کد مطلب: 146488
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۱
علی‌محمد‌علیخان‌زاده، رییس هیات مدیره هلدینگ سرمایه گذاری آتیه صبا که بر اساس سامانه شفافیت صندوق بازنشستگی بیش از ۵۰۰میلیون تومان اضافه دریافتی داشته است، طی قراردادی تامل برانگیز با بخشش حدود ۲۰ میلیارد تومان از اموال بازنشستگان به بانک گردشگری ابهامات فراوانی ایجاد کرده است.
به گزارش ایران خبر و به نقل از سایت فرای اقتصاد (فبنا)، بر طبق اسناد منتشره، هلدینگ آتیه‌صبا طی یک قرار داد ، بیش از ۲۲میلیارد تومان از بانک گردشگری طلب داشته است  اما در واپسین روزهای اقدام قضائی، علی‌محمد علیخان‌زاده به عنوان رئیس هیات مدیره هلدینگ آتیه‌صبا در تصمیمی ناگهانی، صلح‌نامه‌ای با بانک گردشگری امضا کرده و بخشش قابل ملاحظه ای در این سند داشته است.

آنچه از متن قراردادها با محاسبه حسابداری قابل استنباط است ، جمع کل سرمایه‌گذاری، کارمزد و جرایم تاخیر عدم پرداخت کارکردها بر طبق مفاد قرارداد منعقده،  بالغ بر ۵۵۰ میلیارد ریال می‌باشد و مبالغ واریز شده به حساب این شرکت، طبق قرارداد پذیره نویسی و مبالغ دریافتی طبق قرار داد فروش سهام در تاریخ 27/12/97 رقم ۳۵۰ میلیارد ریال است، یعنی میان رقم پرداخت شده و آنچه باید از سوی بانک گردشگری پرداخت می‌شده است، اختلاف ۲۰۰ میلیارد ریال در عدم پرداخت بدهی وجود دارد.


بخشش بزرگی که از جیب هلدینگ آتیه صبا  و شخص ریاست هیأت مدیره این شرکت صورت گرفته و ضروری است شخص علیخان زاده درباره آن پاسخگو باشد.

نکته جالب تر امضای این تفاهم‌نامه در واپسین روز کاری سال ۹۷ و درست ۲۸  اسفند ماه می‌باشد،  که این ذهنیت را ایجاد می‌کند تنظیم کنندگان با عجله و  به دنبال بهره‌برداری از فضای نیمه تعطیل اداری برای کاهش ریسک ایجاد موانع احتمالی بوده‌اند.

علاوه بر این،  قرارداد یک میلیاردی حق‌الوکاله  نیز با  توجیهی نامشخص تنظیم شده است، ضمن اینکه رقم این حق الوکاله غیرمنطقی به نظر می رسد، تاکید شده حتی اگر طرفین بدون اقدام حقوقی خاصی در هر یک از مراحل مصالحه کنند ، همه یک میلیارد بدون ریالی کاستی توسط موکل پرداخت خواهد شد.

گفتنی است : هلدینگ آتیه صبا زیر مجموعه وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی و سهامدار اصلی آن صندوق بازنشستگی کشوری است.
پیش از این  گزارشی درباره حضور بازنشستگان در این هلدینگ نیز منتشر شده بود که در آن به موضوع بازنشسته بودن علیخان زاده  با ۶۶ سال نیز پرداخته بود.

منتظر گزارش‌های بعدی از فعالیت ها و تخلفات هلدینگ های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی باشید.
 
 

منبع : فبنا