کد مطلب: 149103
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۵۹
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا از جمع آوری روزانه ۱۰۰ معتاد متجاهر خبر داد و گفت: پلیس آمادگی دارد ظرف نهایت یک هفته، تمامی معتادان متجاهر را در سراسر کشور جمع‌ کند.
 
به گزارش ایران خبر، سردار مسعود زاهدیان در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به جمع‌آوری مجدد معتادان متجاهر در سراسر کشور اظهار کرد: از هفته گذشته کار جمع‌آوری مجدد معتادان متجاهر شروع شده و حدوداً روزی ۱۰۰ نفر جمع‌آوری می‌شوند.

وی افزود: این کار در شهرهای تهران و مشهد، آغاز و مراکزی بر اساس پروتکل‌های وزارت بهداشت در نظر گرفته شده تا موارد بهداشتی و قرنطینه‌ای رعایت شود و به مرور در استان‌های دیگر، با اضافه شدن این مراکز به روند جمع‌آوری معتادان، کار جمع‌آوری معتادان متجاهر شروع خواهد شد.

جمع آوری ۵۰۰ معتاد متجاهر در مشهد

به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، در تهران ۱۰ هزار معتاد متجاهر باید جمع‌آوری شود و در مشهد نیز طی چند روزی که کار جمع‌آوری شروع شده، حدود ۵۰۰ معتاد متجاهر جمع‌آوری شده‌اند.

زاهدیان ادامه داد: پلیس مسئول جمع‌آوری معتادان متجاهر است نه مسئول نگهداری از آنها که بخواهد از مراکزی که در اختیار دارد، برای نگهداری معتادان متجاهر استفاده کند.

وی اظهار کرد: هر چقدر زیرساخت‌ها برای نگهداری از معتادان متجاهر آماده شود، پلیس می‌تواند کارش را با سرعت بیشتری انجام دهد. اگر در حال حاضر اعلام کنند و زیرساخت‌ها کامل باشد، آمادگی داریم ظرف ۷۲ ساعت و نهایت یک هفته، تمامی معتادان متجاهر را در سراسر کشور جمع‌آوری کنیم.

وجود دو قرنطینه جدا برای نگهداری از معتادان متجاهر جمع آوری شده

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا گفت: در تهران محلی برای نگهداری و قرنطینه معتادان متجاهر در نظر گرفته شده است.

زاهدیان بیان کرد: برای جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر در این برهه از زمان، نیاز به دو قرنطینه داریم؛ اول قرنطینه برای افرادی که فاقد علائم بیماری کرونا هستند و دوم، قرنطینه افرادی که به این بیماری مبتلا هستند. به عنوان مثال، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تهران بستری را برای قرنطینه افراد مبتلا به این بیماری در دستور کار خود قرار داده است.

بنا به دلایل نامعلوم سازمان زندان‌ها با پلیس قطع همکاری کرده است

وی تصریح کرد: در این راستا قرار شد سازمان زندان‌ها قرنطینه‌ای را برای افرادی که فاقد علائم هستند، در اختیار بگذارد که این قرنطینه در زندان فشافویه بوده و تا روز گذشته هم تمامی همکاری‌ها با پلیس برای جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر انجام شده اما بر اساس دلایل نامعلوم، از روز گذشته سازمان زندان‌ها همکاری‌اش را با پلیس برای نگهداری معتادان قطع کرده است.

به گفته رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا، پس از این عدم هماهنگی، بهزیستی مکان‌های خود را در اختیار پلیس برای ساماندهی این معتادان قرار داده است.

معتادان در اردوگاه نگهداری می‌شوند نه زندان‌ها

زاهدیان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا معتادان جمع‌آوری شده، در زندان‌ها نگهداری می‌شوند؟ گفت: چه معتادانی که در حال حاضر و چه معتادانی که در گذشته جمع‌آوری شده بودند، در زندان‌ها نگهداری نمی‌شوند بلکه مراکز اردوگاهی وجود دارد که در سازمان زندان‌ها ایجاد شده و معتادان در این مراکز نگهداری می‌شوند. تمامی هزینه‌های ساخت و تجهیز کردن این سازمان‌ها را ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت کرده و این‌گونه نیست که معتادان بخواهند در زندان نگهداری شوند.

منبع : خبرگزاری مهر