کد مطلب: 149751
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۴۹
رئیس ستاد انتخابات کشور گفت: سال ۱۴۰۰ در بعضی حوزه‌ها عملا چهار انتخابات خواهیم داشت و انجام مقدمات هر کدام، تقویم خاص خود را دارد که ما تقویم زمانی آن را به شورای نگهبان فرستادیم.
 
به گزارش ایران خبر، جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه در سال ۱۴۰۰ انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات شوراها را به صورت همزمان داریم، گفت: علاوه بر آن، دو انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان و انتخابات مجلس یازدهم را نیز در خصوص تعدادی از اعضا و نمایندگانی که فوت شده‌اند داریم.

وی عنوان کرد: در سال ۱۴۰۰ در برخی حوزه‌ها از جمله حوزه تهران، عملاً چهار انتخابات خواهیم داشت. به لحاظ قانون، انجام مقدمات هر کدام از انتخابات تقویم خاص خود را دارد لذا اینکه آقای وزیر اشاره کردند مقدمات اجرایی انتخابات ریاست جمهوری آغاز شده است، ما از حالا باید مقدمات این چهار انتخابات را در برخی حوزه‌ها از جمله تهران آماده کنیم.

رئیس ستاد انتخابات کشور افزود: ما به عنوان قدم اول، زمان انتخابات ۱۴۰۰ را برای شورای نگهبان ارسال کردیم و منتظر پاسخ شورای نگهبان هستیم. اگر شورا زمان را تأیید کند قاعدتاً عملیات اجرایی بر اساس تقویم هر کدام از انتخاباتی که عرض کردم اعم از ریاست جمهوری، شوراها، میاندوره ای مجلس و میان‌دوره ای خبرگان باید شروع شود.

برای برگزاری انتخابات مرحله دوم مجلس به صورت کاملاً الکترونیک آمادگی داریم

عرف خاطرنشان کرد: دور دوم انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۱۱ حوزه برگزار خواهد شد و با توجه به موضوعی که در تفرش، آشتیان و فراهان پیش آمد، آرا منتخب این حوزه به دلیل مشکل مدرک تحصیلی ابطال اعلام شد. در هر صورت همانطور که در مرحله اول انتخابات مجلس اعلام کردیم، آمادگی داریم در این ۱۱ حوزه انتخابیه، همانند انتخابات شوراهای دوره قبل که در تعدادی از حوزه‌ها با موافقت شورای نگهبان انتخابات تماماً الکترونیک برگزار شد، انتخابات را کاملاً الکترونیک برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: معنای انتخابات الکترونیک این است که همه مراحل از ثبت نام تا اخذ و شمارش رأی، الکترونیک صورت گیرد. اگر این مساله توسط شورای نگهبان موافقت شود، پایلوت خوبی خواهد بود تا در این ۱۱ حوزه انتخابات را الکترونیک برگزار کنیم. وزارت کشور در این زمینه آمادگی کامل دارد.

رئیس ستاد انتخابات کشور در پایان تاکید کرد: تا این ساعت، انتخابات دور دوم مجلس ۲۱ شهریور ماه برگزار خواهد شد که آن هم به تصمیمات ستاد ملی مدیریت کرونا بستگی دارد. امیدواریم که بیماری کرونا، مهار و کنترل شود تا بتوانیم به انتخابات شهریور ماه برسیم و این انتخابات را برگزار کنیم. همه اینها منوط به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا است.

منبع : خبرگزاری مهر