کد مطلب: 148031
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۲۹
سرپرست جمعیت هلال احمر ایران ضمن تشریح برخی اقدامات این سازمان،‌ گفت: از روز شنبه ۵۰۰ هزار نفر از بیماران مبتلا به سرطان، بیماران خاص و بیماران نادر تحت پوشش هلال احمر قرار خواهند گرفت تا در شرایط بحران کرونا به کمک آنها برویم.
 

به گزارش ایران خبر، ‌ کریم همتی در ارتباط ویدئو کنفرانسی با خبرنگاران با اشاره به اقدامات سازمان هلال احمر در کمک به مدیریت بحران‌های ناشی از کرونا، افزود: در روزهای گذشته اکثر بخش‌های کشور درگیر بیماری کرونا ویروس بودند و سازمان ما هم از این قائده جدا نیست. هلال احمر در کنار دانشگاه‌های علوم پزشکی اقدامات خوبی انجام داده‌اند. 

وی با اشاره به این که یکی از عواقب شیوع کووید۱۹، مشکلات معیشتی است، تصریح کرد: بخش زیادی از افراد آسیب‌پذیر در این بحران دچار مشکل شده‌اند به همین دلیل گروه‌های مختلفی به دنبال کمک به هموطنان بودند که سازمان هلال احمر را منتخب دانستند. با توجه به مسیرهای قانون موجود کمک‌های مردم از طریق سازمان هلال احمر جمع آوری می‌شود و به صورت شفاف در اختیار مردم قرار خواهد گرفت .

همتی با بیان اینکه حتی قوی ترین دولت‌ها نیز برای کنترل این بیماری با سختی‌هایی روبرو هستند، خاطرنشان کرد: البته دولت ما زحمات فراوانی کشیده است اما جمعیت هلال احمر نیز در کنار دولت با همیاری مردم به کمک برخی اقشار خواهد پرداخت.

وی افزود: در این راستا برای حمایت از بیماران سرطانی، نادر و خاص قرار است از روز شنبه ۵۰۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار داده و با مراجعه به درب منازل افراد در کم کردن مشکلاتشان نقش آفرینی کنیم.

سرپرست هلال احمر جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: کمبود ونتیلاتور (کمک تنفسی) در بیمارستان‌ها که در روزهای گذشته مطرح شد با کمک خیرین در حال برطرف شدن است و تا کنون ۵۲ دستگاه خریداری شده و با صلاح دید وزارت بهداشت در مناطق مورد نظر توزیع خواهد شد.

وی با تشکر ازفعالیتهای سازمان صدا و سیما در جذب کمک ‌های مردمی، افزود: دو برنامه پرمخاطب عصر جدید و دو نیمه ماه، برنامه‌هایی بودند که در جمع آوری کمک‌های مردمی به ما کمک کردند.

همتی گفت: حدود ۲ میلیون داوطلب با ما در هلال احمر همکاری می‌کنند که با کمک این عزیزان توانستیم کمک‌های زیادی در زمینه کنترل بیماری کرونا داشته باشیم.

همتی در ادامه سخنان خود با اشاره به سایر اقدامات جمعیت هلال احمر، بیان کرد: کار غربالگری و تب سنجی هموطنانمان در خروجی ۱۳ استان کشور صورت گرفت. از سوی دیگر بسته‌های آموزشی نیز در اختیار مردم قرار گرفت که تاکنون ۵۴ میلیون نفر از این آموزش‌ها استفاده کرده‌اند. در بحث خودارزیابی مردم در سامانه corona.ir نیز حدود ۱۰ میلیون نفر از این سایت بازدید کرده‌اند.

وی افزود: حدود ۲۱ میلیون نفر در ۷.۵ میلیون خودرو که قصد خروج از شهرها را داشتند مورد بررسی قرار گرفتند؛ در عین حال از دیگر اقدامات هلال احمر تولید ماسک،‌ گان و مواد ضدعفونی کننده بوده است که بخش عمده آن را در اختیار ستاد مقابله با کرونا قرار دادیم. همچنین طی روزهای آینده یک دستگاه تمام اتوماتیک به کار گرفته می‌شود که روزی ۷۰ هزار ماسک تولید خواهد کرد.

رییس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه کرونا همچنان تمام نشده است و ادامه دارد،‌ تصریح کرد: از این رو نباید فراموش کنیم برخی هموطنان بویژه کسانی که مشاغلشان وابسته به روزهای پایانی سال بود ممکن است با مشکلات معیشتی روبرو شوند. به همین دلیل افرادی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند در نظر گرفته خواهند شد و بسته‌هایی معیشتی یا نقدی به این افراد اختصاص می‌یابد و برآوردهای ما نشان می‌دهد حدود ۲ میلیون نفر از آسیب دیدگان از کرونا تحت پوشش این نوع کمک‌ها قرار خواهند گرفت.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره نحوه انتخاب افراد برای ارائه بسته‌های کمک معیشتی، تصریح کرد: در صورتی که افراد تحت پوشش سازمان‌های کمک کننده نبوده و کارمند هم نباشند تحت پوشش ما خواهند آمد اما باید توجه کنید علی‌رغم آنکه حتی برخی مشاغل آزاد نیز طی روزهای گذشته درآمدزایی مناسبی نداشتند؛ اما گروه هدف ما کسانی هستند که حتی در تهیه نیازهای روزانه معیشتی دچار مشکل باشند. به طور مثال بنده خودم نیز پزشک هستم اما حدود ۴۵ روز است که به مطب نرفته‌ام و قطعا جزو این ۲ میلیون نفر محسوب نمی‌شوم. بنابراین در راستای انتخاب درست این افراد استانداری‌ها و دولت در شناسایی آنها به ما کمک خواهند کرد؛ البته فراموش نکنید هرچه میزان کمک مردمی افزایش یابد، ما نیز به افراد بیشتری کمک خواهیم کرد.

وی با اشاره مجدد به کمبود ۲۰۰۰ دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) در کشور، تصریح کرد: خیرین کمک کردند و برای خرید ۱۰۰ دستگاه به ارزش ۱۶ میلیارد تومان اعلام آمادگی کردند که قرار است طی روزهای آتی در مناطق مورد نظر تجهیز شوند. البته در صورتی که هرخیری نیت کند دستگاه خریداری شده را به نقطه خاصی از کشور بفرستد، ما در خدمت خواهیم بود. 

ادامه دارد...

منبع : خبرگزاری ايسنا