کد مطلب: 151757
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۵۰
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هر چه روابطمان با چین گسترده‌تر شود سبب خواهد شد تعرض و نفوذ آمریکا در خاورمیانه مخصوصاً ایران قطع یا کمتر شود.
 
به گزارش ایران خبر، آیت الله مجتهد شبستری عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفتگو با خبرنگار مهر در رابطه با تأثیر همکاری ایران و چین در روند اخراج آمریکا اظهار داشت: روابط جمهوری اسلامی ایران با کشور چین از ابتدا روابط حسنه‌ای بوده است و روز به روز در حال گسترده‌تر شدن است. از نظر قانون اساسی این روابط هیچ اشکالی ندارد و آنچه منظور است این است که با کشورهای متخاصم مانند آمریکا و اسرائیل نباید رابطه داشته باشیم و رابطه سالم اقتصادی و غیره با سایر کشورها بلامانع است.

وی عنوان کرد: از نظر منافع ملی نیز رابطه ایران با چین نه تنها مشکلی ندارد بلکه به نظر می‌رسد در شرایطی که با آمریکا قطع رابطه کرده‌ایم و روابط‌مان تیره است، اقدام مناسبی است. از طرف دیگر ما به کشورهای معروف غربی به دلیل اینکه دنباله رو آمریکا هستند نیز نباید روی خوش نشان دهیم و روابطمان با آنها خیلی گرم نیست در نتیجه در میان بلوک شرق، در زمینه ارتباط با چین که از نظر صنعتی و اقتصادی کشور پیشرفته‌ای است و ما نیز تاکنون از آنها بدعهدی‌ای ندیده‌ایم، مقتضی است که روابط اقتصادی و دیپلماتیک خوبی داشته باشیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: امروز چین هم مغضوب آمریکا است و آنجا هم مانند ایران تحریم شده است بنابراین حالا که مشترکاتی داریم مخصوصاً در شرایط فعلی این روابط مثبت ارزیابی می‌شود و هر چه روابطمان با چین گستره‌تر شود سبب خواهد شد تعرض و نفوذ آمریکا در خاورمیانه مخصوصاً ایران قطع یا کمتر باشد.

مجتهد شبستری تصریح کرد: وقتی آنها می‌بینند ایران با یک کشور قدرتمند اقتصادی و صنعتی در ارتباط است و مشترکات اقتصادی و سیاسی زیادی دارد، از ایران حساب می‌برند و بنابراین سبب می‌شود آمریکا مقداری دست و پای خود را جمع کند. طبق اصل ۸۹ قانون اساسی تمام عهدنامه‌ها و معاهده‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس برسد یعنی لازم است قراردادهای مطرح شده از سوی دولت به تصویب مجلس برسد تا به مرحله اجرایی در بیاید.

وی اضافه کرد: به هر حال در حالت کلی این روابط خوب است، دلیل اولیه خوب بودن این روابط به لحاظ اقتصادی و دلیل ثانویه آن به لحاظ سیاسی است که سبب می‌شود آمریکا از ایران حساب ببرد و روابط با چین مسأله حیاتی و مطلوبی به نظر برسد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با اثرگذاری سفر سرلشکر باقری به سوریه و امضای قرارداد نظامی با آن در آینده تعاملات و نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه و فضای بین‌الملل، خاطرنشان کرد: به لحاظ مظلوم واقع شدن سوریه، حمایت همه جانبه ما از آنها امری لازم است زیرا مورد بغض اسرائیل و در خط مقدم مقابله با اسرائیل قرار گرفته است.

مجتهد شبستری تاکید کرد: در نتیجه ما باید همه حمایت‌های لازم را از کشور برادر، سوریه داشته باشیم. سفر سرلشکر باقری به سوریه نیز بسیار مفید و لازم بوده است و هرگونه کمکی که از دست ما بر بیاید چه در زمینه درخواست مستشار چه سایر موارد انجام می‌شود. شهید سلیمانی در سوریه فداکاری کردند و توانستند امنیت آنجا را تضمین کنند و اکنون هم همان سیاست را باید ادامه دهیم تا ملت مظلوم سوریه بدانند که پشتیبان دارند و این اقدام بسیار مطلوب است. در انعقاد قراردادهای مفید و سالم نیز هیچ شک و شبهه‌ای وجود ندارد و باید ادامه پیدا کند.

منبع : خبرگزاری مهر