کد مطلب: 148273
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۸
روند گفتگوهای در حال انجام اوپک پلاس به سمت توافق برای کاهش ۱۰ تا ۱۲ میلیون بشکه تولید روزانه نفت اعضای اوپک و غیراوپک است.
 
به گزارش ایران خبر، بر اساس پیگیری‌های خبرنگار مهر، در نشست فوق العاده اوپک پلاس، روند گفتگوهای در حال انجام این نشست به سمت توافق برای کاهش ۱۰ تا ۱۲ میلیون بشکه تولید روزانه نفت اعضای اوپک و غیراوپک است. البته نحوه تقسیم بندی و سهم هر یکی از اعضای اوپک برای کاهش این رقم هنوز مشخص نیست.

از سویی دیگر بر اساس شنیده‌ها قرار است سایر تولیدکنندگان که در فهرست کشورهای اوپک و غیر اوپک نیستند، در مجموع ۵ میلیون بشکه از تولید روزانه نفت خود بکاهند. البته این تصمیم به نتیجه نشست فردای گروه ۲۰ نیز بستگی دارد. باید دید ایالات متحده آمریکا، کانادا، نروژ و مکزیک چه میزان از تولید روزانه خود را کاهش می‌دهند.

بر اساس مذاکرات انجام شده در نشست اوپک پلاس که در حال انجام است، پیشنهاد شده تا اوپک و غیر اوپک بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون بشکه از تولید روزانه خود را برای مدت زمان ماه مه و ژوئن ۲۰۲۰ میلادی (اردیبهشت - خرداد- تیر ۹۹) کاهش دهند و در بازه زمانی ماه ژوئیه تا دسامبر ۲۰۲۰ میلادی (مرداد تا دی ماه ۹۹) نیز ۸ میلیون بشکه در روز و در دوره زمانی ژوئیه ۲۰۲۱ تا آوریل ۲۰۲۲ میلادی نیز ۶ میلیون بشکه از تولید نفت خود بکاهند.

در صورت قطعی شدن چنین تصمیمی پیش بینی می‌شود در وهله نخست شاهد افزایش قیمت نفت باشیم.

به گزارش ایران خبر، چندی پیش وزیر انرژی آمریکا پس از گفتگوی تلفنی با وزرای نفت عربستان و روسیه گفت این دو کشور با کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید از مجموع عرضه جهانی نفت موافق هستند.

در صورت کسب اطلاعات جدید، اخبار نشست منتشر خواهد شد.

منبع : خبرگزاری مهر