قیمت رسمی ماسک اعلام شد

خبرگزاری ايسنا , 28 تير 1399 ساعت 16:44

دبیر ستاد مقابله با کرونا وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) از موجودی ۱۸ تا ۳۰ میلیونی ماسک در کشور خبر داد و با بیان اینکه قیمت مصوب ماسک‌های صنعتی برای مصرف کننده ۱۳۰۰ تومان و برای ماسک‌های کارگاهی ۱۵۰۰ تومان تعیین شده، تصریح کرد: از حدود یک هفته پیش روند توزیع مواد اولیه به مراکز مختلف تولیدی باید به صورت روزانه در سامانه تجارت ثبت شود که با تعریف این فرآیند جلوی عرضه خارج از شبکه و حتی در مواردی که گزارش قاچاق ماسک شده بود نیز گرفته شده است.


به گزارش ایران خبر، جمشید گلپور اظهار کرد: طبق برآورد انجام شده میزان موجودی ماسک بهداشتی در کشور حدود ۱۸ تا ۳۰ میلیون عدد است و هم اکنون علاوه بر تولیدات کارگاهی، صنفی و گروه‌های جهادی، در بخش تولیدات صنعتی، روزانه بیش از شش میلیون عدد ماسک تولید و عرضه می شود. تولیدات گروه‌های جهادی به صورت مستقیم از طریق مبادی تعریف شده در بازار، ایستگاه های عرضه ماسک و مراکز مشخص توزیع می شود، اما تولیدات بخش صنعتی در اختیار وزارت بهداشت بوده و براساس حواله صادره از سوی آن وزارتخانه توزیع می‌شود. بنابراین مشکلی بابت تامین ماسک در کشور وجود ندارد و طبق معمول روند توزیع ادامه خواهد یافت.

 وی با بیان اینکه اکنون بالغ بر ۱۰ تا ۱۱ میلیون عدد ظرفیت تولید ماسک در کشور ایجاد شده است، تصریح کرد: هنوز بخشی از ماسک‌های وارداتی که در دوره تشدید کرونا وارد کشور شده، تعیین تکلیف نشده و با وجود فرآهم شدن مقدمات کار این محموله‌ها هنوز به انبارهای ذخیره ماسک منتقل نشده اند.

گلپور با بیان اینکه پس از تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مبنی بر الزام استفاده از ماسک در کشور،   شرایط تولید مواد اولیه و ماسک و فرآیند توزیع آن را به صورت الکترونیکی تعریف کردیم، در گفت‌وگو با شبکه خبر صدا و سیما گفت: سامانه جامع تجارت داخلی مبنای اجرای این فرآیند است و روند توزیع مواد اولیه به مراکز مختلف تولیدی باید به صورت روزانه ثبت شود و این رویه طی یک هفته اخیر عملیاتی شده و نظم خوبی در این بخش حاکم است.

وی افزود: به عبارتی در فرایند ثبت اطلاعات در سامانه جامع تجارت داخلی، تولید مواد اولیه و تولید ماسک و همچنین توزیع آن از ابتدا تا انتها به صورت سیستمی و قابل رصد در حال انجام است که با تعریف این فرآیند جلوی عرضه خارج از شبکه و حتی در مواردی که گزارش قاچاق ماسک شده بود نیز گرفته شده است.

به گزارش ایران خبر، اخیرا گزارش هایی درباره قاچاق معکوس ماسک منتشر شده و حتی نایب رئیس انجمن داروسازان ایران گفته بود که "خبرهایی می‌رسد مبنی بر اینکه در حوزه ماسک به دلیل اختلاف قیمت و گرانی دلار، قاچاق معکوس وجود دارد".

ماسک چند؟

به گفته دبیر ستاد مقابله با کرونای وزارت صمت بخش کارگاهی و گروه‌های جهادی مسئولیت تولید و تامین و توزیع این کالا را در سطح خرده فروشی برعهده گرفته‌اند و تولیدات صنعتی که بالغ بر ۶ میلیون عدد در روز است از طریق داروخانه ها و فروشگاه های زنجیره ای در سطح کشور عرضه می شود. همچنین قیمت مصوب ماسک‌های صنعتی برای مصرف کننده ۱۳۰۰ تومان و برای ماسک‌های کارگاهی ۱۵۰۰ تومان تعیین شده است و در صورت بروز هرگونه تخلف افراد می‌توانند از طریق تلفن گویای ۱۲۴ شکایت خود را اعلام کنند تا از بازرسان سازمان حمایت و بازرسان سازمان های صمت استانها به موارد رسیدگی کنند.

وی افزود: در مرحله تامین و توزیع بخش داروخانه‌ها نیز همان شرکت‌های پخش قبلی که مسئولیت کار را برعهده داشتند طبق روال پیشین به کار خود ادامه می‌دهند و صرفاً در مصوبه اخیر این موضوع تاکید شده است که ماسک تحویل داده شده به هر فروشگاه زنجیره ای یا داروخانه باید حتماً اطلاعاتش در سامانه جامع تجارت داخلی ثبت شود و قیمت مصوب عرضه نیز باید حتما رعایت شود.

به گزارش ایران خبر، روز گذشته محمدرضا شانه ساز معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو در نامه ای به حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت درباره کمبود ماسک و مواد اولیه و لزوم کاهش قیمت هشدار داد. او در این نامه نوشته بود که "در هفته های اخیر به دلیل عدم تامین مواد اولیه ماسک های پزشکی، چند نرخی بودن این محصولات و عدم ساماندهی مناسب شبکه توزیع آنها برخی از مراکز درمانی یا مناطق با کمبود ماسک روبرو شده اند. "

اما ساعاتی بعد وزارت صمت طی اطلاعیه‌ای با رد هرگونه کمبود در تولید و تامین ماسک مورد نیاز مردم و کادر درمانی، از وجود ۱۸ میلیون عدد ماسک در انبارها خبر داد و اعلام آمادگی کرد تا در هر نقطه از کشور که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کند، مقادیر انبوه ماسک را تحویل دهد.

البته صبح امروز هم رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تکذیب خبر کمبود ماسک تاکید کرد که نامه ارسالی به سرپرست وزارت صمت به منظور پیش بینی افزایش نیاز کشور و برنامه‌ریزی برای تامین ماسک در ماه‌های آینده بوده است و در حال حاضر هیچ کمبودی وجود ندارد.


کد مطلب: 151812

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/151812/قیمت-رسمی-ماسک-اعلام

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir