کد مطلب: 150735
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۱۶
رئیس جمهور ترکیه وعده داد استانبول را به قطب اقتصادی جهان اسلام تبدیل کند.
 

به گزارش ایران خبر، به نقل از تی آر تی، رجب طیب اردوغان امروز یکشنبه به رهبران جهان توصیه کرد تا از آموزه‌های اسلام در اقتصاد برای برون رفت از بحران فعلی استفاده کنند. وی با بیان اینکه ابزارهای اسلامی برای غلبه بر چالش های فعلی که جهان با آن مواجه شده است کلیدی هستند، افزود: ثروتمندان جهان امروز بدون توجه به هزینه‌های انسانی و اجتماعی تنها به فکر کسب سود بیشتر هستند و در نتیجه توزیع ناعادلانه درآمد، به تدریج اختلاف بین ثروت کشورهای مختلف با هم بسیار زیاد شده است.

رئیس جمهور ترکیه با بیان اینکه جان باختن ۴۴۰ هزار نفر در جهان بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ قابل چشم پوشی نیست گفت: در خیلی از کشورها یک سیستم اقتصادی وجود دارد که تنها از افراد قدرتمند و پولدار حمایت می کند. در برخی از کشورها، افراد فقیر که بیمه ای ندارند را به حال خود رها کرده اند تا بمیرند.

اردوغان با اشاره به اعتراضات اخیر مردمی در برخی از کشورهای غربی گفت: این اتفاق سوالاتی پیرامون نظام اقتصادی برخی از کشورهای نیرومند ایجاد کرده است و ما شاهدیم قوی ترین اقتصادها نیز در تامین نیازهای درمانی شهروندانشان با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

دولت ترکیه در نظر دارد تا میزان دارایی‌های بانکداری اسلامی خود را دو برابر کند. اردوغان مدعی شد ترکیه به ۱۲۵ کشور جهان صادرات کرونایی داشته است و وعده داد در آینده ای نزدیک، استانبول را به قطب مالی و اقتصادی جهان اسلام تبدیل کند.

تاکنون بیش از ۴۸۰۰ شهروند ترک جان خود را بر اثر ابتلا به کووید-۱۹ از دست داده‌اند. به دلیل تعطیلی گسترده کسب و کارها و اخلال در تجارت و گردشگری جهانی، بسیاری از نهادهای معتبر از جمله صندوق بین المللی پول و بانک جهانی انتظار دارند اقتصاد ترکیه امسال شاهد رشد منفی و روند صعودی در نرخ تورم و بیکاری خود باشد.

منبع : خبرگزاری ايسنا