که دموکراتها خواستار حمایتهای بیشتر شده اند.

در این بین، عامل دیگری که به اقدامات محرک مالی کمک می کند، برگزاری نشست سیاست پولی بانک مرکزی آمریکا در روزهای سه شنبه و چهارشنبه است. انتظار می رود بانک مرکزی آمریکا در پایان این نشست حفظ نرخهای بهره در نزدیک صفر تا چند سال دیگر را مورد تایید قرار دهد.

به گفته اینس، برای این که قیمتهای نفت بالاتر رود، باید منحنی آمار مبتلایان به کووید ۱۹ در ایالتهای جنوبی آمریکا به حداقل برسد.

بر اساس گزارش رویترز، معامله گران همچنین منتظر انتشار آمار ذخایر نفت آمریکا از سوی موسسه امریکن پترولیوم در روز سه شنبه و آمار رسمی اداره اطلاعات انرژی آمریکا در روز چهارشنبه هستند. تحلیلگران در نظرسنجی رویترز پیش بینی کرده اند که ذخایر فرآورده های نفتی آمریکا در هفته گذشته کاهش پیدا کرده اما ذخایر نفت ثابت مانده است.

منبع : خبرگزاری ايسنا