کد مطلب: 146912
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: همه کشورها فارغ از اختلافاتی که با یکدیگر دارند، باید برای مقابله با کرونا دست به دست هم دهند تا از این شرایط عبور کنیم.
 

به گزارش ایران خبر، سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به دلیل شیوع بیماری کرونا به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت:لازم است یاد و خاطره همه شهدای انقلاب اسلامی، شهدای ترور و مدافعان حرم و همچنین شهدای خدمت که اخیرا در مبارزه با ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند، گرامی بدارم.

وی افزود: ما نباید تحت هیچ شرایطی مصائب و گرفتاری ها را دست کم بگیریم و تنها راه فائق آمدن بر تهدیدات، جدی گرفتن آن است.

اختلافات کشورها برای مقابله با کرونا باید کنار گذاشته شود

سخنگوی وزارت امور خارجه با تأکید بر اینکه مردم باید بهداشت فردی و جمعی خود را برای مقابله با ویروس کرونا رعایت کنند، تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ کشور درگیر این بیماری شده و همه در یک کشتی نشسته ایم و لازم است که همه مردم در اقصی نقاط دنیا این مسئله را جدی بگیرند و فارغ از همه اختلافات باید دست به دست هم دهیم تا از این شرایط عبور کنیم.

موسوی همچنین درباره اتهامات آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، افزود: آقای کمالوندی به طور دقیق اعلام کرد و به اتهامات پاسخ داد که این بحث سایت نبوده است. ما بیشترین همکاری را با آژانس داشته و داریم و قرار نیست هر سوال بی پایه ای مطرح شود و ما به آن جواب دهیم. نباید هر سوالی را آژانس از ما بپرسد.

مبنای سوال آژانس را حقوقی نمی دانیم

وی  با بیان اینکه ما مبنای سوال آژانس را حقوقی نمی دانیم،اظهار داشت: نباید آژانس بر اساس سیاسی کاری و امیال رژیمی عمل کند و ما معتقدیم این رویکرد سازنده نیست. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به واکنش اروپایی ها به اظهارات مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، افزود: این اظهارات آژانس مرتبط به اروپایی ها نیست و ما نگرانی های خود را مطرح کرده ایم. به خصوص در تماس وزیر امور خارجه به «جوزف بورل» نگرانی های خود را مطرح کرده ایم.

موسوی با بیان اینکه ما از هر فرصتی برای اعلام نظر خود استفاده می کنیم،تاکید کرد: البته باید بگویم که گزارش آژانس نکته های مثبتی از همکاری ها ما داشته اما با این حال باید بگویم که ما در مورد نکات منفی آن به طور صریح و قاطع موضع می گیریم و نظرات خود را بیان می کنیم.

 وی در پاسخ به سوالی در مورد بیانیه اتحادیه اروپا در مورد بازگشت ایران به تعهدات خود در «برجام»، اضافه کرد: این بیانیه دو بخش داشت که بخش اول آن، خواستار نفع بردن ایران از منافع اقتصادی برجام بود و بخش دیگر در مورد بازگشت ما به تعهداتمان. اگر اروپایی ها خواستار بازگشت ما به تعهدات خود هستند باید آنها به وعده های خود عمل کنند.


سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اروپایی ها قرار بود با خروج آمریکا از برجام، منافع اقتصادی ایران را تامین کنند که تا کنون اینگونه نشده است،اظهار داشت: اگر آنها به تعهدات خود عمل کنند، ما نیز همزمان به تعهدات کامل خود در برجام باز خواهیم گشت.

موسوی در مورد کمیسیون بهداشت مجلس در مورد استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از کشور برای مهار «کرونا» نیز، گفت: ما در شرایطی هستیم که باید همه به هم کمک کنیم. ما شاهد کمک بسیاری از ایرانیان در این حوزه بوده ایم و سفارت خانه های ما اعلام کرده اند که آماده هستند کمک های ایرانیان را دریافت کنند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر بیشتر به اقلام درمانی احتیاج است و اگر هم کمک نقدی شود، این کمک مالی را به سرعت به اقلام درمانی تبدیل می کنیم؛ آمادگی همکاری در این زمینه را داریم.

رشد و امنیت افغانستان در سایه وحدت و همدلی شکل می گیرد

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد وضعیت افغانستان و تحلیف دو رئیس جمهور در این کشور،تاکید کرد: ما از مدت ها قبل تمام تلاش خود در تمامی سطوح مختلف برای همدلی گروه ها، شخصیت ها و مردم افغانستان انجام داده ایم. ما به تمامی طرفین گفته ایم که رشد و امنیت افغانستان در سایه وحدت و همدلی همه صورت می پذیرد و در این مسیر ما همه توان خود را انجام می دهیم. 

موسوی در مورد اقدام دولت انگلیس برای تشکیل تیم ضربت برای مقابله با شایعه افکنی در مورد کرونا و در مقابل شایعه افکنی در مورد کرونا توسط رسانه های فارسی زبان در انگلیس، اظهار داشت: ما  تشکیل این تیم ضربت را به فال نیک می گیریم و معتقدیم که وقتی لندن چنین کاری کرده، بهتر است جلوی رسانه های خاص که در این کشور مستقر هستند و متاسفانه اقدام به انتشار اخبار جعلی و تضعیف روحیه مردم ایران می کنند، بگیرد و این تیم ضربت جلوی کار را بگیرند.

وی با بیان اینکه ما امید نداریم که کاری صورت بگیرد اما امیدواریم این تیم ضربت بتواند با شایعات برخورد کند،اظهار داشت: سفارت ما نیز در حال بررسی میدانی و حقوقی هست تا با اقدام این رسانه ها برخورد کند.

تکمیل می شود...

منبع : خبرگزاری مهر