کد مطلب: 148138
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۱
سخنگوی دولت گفت: اولویت و پایه هر تصمیمی که گرفته می شود سلامت مردم است. هنوز هم شعار ما در خانه بمانید است.
 

به گزارش ایران خبر، علی ربیعی در نشست خبری هفتگی‌ خود با اصحاب رسانه که طبق روال هفته‌های گذشته در جهت مبارزه با ویروس کرونا به شکل مجازی تشکیل شد،  گفت: ولادت حضرت مهدی (عج) را به همه مسلمانان و ایرانیان تبریک عرض می‌کنم. انتظار و گشایش در آینده همواره بخشی از فرهنگ ما بوده و با فلسفه آینده خود را سامان دادیم و امیدوارم با کنش فعال و حرکت رو به جلو بتوانیم از این ایام سخت عبور کنیم.

سخنگوی دولت در ارتباط با طرح فاصله گذاری اجتماعی که توسط رئیس حمهور مطرح شد اظهار کرد: طرح دولت تا کاهش ملموس کرونا خواهد بود. من مایل هستم بر اساس مطالبی که شنیدم یا خواندم بگویم تصمیم گیری‌هایی که انجامش شده بر اساس نظر کارشناسان بویژه کارشناسانحوزه  سلامت و بهداشت بوده است. کارشناسان دیدگاه‌های متفاوتی دارند که از نظر همه بهره گرفته‌ایم. نظر ما آن چیزی است که وزیر بهداشت گفت.

وی ادامه داد: اساس سلامت بودن مردم به علاوه حفظ زندگی و معیشت مردم یعنی زیست اقتصادی و اجتماعی با رعایت فاصله گذاری اجتماعی است. حفظ جان مردم کانون اصلی و در کنار آن حفظ زندگی اجتماعی با پرتکل فاصله گذاری است. تناقض بین سلامت و تصمیمات وجود ندارد. هر تصمیمی که می گیریم اولویتش سلامت است.

ربیعی گفت: ستاد ملی کرونا که از اسفند ماه با حضور رئیس جمهور، رئیس کل نیروهای مصلح، دادستان کشور و وزرا تشکیل شده همه جوانب فرهنگی، اجتماعی، بهداشتی و اقتصادی  را در نظر گرفته است. دو سوم وقت هیئت وزرا به موضوع کرونا اختصاص دارد و تصمیمات خوبی هم اتخاذ شده است.

وی گفت: با همراهی که مردم خواهند کرد از این مشکل عبور می کنیم. هنوز هم شعار ما در خانه بمانید است و تلاشمان برای اقناع مردم جهت در خانه ماندن است.

ربیعی در بخش دیگری از این نشست در ارتباط با اینترنت خانگی گفت: به شرکت‌های اینترنت خانگی گفته شده است که سرعت را برای مصرف خانگی به طور رایگان افزایش دهند. در تهران و قم نسل تکنولوژی‌هایی که سرعت اینترنت خانگی را تا چهار برابر افزایش می‌دهد تست شده است. تصمیم گرفته شده مصرف سایت‌های دانشگاهی هم کاهش پیدا کند. این تصمیمات در وزارت علوم و آموزش و پرورش گرفته شد و زیرساخت‌هایشان به سرعت ایجاد شد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که امنیت سلامت کارمندان تامین خواهد شد، گفت: هیچ چشم اندازی برای از بین رفتن این ویروس در کوتاه مدت وجود ندارد. بسیاری از کارشناسان حوزه سلامت تا یک سال ادامه این ویروس را هم پیش‌بینی کردند. بنابراین ما باید بتوانیم بر اصل حفظ فاصله گذاری و سلامت سبک های زندگی مبتنی بر سلامت تاکید کنیم. یک سال ادارات را نمی‌توانیم تعطیل کنیم. برای اینکه ادارات خلوت شود ساعات کار را از۷ تا ۲ در نظر گرفتیم و گفتیم ادارات با یک سوم دور کاری تشکیل شوند. یکی از کشورهای اروپایی اعلام کرد افراد می توانند بیرون بروند به شرط آنکه به سر کارشان بروند. دانشجویان، دانش آموزان، افراد خانه‌دار و سالمندان باید در خانه باشند.

وی افزود: تصمیماتی که تاکنون اتخاذ شده نوعی ظرفیت سنجی و آینده‌نگری در آن است. ما در خانه خواهیم ماند مگر آن که خریدی یا کار اداری داشته باشیم. ما که نمی‌توانستیم بانک‌ها را تعطیل کنیم. تصمیمات نسبتا صحیحی بوده است حتما ارزیابی هم صورت خواهد گرفت.

ادامه دارد

منبع : خبرگزاری ايسنا