کد مطلب: 151422
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۵۳
آبادان- نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: نباید با سهل‌انگاری موجب نابودی و خشکی دو رودخانه کارون و بهمنشیر در استان خوزستان شویم بلکه باید جلوی این کار گرفته شود.
 
به گزارش ایران خبر، سید مجتبی محفوظی پیش از ظهر دوشنبه در نشست با رئیس سازمان محیط زیست با بیان اینکه قطعاً شما بیش از ما از وضعیت محیط زیستی در استان‌ها مطلع هستید، اظهار کرد: بیش از ۱۱۰ سال پیش اولین چاه نفت در شهرستان مسجدسلیمان حفر شد، اولین و مدرن‌ترین پالایشگاه در آبادان ساخته شد ولی مردم این شهر مانع از انتقال گاز و نفت به دیگر استان‌های کشور نشدند.
وی با بیان اینکه این استان دو قوم غیور لر و عرب را دارد، افزود: مردم این استان همیشه برای جان‌فشانی برای کشور پیش‌قدم بودند و در تاریخ این مرز و بوم ثبت شده است.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با طرح سوال «چگونه نفت به هزار کیلومتر بالاتر می‌رود اما آب به استان وارد نمی‌شود؟» بیان کرد: دو رودخانه کارون و بهمنشیر در استان خوزستان متعلق به کل کشور است که اکنون در حال خشک شدن هستند.
محفوظی عنوان کرد: اگر امروز استان تهران با مشکلاتی که ما با آن در استان خوزستان روبه‌رو هستیم، روبه‌رو نیست و در برخی از مسائل از کشورهای اروپایی پیشی گرفته است به واسطه نفت و گازی است که از این استان به مرکز می‌رود.
وی تصریح کرد: تالاب هور و شادگان در هیچ جای علمی نوشته نشده‌اند تا که از بین رفتن آن مشکلی را ایجاد نمی‌کند و مضرات زیادی را برای اکوسیستم وارد می‌کند.
نماینده مردم آبادان گفت: سه شهر جنوبی استان که شامل آبادان، خرمشهر و شادگان است دارای حاصلخیزترین زمین برای کشاورزی بودند که اکنون با نرسیدن آب به این مناطق، زمین‌های کشاورزی این مناطق به شوره‌زار تبدیل شده است.
محفوظی با اشاره به اینکه نخل‌ها در این منطقه در حال مرگ هستند، اظهار کرد: رسیدگی نکردن به این مسائل زیست‌محیطی خیانت به کل کشور است.
 
منبع : خبرگزاری مهر