کد مطلب: 145374
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۸
رئیس جمهور، تحریم ملت ایران از سوی آمریکا را اقدامی تروریستی دانست و با بیان اینکه جنایت های آمریکا را باید با کتاب و بیان به همگان گفت، اظهارداشت: همه شاخص ها نشان می دهد ایران اسلامی در برابر فشارهای دشمنان تسلیم نشده و تسلیم نخواهد شد.
 

به گزارش ایران خبر، حجت الاسلام و المسلمین  حسن روحانی عصر چهارشنبه در مراسم تقدیر از برگزیدگان سی و هفتمین جایزه کتاب سال و بیست و هفتمین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: به رغم فشارهای آمریکا،  روند پیشرفت کشور متوقف نشده است و رشد اقتصادی بدون نفت ما امسال مثبت خواهد بود.

رئیس جمهور گفت: در برخی از امور از جمله صنعت، تورم تولیدگر ما منفی است و در برخی امور 7 دهم درصد است.

متن سخنان حسن روحانی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

بسیار خوشحالم که در ایام مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی، در جمع فرهیختگان، اندیشمندان و نویسندگان و اهل قلم حضور دارم.

تردیدی نداریم که رشد و افتخار دیروز ، امروز و آینده ما هم در سایه علم ، دانش و اندیشه و ماندگاری آن هم در سایه کتابت و کتاب هست و هدف از همه اینها آن است که پیش روی جامعه و انسانها مسیر را برای مردم روشن کنیم.

این خیلی نکته مهم است که رسالت و وظیفه ما تا کجاست؟ و مردم ما تا چه حد اختیار و حقوق آن را دارند که مسیری را برگزینند و انتخاب کنند.

قرآن مجید به ما می گوید: "اللَّهُ وَلِیُّ الَّذینَ آمَنوا یُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَی النّورِ"، ولایت خداوند برای این است که مردم را از تاریکی‌ها برهاند و نور و روشنایی را در مسیر راه مردم قرار دهد.

این خیلی نکته مهمی است که خداوند می گوید من می خواهم مسیر را روشن کنم و  این شما هستید که باید برگزینید و انتخاب کنید. انتخابگر بودن و اینکه انسان بتواند مسیر را خود برگزیند، بسیار اهمیت دارد و اتفاقا یکی از مشکلات جامعه امروز ما هم این است که برخی فکر می کنند بالاتر از نور وظیفه دیگری هم بر عهده ماست، انتخاب بر عهده مردم است و اینکه بپذیرند یا نپذیرند در اختیار مردم است، اما ما باید مسیر را روشن کنیم و نگذاریم تاریکی ها بماند.

دیگر بالاترین کتاب ما که قرآن مجید است خداوند راجع به همین کتاب می گوید که چرا این کتاب را نازل کردیم؛ " لِتُخْرِجَ النَّاسَ مِنَ الظُّلُمَاتِ إِلَی النُّورِ بِإِذْنِ رَبِّهِمْ" همه کتاب و هدایت پیامبران و هدایت الهی برای این بوده که مسیر روشن بشود تا مردم بتوانند راحت تر برگزینند و انتخاب کنند.

انقلاب بزرگ ما که این روزها برای چهل و یکمین بار به استقبال آن روز و جشن آن روز می رویم، بر مبنای آگاهی مردم و در اثر کتاب و کتابت و روشنگری بود و چیز دیگری نبود. از آن اولین لحظه نهضت اسلامی که مربوط می شود به سال 41 ، از اعلامیه علما یعنی همان صفحه مکتوبی که به دست عالمان بزرگ و بزرگان جامعه و فرهیختگان نوشته شده بود و نشر پیدا کرد ، انقلاب ما با آن آغاز شد و همه جا بیان بود و همه جا زبان بود و همه جا کتاب بود و همه جا نشر بود که توانست مردم ما را در یک مسیر صحیح و درست برای آزادی قرار دهد.

دو نکته اینجا گفته شد که هر دوی آنها مهم است من به آن اشاره می کنم. نکته اول اینکه کتاب را بنویسیم، به آن ارج نهیم و کتاب را نقد کنیم، حالا ایشان بیان کردند که جایزه و انتخاب و نحوه انتخاب نقد شود بله آن هم جای نقد دارد ولی مهم تر نقد خود کتاب است.

اگر ما کتابی را نقد کنیم به معنی اهمیت آن کتاب است نه به معنی نقص آن کتاب. من این را در پرانتز فقط به عنوان یک مثال می گویم . خیلی وقت پیش در یک مسجدی که امام جماعت آن یک عالِم فرهیخته ای بود من چند شب سخنرانی داشتم و منبر می رفتم، بعد از منبر مرا صدا می زد و برخی از نکات را نقد می کرد، برایم عجیب بود یعنی خیلی سابقه نداشت که ما مسجدی منبر برویم و امام جماعت آن بیاید نقد کند، فردا شب و شب بعد هم همین طور، شب آخر به من گفت در مسجد من در طول سال خیلی ها منبر می روند و من با هیچ کدام آنها نه صحبت و نه نقد می کنم، تنها صحبت های شما هست که من شایسته بحث و نقد می دانم. این عالِم خیلی برای من مشوق بود چون معتقد به علمیت و جایگاه او بودم.

نقد کتاب به معنای آن است که آن کتاب در خور بحث و تضارب آرا و در خور انتقاد است و این بسیار ارزشمند است هم برای نویسنده کتاب و هم برای نقاد و وقتی نقد می کنیم مردم را به خرید و مطالعه آن کتاب تشویق می کنیم.

گاهی وقتها اصلا معروفیت یک کتاب در سایه نقد می شود وقتی ما آن را نقد می کنیم باعث می شود که مردم توجه کنند و بگویند مطلب و مبنای آن چه بوده و این یکی از راههای تشویق است.

نکته دومی که مطرح شد و به نظر من بسیار حائز اهمیت است اینکه ما در روزهای سخت راه را گم نکردیم و این خیلی مهم است. ما در این دو سالی که تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی از طرف دشمنان مان و به ویژه آمریکا بودیم که یک کار غیرقانونی ، برخلاف تعهدات و مقررات بین المللی و خلاف قطعنامه سازمان ملل متحد بود. این اولین بار است که در برابر آمریکا رو در روی هم قرار می گیریم قطعنامه سازمان ملل حامی ماست در دفعات پیش مختلف بوده گاهی وقتها هم قطعنامه ها خیلی حامی ما نبود ولی این بار قطعنامه سازمان ملل حامی ماست و آمریکا برخلاف قطعنامه ای که خودش هم رای داده و آن قطعنامه به اتفاق آرا در شورای امنیت تصویب شده روبروی آن قطعنامه قرار گرفت و برای اولین بار - آن مقدار که من یاد دارم-  در تحریم ها است که قدرت بزرگی یک ملت 83 میلیونی را تحریم می کند نه فرد خاص و گروه خاص را. اینکه آمریکایی ها هرازگاهی چند نفر را اسم می برند و تحریم می کنند این از فریبکاری آنهاست، آنها 83 میلیون را تحریم کردند بدون استثنا.

اینکه اینها نمی گذارند ما قطعات مورد نیاز یک کارخانه را وارد کنیم یعنی بر علیه کارگران و تولید ما دارند تلاش می کنند، اینکه نمی گذارند نیازمندی های کشور خریداری و وارد کشور شود به معنای آن است که در برابر خواست و نیاز مردم ایستاده و آنها را در فشار قرار می دهند.

فکر نمی کنم هیچ وقت هیچ کشوری نسبت به هیچ ملتی دارو را تحریم کرده باشد، آمریکایی ها دروغ می گویند دارو را تحریم نکرده اند. آنها وقتی مسیر بانکها را بر روی ایران تحریم می کنند و مسیر فروش صادرات ما را با مشکل مواجه می کنند و برخی آنها را که مبنای خرید و قدرت خرید ماست تحریم می کنند، یعنی عمل تروریستی انجام می دهند. امریکا اقدام تروریستی علیه ایران انجام می دهد و اینجا جایی است که با کتاب و نشر و سخن گفتن و بیان، این واقعیت را باید برای مردم باز کنیم.

آمریکا امروز به عنوان دشمن یک حکومت و تقابل با یک قدرت مطرح نیست، آمریکا امروز تروریست است ودر حال انجام اقدام تروریستی است و یک ملت بزرگ فرهنگ دوست و فرهنگ ساز و ملتی را که در طول قرن ها و هزاره ها، بر گردن تمام جهانیان و علم و دانش حق دارد ، تحت فشار و تحریم قرار می دهد.

اما خیلی مهم است که این فشار نگذاشته ما مسیرمان را عوض کنیم، آمریکا تمام فشارش برای این بود که ما مسیر را عوض کنیم و از مسیری که می رفتیم پشیمان شویم و مسیر نویی که آنها می خواستند برگزینیم و انتخاب کنیم و ملت ما با هوش و تدبیر و صبر فراوان در طول این دو سال در برابر این فشارها ایستاده است.

برخی از دوستان گاهی به من می گویند که شما این همه فشار سیاسی و اجتماعی را فکر نمی کردید که کاندیدا شدی؟ نقد می کنند که اگر آدمی این همه فشار را پیش بینی می کند نباید کاندیدا بشود اتفاقا به عکس، اگر ما روزی می بینیم دوران سخت هست آن وقت به صحنه آمدن و بار مسوولیت به دوش گرفتن هنر است.

امروز تمام مردم ما و تمام تولیدکننده های ما این بار را بر دوش گرفتند. اینکه شما می بینید علیرغم همه  این فشارها در طول این 10 ماه، 72 میلیارد دلار تجارت ما هست یعنی صادرات و واردات ما هست، بدان معنا است که ما عقب نمانده ایم نه از پارسال و نه از سالهای گذشته. اینکه آمار نشر اینجا بیان شد خیلی مهم است چون ما وقتی راجع به تولید کشاورزی صحبت می کنیم همه می گویند این ضرورت روزمره ماست به هر حال نمی شود بدون غذا و امنیت غذایی زندگی کرد اما می شود بدون کتاب و نشر زندگی کرد. اینکه ما امسال نسبت به پارسال و سالهای گذشته، در همه امور در علم، در تحصیلات ، در دانش ، در مقاله نویسی و نوشتن کتاب بهتر قبل بهتر است،  این نشان می دهد که ما مسیر را گم نکردیم. در تمام اضلاع هنر و فرهنگ اینچنین هستیم. اینگونه نیست که امسال وضع ما در کتاب بهتر باشد در فیلم، تئاتر و شعر وضع ما بدتر باشد، ما در تمام رشته های علمی و هنر، ملت ما پیشتاز است و وضع امسال ما از پارسال بهتر است.

من این نکته را خدمت شما عرض می کنم چون با خیلی ها ناچار بودم، با اقتصاددان ها حرف بزنم، با اقتصاددان های خیلی معروف، اقتصاددان هایی که شاید بهترین ها در ایران هستند ، من در سال گذشته اواخر سال با اینها راجع به امسال صحبت می کردم هیچ کدامشان پیش بینی وضع امروز را برای ایران نمی کردند که ما قادر باشیم تورم را از حدی که اول سال است در ماه دهم کاهش دهیم. هیچ کدام از این  اقتصاددان ها که با من صحبت و بحث کردند فکر نمی کردند که امسال رشد اقتصادی بدون نفت ما مثبت باشد هیچ کدامشان به من نگفتند. گفتند نه . با این وضعی که دارد ادامه پیدا می کند سال 98 وضع ما از امسال بدتر خواهد بود.

ادامه دارد...

منبع : خبرگزاری ايسنا