کد مطلب: 151210
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۶
ایسنا/کرمانشاه
 
به گزارش ایران خبر، فریدون یاوری در گفت و گو با ایسنا، با ابراز تاسف از فوت سه نفر از فعالین محیط زیست در جریان اطفا حریق این منطقه در غروب روز گذشته(هشتم تیر)، اظهار کرد: متاسفانه به دلیل وزش باد و دره‌ای بودن منطقه، جمعی از دوست‌داران محیط زیست که برای مهار اتش تلاش می‌کردند در آتش محاصره شدند که تعدادی از آنها توانستند خود را نجات دهند، اما سه نفر هم متاسفانه جان خود را از دست دادند.

وی گفت: بر اساس گزارش‌های رسیده هیچکس زخمی نشده است.

با بیان اینکه عملیات اطفا حریق در منطقه بوزین  و مره‌خیل همچنان ادامه دارد، اظهار کرد: هم اکنون نیروهای یگان حفاظت محیط زیست که از شب گذشته(یکشنبه) تا ساعتی از بامداد پای کار بودند دوباره در حال حرکت به سمت منطقه از سمت باینگان هستند.

وی ادامه داد: آتش در این منطقه دو روز قبل به صورت کامل مهار شد، اما می‌توان گفت صبح روز گذشته (یکشنبه) یک آتش‌سوزی جدید داشتیم که دوباره بوزین و مره‌خیل را در برگرفت.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه هنوز برآورد دقیقی از وسعت مناطق سوخته در دست نیست، یادآور شد: آنچه که تا پایان دو روز قبل برآورد کردیم حدود 420 هکتار بود، اما وسعت آتش روز گذشته هنوز مشخص نیست.

 یاوری گفت: اگرچه منطقه بوزین و مره‌خیل هم پوشش جنگلی و هم مرتعی دارد، اما عمده آسیب به پوشش مرتعی وارد شده و درختان کمتر آسیب دیده‌اند.

وی اظهار کرد: هم اکنون نیروهای محیط زیست  و منابع طبیعی به همراه اکیپ‌های مردمی پای کار هستند و از تمام تجهیزات و امکاناتی که در اختیار داریم مانند دستگاه‌های دمنده و ... استفاده می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه درباره پرواز بالگرد برای کمک به اطفا حریق نیز اظهار کرد: صعب‌العبور بودن و شیب تند دره در این منطقه کار را بسیار دشوار کرده است.

یاوری از ادامه تلاش‌ها برای مهار آتش یاد کرد و گفت: اگرچه همه باید برای مهار آتش کمک کنند، اما از نیروهای مردمی تقاضا داریم حتما جانب احتیاط را به طور کامل رعایت کنند.

یاوری از افراد خواست به هیچ عنوان برای اطفا حریق بصورت خودسرانه عمل نکنند و حتما با همکاری نیروهای محیط زیست و منابع طبیعی که آموزش‌های لازم را دیده اند، پای کار بیایند.

وی در خصوص علت این آتش سوزی نیز تاکید کرد: هنوز علت دقیق وقوع آتش‌سوزی مشخص نیست و نیازمند بررسی دقیق‌تر است.

 آتش‌سوزی منطقه بوزین و مره‌خیل از ظهر روز پنجشنبه( پنجم تیر) آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

بوزین و مره‌خیل یکی از مناطق حفاظت شده استان کرمانشاه با وسعت نزدیک به 25 هزار هکتار است که پوشش گیاهی و جانوری غنی دارد.

منبع : خبرگزاری ايسنا