کد مطلب: 150016
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۰:۰۷
وزیر کشور گفت: قوانین و مقررات برگزاری انتخابات خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگری جدی است.
 

به گزارش ایران خبر، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز (چهارشنبه- به عنوان مجری برگزاری انتخابات در مراسم افتتاحیه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با تشریح ویژگی‌های انتخابات این دوره مجلس تصریح کرد: در این دوره، طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه‌های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحقق دولت الکترونیک در حوزه انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگی نظام‌مند، کارآمد و اثربخش میان سطوح مختلف مدیریت کشور را به نمایش گذاشت و با بکارگیری سامانه‌های هوشمند و دقیق الکترونیک و غیرالکترونیک، ضامن سلامت و صحت انتخابات و اطمینان بخش برای ملت ایران در عرصه سیاسی انتخابات بود.

وزیر کشور اعلام نتیجه انتخابات مجلس زودتر از همه دوره‌های قبل، برگزاری انتخابات در شرایط ویژه و بدون بروز کمترین مساله امنیتی، تایید کامل صحت انتخابات در همه حوزه‌های اصلی و فرعی از سوی شورای نگهبان و مشارکت ۴۲.۵۷ درصد افراد واجد شرایط در انتخابات را از ویژگی‌های مهم دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی برشمرد.

رحمانی فضلی همچنین گفت: قوانین و مقررات برگزاری انتخابات خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگری جدّی است و امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهد بررسی و تصویب لایحه جامع انتخابات که رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه انتخابات است، باشیم.

متن گزارش وزیر کشور به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
با عرضِ تبریک به مناسبت عیدِ سعیدِ فطر و آرزوی قبولیِ طاعات و عباداتِ همه¬ی مسلمین جهان خصوصاً حضار گرامی، پروردگار بلندمرتبه و بزرگ را سپاسگزارم که توفیقِ عبادتش را در ماه مبارک رمضان نصیبمان کرد، و شُکر می¬کنم که در طلیعه¬ی «گام دوم انقلاب»، با لطف و رحمتِ بیکران خود، به ما توفیقِ خدمت به ملتِ شریفِ ایرانِ اسلامی را، از طریقِ برگزاریِ انتخابات دوره¬ی یازدهمِ مجلس شورای اسلامی اعطا نمود.

ضمن بزرگداشتِ نام و یاد بنیان¬گذار کبیر جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) و شهدای گرانقدر انقلاب اسلامی، و دوران دفاع مقدس، و شهدای حرم، خصوصاً سردار دلها «حاج قاسم سلیمانی»، مراتب تشکّرِ عمیق خود را از سکاندار انقلاب اسلامی، مقام عظمای ولایت، برای حمایت و هدایتِ حکیمانه جهت انجام امرِ ستُرگِ انتخابات،  همچنین از ریاست محترم جمهور، که در مقامِ پاسدارِ قانون اساسی، راهنما و پشتیبانِ مجریان و ستاد انتخابات بودند، صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم.

وزارت کشور مفتخر است که به عنوان مجریِ برگزاریِ انتخابات، بر اساسِ سیاست¬های کلیِ انتخابات و با رعایت اصلِ «قانون¬مداری، بی‌طرفی و امانت¬داری» و «تلاش برای ارتقای شاخص‌های کیفیِ اجرا»، انجام عملیاتِ بزرگِ انتخابات دوره¬ی یازدهم را فرصتی برای « احقاقِ حقِ مدنیِ ملت » جهت شرکت در اداره¬ی امور کشور و میدانی برای تحقق کارآمدی، و نمایشِ توان و اقتدارِ اجراییِ دولت مبدل نمود. بر اساس مولفه‌هایِ اجرایی و مدیریتی، برگزاری انتخابات در ۲ اسفند ۱۳۹۸، برگِ زرّینی از کارنامهِ انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران را رقم زده است.

در این دوره؛ طراحی، ارتقا و عملیاتی کردن سامانه¬های یکپارچه و دقیق برای برگزاری انتخابات، علاوه بر تحققِ دولتِ الکترونیک در حوزه¬ی انتخابات، شکل جدیدی از هماهنگیِ نظام¬مند، کارآمد و اثربخش، میانِ سطوحِ مختلفِ مدیریتِ کشور را به نمایش گذاشت. علاوه بر این، بکارگیریِ سامانه¬های هوشمند و دقیقِ الکترونیک و غیرالکترونیک، ضامنِ سلامت و صحتِ انتخابات و اطمینان¬بخشِ برای ملتِ ایران در عرصه¬ی سیاسی انتخابات بود.

اکنون که بر اساس قانون و به عنوان وزیر کشور، افتخار حضور در مراسمِ افتتاحیه¬ی یازدهمین دوره¬ی مجلس شورای اسلامی را دارم، مایلم چکیده¬‍‌ای از روندِ برنامه‌ها، اقدامات و عملکرد وزارت کشور و دیگر نهادهای همراه در برگزاری انتخابات اخیر را که به صورت همزمان، با میاندوره¬ی مجلس خبرگان رهبری برگزار گردید، به محضر ملت شریف ایران و شما حضارِ گرامی تقدیم نمایم.

۱- در گام نخست، ستاد انتخابات کشور در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۹۸ و به فاصله¬ی ۱۰ ماه قبل از برگزاری انتخابات تشکیل و بلافاصله در ۳۱ استان کشور ستاد های متناظر شکل گرفت و روندهای اجرایی بر اساس برنامه ریزی دقیق آغاز گردید. شعارِ محوریِ ستاد در این دوره، عبارت بود از : انتخابات ۹۸؛ گام دوم انقلاب، قانون¬مداری و بیطرفی، انسجام ملی.

۲-به منظور ارتقای دانش و مهارت‌های انتخاباتی، وزارت کشور، طرحِ جامعِ آموزش را پس از «آسیب¬شناسی اجرایی» انتخابات¬های گذشته و با متون و سبک جدید طراحی نمود، و با برگزاری (۱۰) همایش توجیهیِ متمرکز در مشهد مقدس و (۲۳۴۶- برنامه¬ی آموزشی در استان¬ها، شهرستان¬ها و بخش¬ها، بیش از (۵۰۰ هزار نفر) از عوامل و مجریان انتخابات را آموزش داد.

۳- این دوره از انتخابات؛ به دلیل «اتفاقات آبان¬ماه ۹۸، شهادتِ سردار سلیمانی، جان باختن تعدادی از هموطنان در سقوطِ هواپیمای مسافری و نیز شیوع ویروس کرونا» از حساسیت بالایی برخوردار بود؛ اما به لطفِ خداوند متعال، رصد و پیش¬بینی¬های دقیقِ امنیتی در قالب اطلسِ انتخابات، و با بکارگیری ۱۷۰ هزار نفر نیرو از نیروهای انتظامی ،نظامی و مردمی، بدون کمترین مساله امنیتی و در امنیت و آرامش برگزار شد.

۴- بر اساس ماده¬ی ۲۵ قانون انتخابات، وزارت کشور، علاوه بر مسئولیتِ اجرایِ قانون، مسئولِ حُسنِ اجرای انتخابات نیز می‌باشد، بدین منظور، با بکارگیری ۴۸ هزار نفر از نیروهای متعهد و آگاه، از اقشار مختلف مردم به عنوان بازرسِ شعب، سربازرس، هیأت‌های بازرسی شهرستان¬ها و استان¬ها، بازرسِ ویژه و هیأت مرکزی بازرسی، از بروزِ تخلفات و سوءِ جریانات، پیشگیری کرد.

۵- از مجموعِ (۲۵- فرآیندِ اجرائیِ انتخابات، (۲۳- فرآیند، کاملاً به¬صورت الکترونیک انجام شد. علاوه بر آن، در این دوره، امکان ثبت¬نامِ داوطلبان با استفاده از برنامه تلفنِ¬همراه فراهم گردید. همچنین، برنامه ای که مکانِ شعبه¬ها و ترافیکِ آن¬ها را نشان می¬داد و مردم را جهت انتخاب شعبه نزدیک و کم تراکم راهنمایی می کرد. احرازِ هویتِ رای¬دهندگان نیز، با استفاده از قریب به ۵۸۰۰۰ دستگاه، و به صورت برخط،‌ انجام گرفت. دستاوردِ مهمِ بکارگیریِ این دستگاه¬ها، «پیشگیری از رای¬های تکراری»، «کشفِ شناسنامه¬های جعلی» و «شناسنامه¬های افرادِ فوت¬شده» و «کمکِ موثر در تامین سلامتِ انتخابات» بود. علاوه بر آن، امکانِ مدیریتِ تعرفه¬ها به صورت برخط و ارزیابی میزانِ مشارکت در سطحِ ملی، استانی و شهرستانی، از دیگر قابلیت¬های این دستگاه¬ها به شمار می¬رود.

۶- در راستای بند ۱۲ سیاست¬های کلیِ انتخابات، ابلاغیِ مقام معظم رهبری، اقدامات و پیش¬بینی‌هایِ لازم برای برگزاری انتخاباتِ تمام¬رایانه‌ای و کاملاً مکانیزه، برای اخذ و شمارش آراء در «۱۱ استان»، یا «۱۳۹ شهری که انتخابات شوراها در آن¬ها، الکترونیک برگزار شده بود»، یا «۱۷۴ حوزه¬ی انتخابیه¬ای که فقط یک نماینده در مجلس دارند»، صورت گرفته بود، ولی با هماهنگی بعمل آمده با شورای نگهبان، امکان عملیاتی شدن به دلایلی که در حوزه های فنی و امنیتی بود، فراهم نشد. امیدواریم انشاءالله در دوره های بعد با همراهی و همکاری مجلس و شورای نگهبان انتخابات را تمام¬مکانیزه برگزار کنیم.

۷- برگزاری ۳ همایش سراسری برای «استانداران»، «معاونین سیاسی امنیتی به عنوان روسای ستاد انتخابات استان¬ها» و «فرمانداران سراسر کشور»، با حضور ریاست محترم جمهور، معاون اول محترم رئیس جمهور، وزیر محترم امور خارجه، مسئولین محترم شورای نگهبان و دیگر مقامات کشور از دیگر برنامه‌های مهمِ وزارت کشور بود.

۸- از ۱۰ آذرماه ۹۸، ثبت نام از داوطلبان به مدت یک هفته در ۲۰۸ فرمانداری مرکز حوزه¬ی انتخابیه، ستاد وزارت کشور و نمایندگی‌های سیاسی خارج از کشور انجام شد، و مجموعاً ۱۶ هزار و ۳۳ نفر شامل: «۱۴ هزار و ۱۱۲ مرد» و «۱ هزار و ۹۲۱ زن» ثبت نام کردند که نسبت به دوره¬ی گذشته، حدودِ ۳۳ درصد افزایش داشت.

۹- برای برگزاری انتخابات، هیات¬های اجرایی با حضور ۱۷ هزار و ۹۵۲ نفر از معتمدینِ مردم و مقاماتِ مسئول در شهرستان¬ها و بخش¬ها  در قالب ۱۱۲۳ هیات تشکیل گردید.

۱۰- فرایند رسیدگی به صلاحیت داوطلبان، با استعلام از مراجع چهارگانه، آغاز، و در مرحله اول در هیات های اجرایی برابر با ۹۱.۲ درصد تایید شدند. که با اعلام نظر نهائی شورای نگهبان و با انصراف هایی که حاصل شد، در نهایت، ۵ هزار و ۲۳۳ نفر به عنوان نامزد نهایی در انتخابات شرکت کردند.
۱۱-    انتخابات در ۵۴ هزار و ۶۱۱ شعبه¬ی ثابت و سیار، برگزار شد و از مجموعِ ۵۷ میلیون ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجدِ شرایط؛ ۲۴ میلیون ۵۱۲ هزار و ۴۰۴ نفر معادل  ۴۲.۵۷ درصد در انتخابات شرکت کردند.

۱۲- در این دوره، با آموزش¬های به¬هنگام، برنامه¬ریزیِ دقیق و تلاش قابلِ تقدیرِ مسئولین و عواملِ ذیربط، نتایجِ نهائیِ انتخابات در بسیاری از حوزه‌های انتخابیه تا پایان روز شنبه ۳/۱۲/۹۸ و نتیجه¬ی تهران، در ساعت ۱۴ روز یکشنبه ۴/۱۲/۹۸ اعلام و منتشر گردید که شاید، زودترین زمانِ اعلامِ نتیجه¬ی انتخابات در ادوارِ مختلف باشد.

۱۳- در مرحله¬ی اول، تکلیف ۱۹۷ حوزه¬ی انتخابیه از ۲۰۸ حوزه کل کشور تعیین شد و ۲۷۹ نفر از نامزدها به مجلس راه یافتند و انتخابِ ۱۱ نفر از ۱۱ حوزه¬ی باقیمانده، به مرحله¬ی دوم در ۲۱ شهریورماه موکول گردید. از مجموعِ منتخبانِ مرحله¬ی اول ۲۶۲ نفر مرد و ۱۷ نفر زن می‌باشند.
۱۴-  در این دوره، صحتِ انتخابات در همه¬ی حوزه¬های اصلی و فرعی توسط شورای نگهبان تایید شد. این در حالی است که در ۱۰ دوره گذشته به طور میانگین، انتخابات در (۱۲- حوزه¬، ابطال گردیده بود.

۱۵-  متاسفانه جناب آقای «محمدعلی رمضانی دَستَک» منتخب حوزه¬ی انتخابیه¬ی آستانه¬ اشرفیه و سرکار خانم «فاطمه رهبر» منتخب حوزه¬ی انتخابیه¬ی تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس، چند روز پس از انتخابات، جان به جان¬آفرین تسلیم نمودند که علّو درجات آنان را از درگاه خداوند مسئلت داریم.

۱۶- اینجا لازم است از تعامل و همکاری سازنده شورای محترم نگهبان، منتخبین محترم مردم که با شور و شعور سپهر سیاسی کشور را منور نمودند و همچنین از نمایندگان دوره قبل بویژه ریاست محترم مجلس شورای اسلامی جناب آقای دکتر لاریجانی که در عرصه تقنین و نظارت تلاش نمودند و با وزارت کشور همکاری بسیار خوب و مناسب داشتند تشکر و قدردانی نمایم و بویژه از مردم عزیز بویژه تشکر نمایم.

و اما نکته پایانی:
اول این که: قوانین و مقرراتِ فعلیِ برگزاریِ انتخابات، خصوصاً انتخابات مجلس شورای اسلامی، حقیقتاً نیازمند بازنگریِ جدّی است. امیدواریم در تعاملی سازنده بین «دولت دوازدهم» و «مجلس یازدهم»، شاهدِ بررسی و تصویب لایحه¬ی جامع انتخابات که در مجلس می باشد و رافع بسیاری از اشکالات و نواقص در زمینه¬ی انتخابات است باشیم.

دوم این که: وظیفه¬ی خود می‌دانم؛ از شورای نگهبان، هیأت‌های نظارت، هیأت‌های اجرایی، ستاد انتخابات کشور و ستادهای انتخابات استان¬ها، عوامل و مجریان برگزاری انتخابات در سطحِ شعبِ اخذِ رأی، نیروهای انتظامی، نظامی و بسیج، وزارت اطلاعات، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت نیرو، وزارت راه و شهرسازی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، وزارت آموزش و پرورش، ستاد کل نیروهای مسلح، دادستانی کل کشور، سازمان ثبت احوال، سازمان برنامه و بودجه، دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، استانداران، فرمانداران، بخشداران و دهیاران، بازرسان وزارت کشور و نیز از اصحاب رسانه، خصوصاً رسانه¬ی ملی و فضای مجازی، و به ویژه، ملت شهید پرور ایران اسلامی تقدیر و تشکر نمایم.

در پایان: امیدوارم؛ شما نمایندگانِ محترمِ یازدهمین دوره¬ی مجلس شورای اسلامی، در پرتوِ لطف و عنایات الهی، با همکاری و تعاملِ جدّی و سازنده با سایر قوا، در راستای تحققِ منویات مقام معظم رهبری و همچنین تحققِ آرمان¬ها، مطالبات و خواستِ ملت عزیز ایران گام بردارید و پشتوانه‌ای محکم برای حفظ، صیانت و تقویتِ نظامِ مقدسِ جمهوری اسلامی به عنوان میراث گران‌بهایِ امامِ راحل و شهیدان والا مقام باشید. ان شاء الله از عنایت و توجه تان سپاسگزارم و همه¬ی شما عزیزان را به خداوند متعال می‌سپارم.

منبع : خبرگزاری مهر