وزیر کشور موظف به تعیین سقف نرخ عوارض شهرداری‌ها شد

خبرگزاری مهر , 27 فروردين 1399 ساعت 11:44

نمایندگان مجلس، وزیر کشور را موظف کردند سقف نرخ عوارض را با توجه به شرایط هر منطقه جغرافیایی حداکثر تا پایان آذرماه هر سال تایید و به شوراهای اسلامی شهر و بخش ابلاغ کند.


به گزارش ایران خبر، در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی جزئیات لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده ۵۳ این لایحه به تصویب رسید.

براساس این ماده، شوراهای اسلامی شهر و بخش می‌توانند صرفاً در چارچوب ابلاغی وزیر کشور و در اجرای قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور برای تامین هزینه‌های شهر و روستا نسبت به برقراری و وضع عوارض محلی اعم از عوارض بر ساختمان‌ها مستحدثات، تاسیسات، تبلیغات معابر و فضاهای روستایی و ارزش افزوده ناشی از اجرای طرح‌های توسعه شهری و روستایی و دارایی‌های غیرمنقول در محدوده و حریم شهر و محدوده روستا اقدام کند.

وزیر کشور موظف است سقف نرخ عوارض را با توجه به شرایط هر منطقه جغرافیایی با همکاری شورای عالی استان‌ها حداکثر تا پایان آذرماه هر سال تایید و به شوراهای اسلامی شهر و بخش ابلاغ کند.

طبق تبصره یک این ماده برقراری هرگونه عوارض و سایر وجوه برای انواع کالاهای وارداتی و تولیدی و همچنین ارائه‌ی خدمات که در این قانون تکلیف مالیات و عوارض آنها تعیین شده اعم از معاف یا مشمول همچنین برقراری عوارض و درآمدهای ماخذ، محاسبه مالیات سود سهام شرکت‌ها، سود اوراق مشارکت، سود سپرده‌گذاری و سایر عملیات مالی اشخاص نزد بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی مجاز توسط شوراهای اسلامی و سایر مراجع ممنوع است.

براین اساس، عوارض وجوه اخذ شده توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از جز ۱۰ بند «الف» ماده ۹ این قانون مطابق با سایر قوانین و مقررات مربوطه مشمول حکم این تبصره نیست.

به موجب تبصره دو این ماده شوراهای اسلامی شهر و بخش موظفند نسبت به وضع و تغییر عوارض محلی در چارچوب ابلاغی وزیر کشور تا ۱۵ بهمن‌ماه هر سال برای سال بعد اقدام و پس از تصویب اعلام عمومی کنند.


کد مطلب: 148454

آدرس مطلب: http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/148454/وزیر-کشور-موظف-تعیین-سقف-نرخ-عوارض-شهرداری-ها

ایران خبر
  http://www.irankhabar.ir